Trnavské rybníky
reklama

Noc plná prekvapení

BLOG | 23.12.2010, 00.00, Gabriel Kopúnek

Karty sú rozdané. Komunálne voľby v Trnave jednoznačne ukázali, že väčšine obyvateľov mesta je jedno, čo sa v ňom deje a kam sa bude uberať.

Nasvedčuje tomu úbohá účasť, hoci ani pred štyrmi rokmi nebola iná. K urnám v roku 2006 prišlo 16 128 oprávnených voličov z celkového počtu 55 720, v sobotu 16 316 z 55 590, čo je 29,35 percenta. Tí, čo sa rozhodli ísť, dali jednoznačne najavo, kto má byť primátorom a aké bude nové zastupiteľstvo.
Síce sa povráva, že v meste je na trvalý pobyt nahlásených okolo 4000 mníchov a mníšok, ktorí, aj keď v Trnave nebývajú, k urnám prišli a ovplyvnili výsledky volieb, no to by celkové výsledky museli dopadnúť inak. Lebo KDH má síce primátora, ale stratila drvivú väčšinu poslancov, takže ide skôr o Pyrrhovo víťazstvo.
Príčinu porážky pravice netreba hľadať iba v nejednotnosti a nenaplnených ambíciách koaličných partnerov. Ak KDH súperov prevalcovalo pri voľbe primátora, prečo nie aj v počte poslancov? Možno preto, že to v samotnom hnutí na mestskej úrovni pred komunálnymi voľbami vrelo. Primárne voľby na kandidatúru vyhrali mladí, no napokon ich zo zoznamov vyčiarkli a nahradili starými, skúsenými harcovníkmi. Lenže, ako sa ukázalo, nominovaní pred voličom neobstáli, a preto má KDH len osem poslancov.
Na druhej strane sa dá konštatovať, že nikto nie je doma prorokom. Značná časť voličov sa nerozhodovala stranícky. Dali síce hlas „svojmu“ primátorovi, pri poslancoch sa však riadili rozumom. Inak sa nedá vysvetliť skutočnosť, že KDH okrem Modranky nezvíťazilo v žiadnom obvode, dokonca v obvode č. 2 nezískalo ani jedného poslanca. K dispozícii malo dokonca v zoznamoch o štyroch kandidátov viac ako ľavicová koalícia. Podľa údajov štatistického úradu získal v priemere kandidát ľavicovej koalície 736 hlasov, KDH 672.
Je jasné, že sa voliči koalícii SDKÚ – DS a SaS obrátili chrbtom. Získala len troch poslancov, rovnaký počet je aj nezávislých. To však neznamená, že aj keby ostala pravica pohromade, ovládla by mestský parlament. Podľa volebných výsledkov by v najlepšom prípade pravicový koaličný kandidát získal v priemere 608 hlasov.
Červený alebo modrý parlament, už s tým nič nenarobíme. Treba vyčkať, ako sa situácia vyvinie. Noví poslanci sa zídu na prvom zastupiteľstve v utorok 21. decembra. Dovtedy však Trnavčanov určite čaká ešte nejedno prekvapenie. 

reklama

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 3
reklama
Cisárky Sereď
reklama