Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Na svojich operených miláčikov míňa Miško celé vreckové

RELAX - Tí sú naši | 17.1.2012, 16.30, Katarína Rosinová

Zatiaľ čo jeho rovesníkov zaujímajú počítačové hry, on dáva prednosť netradičnej záľube. Dvanásťročný Michal Krajčovič z Trnavy už päť rokov chová poštové holuby.

Na svojich operených miláčikov míňa Miško celé vreckové

Miškovi učarovali operence už keď mal sedem rokov. Foto: Album Michala Krajčoviča

reklama

 

„Prvé som zdedil po dedkovi, postupne k nim pribúdali ďalšie. Dnes ich mám stodvadsať,“ chváli sa suverénne najmladší holubár v kraji. Jeho hobby podporuje celá rodina. Posledných troch krásavcov dostal na Vianoce. Nič iné si neželal. Na operených krásavcov minie takmer celé vreckové. Nie je to lacná záležitosť, ich cena sa pohybuje od päťdesiat eur vyššie, šampióni môžu stáť aj tritisíc eur. Nehovoriac o ďalších výdavkoch spojených s chovom. „Dvakrát denne ich kŕmim, mením im vodu, dostávajú vitamíny aj lieky. Záleží na ročnom období. Preteká sa od jari do konca leta. Vtedy musí holub dostávať ľahšiu stravu, aby rýchlejšie letel,“ približuje mladý chovateľ. Miško preteká len prvý rok, ale darí sa mu výborne, napriek tomu, že je najmladší zo sedemnástich členov trnavskej základnej organizácie Klubu chovateľov poštových holubov. Druhý najmladší má päťdesiatštyri rokov. Z januárovej výročnej schôdze si odniesol titul majstra v kategórii mláďat. Svojich vtákov pozná podľa čísel. Počas pretekov ich netrpezlivo vyzerá a keď sa vrátia, kontroluje, či sú v poriadku. „Najkrajšie na tom celom je, že holub sa vráti domov, nech je kdekoľvek. Nie je jasné, či trafí podľa čuchu, magnetického poľa alebo niečoho iného.“ Preteky pozostávajú z niekoľkých závodov. Holuby sa vyvezú na určité miesto, vzdialené desiatky až stovky kilometrov, a tam sa naraz vypustia. Ten, ktorý sa vráti ku svojmu chovateľovi ako prvý vyhráva.
Miško chce tento rok pretekať aj so staršími holubmi a byť čím ďalej, tým lepší. V budúcnosti by rád študoval ornitológiu. Má to však jeden háčik – býval by na internáte a nemohol by byť so svojimi miláčikmi.


 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda bonus 1200
reklama