Trnavské rybníky
reklama

Investor ignoruje nariadenia mesta, plechová búda ľudí poburuje

AKTUALITY - Trnava | 13.1.2012, 08.25, Gabriel Kopúnek

Robiť si zo stavebného povolenia trhací kalendár sa nevypláca. Firme zo Šale okrem pokuty hrozí, že svoju stavbu predraží aj o naplnenie pripomienok, ktoré doteraz ignorovala.

Investor ignoruje nariadenia mesta, plechová búda ľudí poburuje

Fasáda budovy je v rozpore so stavebným povolením. Mesto a pamiatkari neustúpia, investor sa voči nariadeniam odvoláva. Na ťahu sú štátni úradníci. Foto: autor

BESST Trnava
reklama

 

Plechová novostavba oproti arcibiskupskému úradu kole oči nejednému Trnavčanovi. Nad modernou architektúrou v tesnej blízkosti univerzitného kostola krútia hlavami aj turisti.

 

Mesto prikázalo práce zastaviť, investor neposlúchol


Na obytnom objekte Leonardo sa práce zastavili koncom minulého roka. Nie z nedostatku peňazí, ale na základe podnetu Slovenskej stavebnej inšpekcie (SSI), ktorá ešte v septembri na stavenisku robila kontrolu. Zistila, že investor nerešpektuje pripomienky dotknutých orgánov k investičnému zámeru, ktoré sú súčasťou stavebného povolenia. Zároveň SSI oslovila mestský úrad, aby preveril zosúladenie stavby s právoplatným stavebným povolením. „Investorovi, Apartment Trnava In, s. r. o., Šaľa, na základe pokynu SSI i Krajského pamiatkového úradu v Trnave (KPÚ), vydal v novembri odbor stavebný a životného prostredia MsÚ v Trnave rozhodnutie o zastavení stavebných prác. Zároveň odbor začal voči investorovi aj správne konanie,“ informoval Trnavský hlas Milan Horák, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií MsÚ. Voči tomuto rozhodnutiu sa ale investor 19. decembra odvolal a spis mesto 3. januára odstúpilo na Krajský stavebný úrad v Trnave.

Fašiangy
reklama

 

 

Na stavbe sa môže len zametať! Robotníci však aj napriek tomu aj tento týždeň na budove pracovali. Foto: autor

 

Sporná fasáda


Meritom sporu nie je architektúra, ktorá je zladená s hotelom Holiday Inn, ale nevhodný materiál použitý najmä na fasádu zo strany Hollého ulice. Dotknuté orgány totiž pôvodný projekt, ktorý obsahoval titán-zinkový plech, zoškrtali. „Mesto nemá námietky a rešpektuje dispozičné zmeny bytov, ktoré sú interiérového charakteru. Jednoznačne však trváme na tom, aby fasáda od Hollého ulice bola riešená formou omietky, takisto aj štítový múr smerom k Hviezdoslavovej ulici. Taktiež predimenzovaný otvor cez dve podlažia od Hollého ulice nie je v súlade s pripomienkami úradov. Tie požadovali, aby bol zmenšený a priblížil sa k mierke okolitého prostredia,“ objasňuje Milan Horák.


Investor sa dnes bráni tvrdením, že stavajú podľa projektu, aký spracoval ešte predchádzajúci investor, Apartment Trnava, s. r. o., Banská Bystrica. Oni ho len nechali dopracovať pre stavené povolenie. „Stavajú podľa pôvodného projektu, ktorý stavebný úrad zoškrtal. Povedali, že ich budú akceptovať, ale nerešpektujú závery zo zákonného procesu. V stavebnom povolení majú jasne zadefinované pripomienky. Papier nepustí,“ oponuje Milan Horák a zároveň dodáva, že trochu ústretovosti zo strany investora by nebolo na škodu veci. „Fasády sa dajú nahradiť a ten otvor nemusí hneď zamurovať. Je veľa architektonických riešení, ako ho opticky zmenšiť, upraviť.“

 

Hľadajú kompromis


Výstavba objektu je pred dokončením. Investor ešte v decembri požiadal o dodatočné povolenie zmeny stavby. Zároveň tiež podal žiadosť o vyjadrenie k upravenej projektovej dokumentácie, ktorá je ale spracovaná formou skutočného vyhotovenia stavby. „V súčasnosti sa spracovávajú podklady pre to, akou formou zrealizovať zmenu stavby a hľadajú sa kompromisné riešenia,“ dodáva Milan Horák.


Rozhodujúce slovo však bude mať Krajský stavebný úrad v Trnave. Keďže SSI konštatovala, že investor nestavia v súlade so stavebným povolením a nariadila mestu konať, nemal by ísť explicitne proti SSI, ktorá je jeho nadriadeným orgánom. „V žiadnom prípade nemáme záujem poškodiť investora a spochybňovať prínos tohto architektonického počinu, avšak objekt by nemal vytvárať konkurenciu historickej architektúre, ktorá sa v bezprostrednej blízkosti nachádza,“ vysvetľuje Milan Horák.

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda Tanex
reklama