Trnavské rybníky
reklama

LAMPÁREŇ: Štefan pyká za kamaráta. Predstavoval sa jeho menom

AKTUALITY - Kurz sebaobrany | 16.2.2012, 11.50, Darina Kvetanová

TRNAVA – Pyká za to, čo nespôsobil. Meno Štefana Riga (28) už päťkrát zneužil jeho bývalý spolužiak Roman D. (26). Po spáchaní dopravného priestupku sa predstavoval pod jeho menom. Napriek tomu, že nemal žiaden doklad totožnosti, policajtom to stačilo.

LAMPÁREŇ: Štefan pyká za kamaráta. Predstavoval sa jeho menom

Štefan Rigo ukazuje na exekútorský príkaz, ktorý ho vyzáva na zaplatenie pokuty. Priestupok však nespáchal on, ale človek, ktorý sa predstavil jeho menom. Foto: Darina Kvetanová

Cukrovar
reklama

 

V decembri 2007 prišla Štefanovi Rigovi doručenka o začatí exekúcie.

 

Z listu sa dozvedel, že v auguste 2005 mal za dopravný priestupok dosť v Skalici tisíckorunovú pokutu. A keďže ju nezaplatil, exekútor dal príkaz na zablokovanie jeho účtu. „Nemal som ani poňatia, o akú pokutu ide. V Skalici som nikdy nebol,“ rozpráva rozhorčene Štefan Rigo.

 

„Potom mi to ale došlo. V roku 2006 sa za mňa totiž vydával môj bývalý spolužiak Roman D., keď narazil pri parkovaní do iného auta. Keby poškodená vtedy zavolala políciu, možno by sa to už nezopakovalo,“ myslí si.

Potulky mestom
reklama


Spolužiak a amatéri
S dôkazmi vo svoj prospech na Krajskom riaditeľstve Policajného zboru v Trnave podal aj sťažnosť s tým, že pokutu odmieta zaplatiť. Z toho, čo mu oznámil policajt, však zostal v nemom úžase. Na jeho meno boli v roku 2005 uložené za dopravné priestupky ešte dve ďalšie pokuty.

 

Ani o jednej z nich pritom nevedel. Policajtov, ktorí pokuty Romanovi D. udeľovali, viní Rigo z pochybenia a amaterizmu. „Ako mohli dať pokutu človeku bez dokladov len na základe mena, adresy a dátum narodenia,“ krúti hlavou Rigo.


Na polícii opäť dokázal, že v čase udelenia pokút bol na inom mieste. Preto polícia všetky tri pokuty zrušila s prísľubom, že príjmu opatrenia, aby sa vec nezopakovala.


Netrvalo však dlho a problémy sa vrátili. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trenčíne totiž momentálne od Riga prostredníctvom Slovenskej konsolidačnej, a. s., vymáha 96 eur za prekročenie rýchlosti v Hornej Strede. Z evidenčnej knihy jeho zamestnávateľa je však evidentné, že v tom čase bol v práci.


Nič sa nedeje
Hovorkyňa KR PZ v Trnave Martina Kredatusová hovorí, že ak občan nemá pri vedení auta vodičský preukaz, policajt od neho zisťuje osobné údaje a porovnáva ich v informačnom systéme.

 

„Žiaden zákon občanovi neukladá, aby mal pri sebe doklad totožnosti. Ak však pri kontrole príslušníkom PZ nie je schopný hodnoverne preukázať svoju totožnosť, má policajt oprávnenie v zmysle zákona predviesť osobu na policajný útvar za účelom zistenia totožnosti.“


Takže kto nie je hlúpy a nepredstaví sa ako Mikuláš Dzurinda či Jaroslav Spišiak, priestupok sa mu môže poľahky prepiecť. Stačí si len vyhliadnuť obeť, naučiť sa naspamäť dátum jej narodenia a adresu. Policajtom, ktorí pokutovali Romana D., to očividne stačilo.


Štefanov spolužiak Roman sa k svojim podvodom priznal. Ale keďže ich spáchal ako fyzická, a nie právnická osoba, išlo len o priestupky. A tie sú už po dvoch rokoch premlčané. Polícia ich preto prejednávať nebude.
 

Uniformy na smiech
Štefan Rigo sa obáva, že sa bude podobný scenár opakovať. „Konanie Romana D. a polície mi spôsobuje len nepríjemnosti. Exekútor mi zablokoval účet, aby som sa voči veci mohol odvolať, musel som si vybavovať dovolenku. A to ešte nehovorím o stresoch, ktoré som pri tom prežíval,“ poukazuje. „Polícia v tomto smere vôbec nekoná, je to na smiech, ako postupovali,“ dodáva na margo veci.

 

Máte aj vy podobný problém? Nekonali úrady alebo štátne inštitúcie v súlade so zákonom? Dajte nám o tom vedieť. S námetmi nás kontaktuje na adresu kvetanova@trnavskyhlas.sk

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX
reklama