Trnavské rybníky
reklama

Na Zavarskej ceste mohla stáť rómska osada

RELAX - Retro | 19.1.2012, 18.47, Benjamín Škreko

Listujeme Novým Trnavským hlasom extra spred dvadsiatich rokov. Číslo 3 z roku 1992 vyšlo s dátumom 25. – 31. januára 1992.

Na Zavarskej ceste mohla stáť rómska osada

Takto vyzerala Barčovského (Coburgova) po pätnástich rokoch humpľovania. FOTO: Blažej Vittek

Nový Hlohovec
reklama

 

Rozsiahly článok na prvej strane s prechodom na trojku má názov O tom, ako narastie problém jednej ulice. Na koho ukázať prstom? Značka -is- v ňom analyzuje situáciu v tazáckej kolónii na Barčovského, dnešnej Coburgovej ulici.


Coburgova má jubileum
„Bytový problém na Barčovského ulici sa ťahá už dlho. Vznikol migráciou, ktorej proces trvá už 15 rokov. Prvé rómske rodiny z východnej časti Slovenska sem povolal bývalý riaditeľ TAZ-ky p. Volný. Ponúkol im pracovné príležitosti a – byty.“ Autor vtedy iste netušil, že problém na Barčovského sa bude ťahať ešte ďalších dvadsať rokov a jeho riešenie bude stále v nedohľadne. Článok pokračuje: „Počas týchto pätnástich rokov migrovalo mnoho rodín a každá sa ´pričinila´ o zhoršenie stavu bytov. Ďalším veľkým problémom bol však nezáujem podniku TAZ ako vlastníka týchto bytov. Počas celej spomínanej doby podnik neinvestoval do už i tak starých bytoviek ani korunu.“ Ďalej sa dozvedáme, že „...pozemok patrí TAZ-ke, byty prešli pod správu bytového hospodárstva mestského úradu. TAZ-ka ako vlastník pozemku nám nepovolila bytovky zbúrať a začať s výstavbou sociálnych domkov,“ hovorí v článku Mária Ráczová z rómskeho referátu úseku spoločenských záležitostí mestského úradu. „Prvoradou úlohou pre nás teda bolo nájsť vhodný pozemok na túto výstavbu. Jediný vhodný pozemok v Trnave sme našli na Zavarskej ceste. Žiadali sme o jeho pridelenie.“


Rómovia do Vozovky
Ktovie, ako by dnes vyzerala Zavarská, keby nebolo pred dvadsiatimi rokmi mestské zastupiteľstvo zamietlo návrh na výstavbu tzv. sociálnych „domkov“ pre Rómov na Zavarskej ceste. Boli by to, ako hovorila v článku Mária Ráczová, „...nízke domy, stavané do dvorov, čiže obydlia maximálne vhodné pre Rómov, zvyknutých žiť spoločne, vo veľkých rodinách. Ich mentalita nepredurčuje život v panelových sídliskách. Sociálne domky mala stavať firma Racio a ich budovanie by trvalo pol roka, maximálne do roka by stála malá rómska osada.“ Ako je známe, jedna výrazná zmena oproti stavu spred dvadsiatich rokov nastala: Mesto ulicu premenovalo.

reklama

 

Trnava sa konečne dočkala novej stanice.


Týždeň v okrese
Rubrika krátkych materiálov s týmto názvom bola žánrovo pestrá a pre súčasníka je výstižným obrazom doby. V kurzívke Predchýr značka -jl- sa úprimne rozhorčuje nad obrazom biedy, ktorý sa pri športovej hale Slávie vynoril spod topiaceho sa snehu. Z väčšiny krásnych borovíc vedľa prístupovej cesty ostali iba pahýle, stromčeky sa pred Vianocami presťahovali do bytov zlodejov, túžiacich po idyle najkrajšieho kresťanského sviatku. „My sa skôr domnievame,“ hnevá sa pisateľ, „že autor tohto barbarského znivočenia nevinnej okrasy štadióna na Rybníkovej by sa mal dať čo najskôr vyšetriť psychiatrovi.“
Ďalšie stromy, tentoraz statné, padli za obeť výstavbe železničnej stanice. Redakcia burcuje verejnú mienku varovaním pred deficitom kyslíka v meste, pretože dospelý strom vyprodukuje „...za 24 hodín až 180 litrov kyslíka. Pre lepšiu orientáciu si povedzme, že v priebehu dňa spotrebuje dospelý človek – v pokoji, nečinne ležiaci na lôžku – až 360 litrov kyslíka... Ak je ho nedostatok, prichádza malátnosť, nižšia výkonnosť, bolenie hlavy...“ Hneď mi bolo jasné, prečo bolela autora hlava pri pohľade na vyrúbaný strom.
No a aký by to bol Týždeň v okrese bez nejakej tej lúpeže. „...v Trnave dvaja výtečníci prepadli bezbranného muža. Svojej 53-ročnej obeti násilím zobrali 470 korún. Čoskoro policajti zistili, že tejto podlosti sa dopustila dvojica, čo už mala na rováši viacero podobných priestupkov v minulosti,“ napísala značka -pot- a utrela si čelo.


Bolo mi to treba?
Tak ako dnes, aj vtedy pred dvadsiatimi rokmi sa schyľovalo k zápisu prváčikov. Redakcia Nového Trnavského hlasu extra uverejnila poučný materiál pedagogicko-psychologickej poradne. Jej experti v ňom ponúkajú rodičom diagnostiku detí na zisťovanie ich schopnosti zvládnuť prvú triedu. Na tom by nebolo nič zvláštne, robí sa to aj inde a doteraz, iba ma tí odborníci naštvali tvrdením, že najčastejšie potrebujú pomoc deti narodené v apríli až auguste... No a ja som apríl. Teraz keby som si tak ešte spomenul, čo som mal vtedy ako prvák na vysvedčení.


Humor inzerátov
Azda mi moji v čase vzdialení kolegovia odpustia, ale v tomto čísle spred dvadsiatich rokov bolo v drobnej inzercii toľko nahrávok na smeč, že som sa na nich smial ako na dobrom fejtóne. Pravda, bolo treba preskočiť nejaké to slovko, iné trošku zmeniť, ďalšie primyslieť... Ale veď posúďte sami: Predám tortu. Zn. zuby. * Trabant combi na tehlách. Tehelná. * Materské rifle výška 160, šírka na gumu. * Moskvič, z ideologických dôvodov. * Rovnaké okná z južnej strany. * Akvárium s motorom.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama