Trnavské rybníky
reklama

Strach z Líbyjčanov v Piešťanoch: Vedenie kúpeľov mlčí

AKTUALITY | 2.2.2012, 11.27, Darina Kvetanová

PIEŠŤANY – Pacientov v kúpeľoch vystrašili správy o možnom ohrození infekčnými chorobami, ktoré preleteli koncom minulého týždňa médiami. Odvolávali sa na údajné vyhlásenia dnes už bývalého lekárskeho riaditeľa Mariána Jánoša.

Strach z Líbyjčanov v Piešťanoch: Vedenie kúpeľov mlčí

Pobyt líbyjských povstalcov v kúpeľoch hradí ich ambasáda v Bratislave. Prišli si liečiť zranenia, nie choroby. Foto: gak

Cukrovar bývanie
reklama

 

Problémom podľa Jánoša mala byť chýbajúca zdravotná dokumentácia Líbyjských pacientov, ktorí sa v kúpeľoch liečia, ako i skutočnosť, že po príchode do kúpeľov nepodstúpili karanténu, uviedol Denník Nový Čas.


Líbyjský povstalci a civilisti, ktorí bojovali v občianskej vojne, prišli do Piešťan v decembri minulého roka. Doktor Marián Jánoš sa však od tvrdení uvedených v denníku dištancoval. „Na procedúry môže prísť do kúpeľov ktokoľvek bez toho, aby predtým podstúpil karanténu. Je to bežný postup,“ povedal pre Trnavský hlas.

 

Uviedol tiež, že počas jeho pôsobenia sa v kúpeľoch nevyskytol žiaden problém s prenosom infekčného ochorenia. „Ani vyjadrenia, ktoré mi do úst denník vložil o prenose infekcie v bahne a termálnej vode, nie sú pravdivé. Ich teplota a zloženie s veľkým obsahom síry prenos vírusov znemožňujú,“ argumentoval Jánoš. Zdravotnú dokumentáciu Líbyjčanov si mal lekársky riaditeľ od vedenia kúpeľov vyžiadať preto, aby sa lekári pripravili na ich zdravotný stav. „Z kúpeľov som odišiel, pretože bývam v Malackách a dochádzanie do Piešťan bolo pre mňa náročné,“ objasnil.

Májový kvet
reklama


Svetlo do podozrení neprinieslo ani stanovisko Slovenských liečebných kúpeľov, a. s., ktoré nezodpovedali na žiadnu z konkrétnych otázok o možnom infikovaní a ohrození pacientov. Odkázali v ňom na prvotriedne služby, ktoré spĺňajú najvyššie štandardy zdravotnej starostlivosti, na certifikáty kvality a odborníkov, ktorí v kúpeľoch pracujú. „Toto všetko zaistí poskytovanie zdravotnej starostlivosti s najvyšším zreteľom na bezpečnosť a spokojnosť našich hostí,“ uviedli kúpele. Od zverejnených tvrdení a osobných názorov bývalého doktora Jánoša sa dištancovali.


Vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave Miriam Ondicová povedala, že kúpele majú vlastného hygienika a interné postupy, do ktorých úrad nezasahuje. „Dozor robíme len vo výnimočných prípadoch, napríklad ak by sa vyskytla epidémia,“ povedala.

 

Podľa Ondicovej sú mikróby citlivé na vysoké teploty a je teda pravdou, že v bahne a termálnych vodách by neprežili. Podľa hygieničky by však bola na prvý pohľad evidentné, ak by pacient trpel akútnym ochorením, či exotickou chorobou. „Doktori by ho v takom prípade určite izolovali,“ povedala.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
cale clinic
reklama