Blíži sa výročie Dohnányho smrti, jeho dom je hanba mesta
AKTUALITY | 11.2.2012, 23.53, Benjamín Škreko
Na Pekárskej ulici v Trnave žil a ako veľmi mladý, iba 28-ročný zomrel slovenský génius Mikuláš Dohnány (1824 – 1852). Ovládal nemčinu, francúzštinu, angličtinu, maďarčinu, taliančinu, latinčinu, gréčtinu, hebrejčinu a všetky slovanské jazyky!

Dom na Pekárskej, v ktorom zomrel Mikuláš Dohnány, už tiež nemá veľkú nádej na prežitie. Foto: autor
Písal básne, prekladal Homéra, Shakespeara, Byrona, Deržavina a ďalších velikánov svetovej literatúry, riešil teoretické otázky drámy. Do Trnavy sa prisťahoval spolu s redakciou Slovenských pohľadov v roku 1852 a živoril v nej ako ich redaktor spolu s časopisom.
„Bez Vás by som ja vonkoncom Pohľady tak, ako teraz stojím, vydávať nemohol. Lebo ktože by so mnou tak trieť chcel biedu, ako Vy triete?“ napísal mu vďačný Jozef Miloslav Hurban.
Žiaľ, 9. júna 1852 priniesli Pohľady v čiernom rámčeku na úvodnej strane toto oznámenie: „Pánu života a smrti zaľúbilo sa z tejto trudnej časnosti do lepšieho života povolať Mikuláša Dohnányho, slovenského spisovateľa a bývalého dobrovoľníckeho dôstojníka. Po dvanásťdennom trápení usnul v Pánu dňa 2. júna o 6. hodine večernej v tunajšom stoličnom špitáli a síce na celkové oslabenie nervov; vyplnil 28 rokov života posväteného svojmu národu. Túto žalostnú správu uvádzajú priatelia zosnulého na známosť úctivým pozvaním k pohrebnej počestnosti, ktorá sa vykoná dňa 4. júna t. r. o 5. hod. večernej, a síce v Pekárskej ulici, číslo domu 199. V Trnave dňa 3. júna 1852.“
Choďte sa dnes prejsť po Pekárskej, plnej renovovaných domov i novostavieb. Len pri ruine s historickým číslom 199 prejdite radšej na druhú stranu, rovno k Trnavskej univerzite, ktorá sa hlási k tradíciám svojej veľkej predchodkyne. Nebudem používať expresívne slová, za všetky poslúži iba povzdych: Neúcta, ignorancia, zmar.
Mikuláš Dohnány. Bol to nielen básnik, dramatik, historik, literárny kritik a teoretik a Hurbanov spoluredaktor Slovenských pohľadov, ale aj bojovník so zbraňou v ruke v Slovenskom povstaní 1848 - 49. Ako píše Jozef Miloslav Hurban v nekrológu za Dohnánym: "...sa postavil medzi dobrovoľníkov a až do 20. novembra 1849 konal službu dôstojníka v tomto zbore. Potom sa doma odovzdal štúdiu najnovších slovenských pohybov a napísal Históriu povstania slovenského z roku 1848." Čo sa týka domu, viem, že nie je v majetku mesta, ale to neznamená, že sa o jeho osud nemá zaujímať.