Trnavské rybníky
reklama

Vymení Spartak za Malajziu

ŠPORT - Futbal - Spartak | 26.1.2011, 00.00, Ján Král

Pred troma rokmi začínal v Trnave ako tréner béčka a manažér mládeže. Neskôr mu pribúdali funkcionárske povinnosti. Športový riaditeľ Spartaka Martin Stano aktuálne v klube končí. Vracia sa k trénerstvu, ktorému sa ale bude venovať v Malajzii.

Vymení Spartak za Malajziu

Martin Stano je pracant, v Spartaku odviedol kus roboty. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Už 5. februára odlietate do Kuala Lumpuru. Aká bude vaša náplň práce?
- Stanem sa zamestnancom Národného inštitútu pre šport v Malajzii, ktorý úzko spolupracuje s miestnym futbalovým zväzom. Ako kondičný špecialista dostanem na starosť reprezentačné výbery od mládežníkov cez dvadsaťjednotku a olympijský výber až po seniorské áčko. Zmluvu podpíšeme na rok, spolupracovať budem s Rasťom Božikom, ktorý ma v tejto súvislosti oslovil.
 

Ako vnímate tento krok?
- Pre trénera je to pocta. Dostanem sa do iných krajín, nových dimenzií. Beriem to ako výzvu uplatniť sa v zahraničí a spraviť dobré meno slovenským trénerom. Majú vysokú kvalitu, potrebujú sa len presadiť v silnej konkurencii.


Nejdete do veľkej neznámej?
- Pôsobil tam Miro Hrdina, momentálne robí poradcu pri dvadsaťjednotke Malajzie Laco Totkovič. Informácie mám, niečo zbieram, niečo získam na mieste. So základnými vecami som však oboznámený.

ŠUPA technika
reklama


Hovoríte viacerými jazykmi. Neobávate sa napriek tomu jazykovej bariéry?
- Úradným jazykom je malajčina, no všade sa dohovoríte aj po anglicky. Problém teda nevidím.


Viete, kto sa stane vaším nástupcom v Trnave?
- Padlo viacero alternatív. Najhorúcejším kandidátom vyzerá byť momentálny manažér mládeže Stanislav Adamec. Všetko je ale ešte v štádiu riešenia. Uvidíme, ako sa rozhodnú majitelia a generálny manažér.


Idete do Malajzie aj s rodinou?
- Manželka Katarína, syn Marko a dcérka Nellka za mnou prídu v lete na prázdniny. Deti pripravujem na to, že budem dlho preč. Synovi ukazujem na mape sveta, kde sa budem nachádzať. Dcérka to zatiaľ veľmi nevníma, jej prvá reakcia bola, aký darček jej prinesiem. Presunúť musím vianočný darček od manželky. Tá mi venovala zoskok padákom. Tento rok sa mi to zrealizovať nepodarí. Skáče sa z výšky štyritisíc metrov, šesťdesiat sekúnd je voľný pád. Potom treba potiahnuť padák.


Čo je náročnejšie? Trénerstvo alebo manažérske činnosti?
- Ťažko povedať. Každá práca má svoje špecifiká. Trénerská práca, to nie je len samotný tréning, ale aj príprava naň, vyhodnotenie, plány na ďalšie obdobie. Práca trénera v porovnaní s manažingom je kreatívnejšia, človek sa vybúri na hráčoch, spoznáva a odstraňuje ich nedostatky. Ani o práci športového manažéra sa nedá hovoriť ako o stereotypnej. Každého pol roka sa však opakujú rovnaké veci, riešia sa prípravné obdobia, aby boli súpisky v poriadku, štart ligy prebehol bez problémov, k tomu príprava na jednotlivé zápasy.


Keď sa vás v Malajzii opýtajú, čo je Spartak za klub, čo im poviete ako prvé?
- Spartak je klub zvučného mena nielen na Slovensku, ale i v Európe. I keď na tom má hlavnú zásluhu slávna minulosť. Budem sa trnavský futbal snažiť prezentovať v čo najlepšom svetle.


Čo želáte Spartaku do najbližšieho obdobia?
- Prajem mu, aby sa každodenná práca v klube pretavila v úspech. V kútiku duše verím v titul, i keď to bude veľmi ťažké. Možno to nemusí byť túto sezónu, ale rád by som sa dožil trnavského triumfu. Významný je aj postup do európskych pohárov, kde sa dajú dosiahnuť čiastkové úspechy, ako je kvalifikovanie sa do hlavných fáz súťaží. Aby sme zažili niečo, ako sa podarilo Žiline.
  

Ak príde v budúcnosti ponuka zo Spartaka a už nebudete pôsobiť v Malajzii, viete si predstaviť svoj návrat do Trnavy?
- Samozrejme. Zatiaľ síce neriešim, čo sa stane v budúcnosti. Kontrakt mám podpísať na jeden rok, sám som zvedavý, čo to po roku prinesie.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama