Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Veselý pohreb v Bučanoch: Basu pochovali do pivnice

RELAX - Tí sú naši | 26.2.2012, 16.03, Katarína Rosinová

„Dolóres, dolóres, počkaj basa, naučia ťa v pekle móres!“ spievalo sa v piatok v Bučanoch. Fašiangy v dedine ukončili predčasne, aby mohli prísť aj tí, čo cez týždeň vstávajú do práce.

Veselý pohreb v Bučanoch: Basu pochovali do pivnice

Postava farára s netradičným kropiacim nástrojom. FOTO: Autorka

reklama

 

V kultúrnom dome sa večer už tradične zhromaždili starí, mladí aj tí najmenší. Vychutnali si scénku ochotníkov i dychovú hudbu Bučianku. Zajedali to chlebíčkami a výbornými šiškami, ktoré napiekli ženy zo Zväzu zdravotne postihnutých. Na začiatku bolo šišiek vyše štyristo, na konci ich už veľa neostalo.


Zlatý klinec programu prišiel až o deviatej večer v podobe smútočného sprievodu. Dôchodcovia, hudobníci, hasiči i poslanec, preoblečení za miništrantov, plačky, smrtky, hrobárov aj bezdomovkyne vyvolávali salvy smiechu. Na čele sa na vozíku viezol farár, ktorý rozjarených prítomných kropil vodou z hrotka a používal pri tom záchodovú kefu. Ešteže predtým nebola v permanencii, aspoň tak hovoril starosta Šebestian Lančarič.

 

reklama

Fašiangové šišky chutili aj starostovi. FOTO: Autorka

 

Pochovávanie basy organizujú v obci už dvanásť rokov, z toho desať vo vlastnej réžii. Udalosť je to veľmi veselá, lebo v príhovore vždy pospomínajú všetky novinky z politického diania a klebety z dediny, ktoré sa udiali v uplynulom období. Nešetria pritom nikoho. Našťastie, všetci to berú športovo a s humorom. Keby náhodou niekomu uniklo, že v škole majú nového školníka alebo že si dôchodcovia chodia máčať kosti do Horných Salíb, konečne sa to dozvedel.

 

Plačky sa snažili, ale prehlušil ich smiech prítomných. FOTO: Autorka

 

Na frak dostali aj obecní hasiči, ktorí neboli k dispozícii, keď horelo, a tak museli prísť hasiť ich kolegovia z Trnavy. Ale ku cti im slúži, že chodia odpúšťať vodu a pomáhajú pri zabíjačke. Smútočný sprievod každý rok inovuje svoje texty, a tak je pochovávanie basy v Bučanoch vždy trochu iné. Osemnásťčlenný tím si od spoluobčanov vyslúžil potlesk.


Basa mala naozaj pohreb na úrovni, neskončila však v zemi ani v potoku, ale v pivnici kulturáku. Aby ju po Veľkej noci mohli opäť vytiahnuť a veseliť sa pri hudbe a tanci.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama