Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Záchranári upozornili na zneužívanie tiesňovej linky 112

AKTUALITY | 10.2.2012, 15.51, Darina Kvetanová

TRNAVA - Žiaci základných škôl si v piatok na obvodnom úrade v rámci Európskeho dňa tiesňového čísla 112 prezreli miesto, kam sa dovolajú ľudia, ktorí potrebujú pomoc zdravotníkov, záchranárov, či civilnej ochrany.

VIDEO: Záchranári upozornili na zneužívanie tiesňovej linky 112

Peťo raz možno bude hasičom. Foto: Darina Kvetanová

Púpavy pri aleji
reklama

 

V rámci Európskeho dňa tiesňového čísla 112 Únia každoročne upozorňuje na najdôležitejšie veci ohľadom jeho využívania. Tým, že do aktivity zapája aj deti, chce predísť jeho zneužívaniu. Práve ony sa totiž často zabávajú tak, že volajú na tiesňovú linku.

 
Operátori koordinačného strediska Integrovaného záchranného systému (IZS) v piatok žiakom ukázali, ako postupujú po prijatí tiesňového hovoru.


Rozhoduje rýchlosť
Viktor Varga sedí vo svojej kancelárii obklopený počítačmi a obrazovkami. Zdvihne telefón a pozerá na mapu, ktorá svieti na jednej z nich. "Pokiaľ volá človek z pevnej linky, geografický informačný systém lokalizuje jeho adresu. Na toto miesto potom vysielame pomoc," ukazuje žiakom.

Namaľuj futbalovú Trnavu
reklama

 

Jedno z dievčat vytáča z jeho mobilu tiesňovú linku, Varga dvíha telefón a pýta sa jej, čo sa deje. Následne deťom púšťa nahrávku ich rozhovoru. "Každý hovor zaznamenávame pre prípad, ak by som niektorej informácii nerozumel, alebo by som sa k nej potreboval vrátiť," vysvetľuje.

 

 

Viktor Varga žiakom ukázal, ako geografický systém lokalizuje tiesňové hovory. Foto: Darina Kvetanová


V susednej miestnosti prijímajú volania zdravotníci. Čo sa deje, musia od volajúceho zistiť čo najpresnejšie, a najmä rýchlo. "Pokiaľ je volajúci v strese, operátor ho upokojí a vyzve k spolupráci. Musíme urobiť všetko pre to, aby dostal adekvátnu a rýchlu pomoc," hovorí vedúca zdravotnícka operátorka Júlia Nyulassyová.


Neprimeraná zábava
V tretej miestnosti za tesniacimi sklami pracujú operátori hasičského a záchranného zboru. Jeden z nich práve prijíma informáciu o zranenej labuti na Váhu pod mostom v Seredi.

 

Okamžite kontaktuje životné prostredie, následne združenie, ktoré sa zaoberá ochranou voľne žijúceho vtáctva. "Ak by bola labuť zakliesnená, zasahovali by aj hasiči. Podľa informácií sa ale pohybuje po vodnej hladine a potrebuje ošetriť," opisuje situáciu. 
 

 

 

Pri všetkých volaniach je najdôležitejší čas a tiež skutočnosť, aby bola linka operátora práve voľná. Práve toto ľudia často svojim konaním znemožňujú.

 

"Linky tiesňového volania vytáčajú buď omylom, alebo si z nás chcú uťahovať," hovorí vedúci oddelenia operačného riadenia IZS Martin Krajčovič. "Stáva sa to najmä v čase, keď idú deti domov zo školy a takto sa zabávajú."

 

Ešte horšie však je, ak niekto nahlási udalosť, ktorá sa nestala. "Môžeme sa domnievať, že ide o falošné volanie, napriek tomu však musí byť vykonaný výjazd," objasňuje Krajčovič.


Urýchliť zásah môžu ľudia aj tak, že kontaktujú priamo číslo záchranárov, ktorých potrebujú. Ak totiž niekto volá na tiesňovú linku 112 s tým, že potrebuje zdravotníkov, operátor hovor prepája aj štyridsať sekúnd. Vytočiť by tak mal radšej priamo číslo 155.

 

Tiesňovú linka 112, na ktorú sa dovoláte vo všetkých krajinách Európskej únie, by mali ľudia uprednostniť pri dopravnej nehode. Operátor vtedy totiž skontaktuje všetky potrebné záchranárske zložky a urýchli tak ich zásah.  

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama