Trnavské rybníky
reklama

LAMPÁREŇ: Majiteľ je v base, v jeho dome kraľujú bezdomovci

AKTUALITY - Kurz sebaobrany | 23.2.2012, 12.12, Darina Kvetanová

TRNAVA – Susedia schátraného a opusteného domu na Hodžovej ulici žijú v strese a strachu. V noci i cez deň odtiaľ počuť výkriky a údery. Situácia sa vyhrotila pred niekoľkými dňami, keď garáž domu pohltili plamene.

LAMPÁREŇ:  Majiteľ je v base, v jeho dome kraľujú bezdomovci

Problémy na dosah ruky. Nielen ľudia z tejto bytovky mali hádky bezdomovcov na dennom poriadku. Foto: Darina Kvetanová

Cukrovar
reklama

 

Steny starého domu obrastá burina, jeho okolie je zasypané odpadkami. Okná v zadnej časti sú rozbité, visia na nich koberce a deky. Z ulice zas na schátranom dome pozornosť pútajú nové drevené euro okná a drahé dvere.

 

Majiteľ domu Miroslav Šotník ho začal totiž rekonštruovať. Opravy však nedokončil, pretože nastúpil na trest odňatia slobody. Tak sa začali problémy jeho susedov. Do domu sa nasťahovali samozvaní obyvatelia.


V plameňoch

Miroslav Horňák býva s rodinou oproti v bytovke. Už niekoľkokrát musel alarmovať mestskú políciu. „Pravidelne sa odtiaľ ozývali výkriky ako zabije ma, a podobne. Toto tu trpíme už dva roky,“ hovorí.

Dni zdravia
reklama


V garáži, ktorá spája opustený dom so susedným, takto vyvádzali bezdomovci 32-ročný Radovan G. a 24-ročná Zuzana H. Neskôr s nimi prebýval aj 39-ročný Andrej B.

 

Susedia nielenže počúvali ich hádky, ale museli trpieť aj dramatické scény priamo na ulici. „Po týchto skúsenostiach mám strach pustiť dcéru po zotmení von so psom. Nik nemôže vedieť, čo takému človeku napadne,“ krúti hlavou Miroslav Horňák.


S problematickou nehnuteľnosťou susedí aj luxusný dom Krajčírovcov. „Výkriky a poťahovačky bezdomovcov a feťákov tam boli na dennom poriadku,“ hovorí Beáta Krajčírová.

 

V piatok pred dvoma týždňami sa zobudila na zvláštne zvuky. „Zbadala som veľký požiar a hneď privolala hasičov,“ hovorí zdesene. Garáž zhorela do tla.

 

Kontrast. Dom je v dezolátnom stave, jeho steny obrastá burina, od ulice však vidieť nové okná a drahé dvere. Foto: Darina Kvetanová


Nech koná banka
Náčelník mestskej polície Igor Keleši povedal, že obhliadku objektu vykonávali ešte v januári na podnet jedného zo susedov. „Všade boli odpadky, fekálie, priestory celkom zdevastované. I keď sme zistili majiteľa a vyzvali sme ho, aby si zabezpečil svoj majetok, k náprave nedošlo,“ hovorí.


Dom totiž momentálne spravuje banka, z ktorej si Miroslav Šotník zobral úver. Ktorá, zistiť sa nám nepodarilo, nevie to totiž ani Miroslavova matka Anna. „Syn mal viac úverov. Banka dom zhabala už dávno. Nech sa oň teda starajú, ja ho nemám ako zabezpečiť,“ povedala.


Mesto by do problému vstúpilo cez stavebný úrad v prípade ohrozenia života či zdravia ľudí alebo priameho zrútenia stavby. „Tiež by sme vo veci konali, ak by sa v okolí domu nachádzal nebezpečný odpad alebo by hrozila epidémia,“ hovorí náčelník MsP Igor Keleši.

 

„Pokiaľ je objekt oplotený, i keď je brána porušená, môžu naše hliadky do domu vstúpiť len v prípade rušenia nočného pokoja. Ale čo ďalej? Bezdomovcov vykázať nemôžeme a s pokutou sociálne odkázanej osobe by sme tiež neuspeli,“ konštatuje.

 

Máte aj vy podobný problém? Zdá sa vám vaša situácia nevyriešiteľná? Nekonali úrady alebo štátne inštitúcie v súlade so zákonom? Upozornime na to. S námetmi nás kontaktuje na adresu kvetanova@trnavskyhlas.sk

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama