Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Agresívny akože sex s chlpatými maskovanými monštrami

RELAX - Úplne inde | 21.2.2012, 21.16, Vladimír Kampf

Folklór ako sa na fašiangové obdobie patrí. Kým u nás puritáni odpadávajú hrôzou, pri zmienke, že k tejto časti roka tradične patria kopy jedla, chľast a sexuálne pozdvihnutie, na juhu Maďarska v meste Moháč sa na veci pozerajú inak.

Agresívny akože sex s chlpatými maskovanými monštrami

Jeden nikdy nevie, kto sa skrýva pod maskou. :-) Foto: Vladimír Kampf

reklama

 

Šup do masiek a hor sa akože preťahovať vrieskajúce baby. Alebo ich aspoň poriadne ohmatať. Bušó – tak tu hovoria mohutným maskám je neidentifikovateľný. Celý deň behajú v smradľavej ovčej alebo kozej kožušine a na hlavách majú ťažké drevené masky. V špičke ich je v meste niekoľko stoviek.

 

Zbili by ju
V minulosti mohli byť bušóvia len muži z rodín v ktorých mala táto tradícia tradíciu. :-) Ak by sa pod maskou skrývala žena, zbili by ju. :-D Dnes sa za bušóv oblieka aj nežné pohlavie. Tie najodvážnejšie vydržia šesť dní pod hrubou kožušinou.

 

Bušó sendvič
Samozrejme, táto tradícia má aj iný význam. Vážnejší. Masky odháňajú zimu. Po nej príde jar a na jar sa prebúdza príroda a zvieratká sa pária. A zasa sme pri tom istom. V Moháči je v súčasnosti v móde bušó sendvič. To je jeden zozadu a druhý spredu. Ale, len náznakovo!

reklama

 

Pichať dievčatá
Majú obrovské biele plátené gate vypchaté slamou, kabáty z koží, na hlave rohy, okolo pása zvonce a v rukách veľké rapkáče, aby robili čo najväčší hluk, prípadne drevené vidly, aby mohli na ulici pichať dievčatá.

 

Chlipni Turci
Kedysi, keď Turci plienili kde mohli, usadili sa aj v Moháči. Miestnym vzali všetko. Obsadili ich domy, polia, pobrali im majetok, chlipne unášali ženy, deti na robotu a špeciálnu výchovu. Kto mohol, zutekal na ostrov, kde nebolo nič, iba močariny, les a občas aj riadna povodeň.

 

Rachot a hrmot
K utečencom pri ohni prišiel raz večer starý Šokác. Rozkázal pripraviť sa na boj, vyrobiť si hrôzostrašné masky z dreva a kožušín a pripraviť všetko, čo poriadne rachotí a hrmoce. Moháčania takto vymódení zaútočili na Turkov a tak ich vystrašili. Tí vzali nohy na plecia a v meste sa už viac neukázali. To je však len príjemná legenda. Mohlo to byť aj inak.

 

Naliati pálenkami
Inak, pod maskami nie sú žiadni super hrdinovia a neuveriteľní krásavci, ale celkom obyčajní chlapci a chlapi. Pod kožušinou a maskou je im príšerne horúco a sú naliati rôznymi pálenkami alebo presladeným vareným vínom.

 

Napriek všetkému sú masky bušóv neuveriteľne prívetivé, majestátne a krásne.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2023 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama