Trnavské rybníky
reklama

Rozhovor s Pavlom Hoftychom: O zostave na Zlaté Moravce mám jasno

ŠPORT - Futbal - Spartak | 2.3.2012, 10.18, Ján Král

Ide sa na vec! Na Spartak čaká v sobotu ostrá previerka. To, ako sa v zime Trnavčania pripravovali preveria už v sobotu 3. marca o 17:30 Zlaté Moravce. Tréner Spartaka Pavel Hoftych verí, že po zápase bude mať dôvod na úsmev.

Rozhovor s Pavlom Hoftychom: O zostave na Zlaté Moravce mám jasno

V obleku ho často nevidíme. Na vyhlásení ankety Futbalista roka 2011 sa však Pavel Hoftych nahodil do gala. Foto: Michal Hlavatovič

Púpavy pri aleji
reklama

 

Splnila zimná príprava vaše očakávania?
- Osobne by som preferoval nemecký model, kde sa po troch týždňoch hrá. Teda niečo podobné ako sme zažili v lete. Po krátkej, ale kvalitnej príprave sme dokázali naskočiť do zápasového rytmu. Cez dlhú zimu je dôležité udržať motiváciu hráčov, urobiť objem, aký chceme, a mať celý čas čo najviac hráčov pokope s minimom zranení. Podmienky nám klub vytvoril ideálne, oceňujem najmä kvalitné sústredenia na Morave a v Turecku.
Ako spätne vnímate prípravné zápasy?
- Príprava by mala byť o tom, aby sme preverili hráčov, urobili si o nich čo najlepší prehľad a dostali ich výkonnosť na čo najvyššiu úroveň. Nehrali sme preto za každú cenu na výsledok. S Legiou Varšava sme v prestávke viedli 1:0. Síce by bolo cenné získať skalp takého silného súpera, potrebovali sme však dostať do hry ďalších hráčov. Pozmenili sme rozostavenie a prestriedali. Vedeli sme, že obraz hry sa zmení, no výsledok pre nás nebol prioritou.
V sobotu sa začínajú jarné odvety Corgoň ligy. Cítite motýle v žalúdku?
- Priznám sa, že úvodné zápasy veľmi nemám rád. Lepšie sa cítim, keď je súťaž rozbehnutá a vieme, čo od mužstva očakávať. Porovnávať prípravné zápasy so súťažnými sa absolútne nedá. Tlak na psychiku hráča je úplne iný. Prvé stretnutia bývajú zradné, niekedy sa nenaplnia predstavy. Inokedy zase človek veľa neočakáva a podarí sa prekvapenie.
Hnacím motorom zrejme opäť budú priaznivci.
- Teším sa na sezónu, pretože majstráky majú svojský náboj. Jeden môj starší trénerský kolega hovorí, že má radšej zimné a letné prípravné obdobie, pretože vtedy sa tréneri nevyhadzujú. Cha-cha. Samozrejme, sezóna je na to, aby tréneri posunuli hru a výsledky dopredu. Teším sa na fanúšikov, nezabudnuteľný je pre mňa priateľský duel s Baníkom, keď v mraze vytvorilo tisícpäťsto ľudí výbornú atmosféru.
Spartak v domácej premiére privíta Zlaté Moravce. Riadna šichta hneď na rozbeh...
- Súperov si v lige nenavyberáme. Štart na ťažkom teréne v Banskej Bystrici by tiež nebol žiadnou výhrou. ViOn je samozrejme veľmi ťažký súper. Majú konsolidovaný tím, fungujú na báze známej z ruskej ligy. Hráči veľa času trávia pohromade na hoteli a ihrisku. Disponujú kvalitným kádrom s veľmi dobrým trénerom, ktorý o nás ako správny Trnavčan vie úplne všetko. Neukryjeme pred ním žiadne informácie. Na jeseň sme však Zlaté Moravce porazili. Verím, že aj teraz uvidíme kvalitné stretnutie a s podporou fanúšikov dokráčame k víťazstvu.
Čerpali ste informácie o súperovi aj od Kuračku a Pavelku, ktorí na jeseň kopali ešte za ViOn?
- Určité informačné čriepky pomohli doladiť. Súpera však dobre poznajú aj moji kolegovia. Braňo Kriška má dobré informácie. Hľadáme každú možnosť, ako využiť poznatky v náš prospech. Zvyšok rozhodnú hráči na trávniku. Verím, že šťastnejší budeme po sobote my.
Máte už jasno o základnej zostave?
- Trochu nám predstavy skomplikovalo zranenie Habánka. V generálke so Zlínom utrpel výron v členku, uvidíme, či do soboty bude v poriadku. Našťastie, Ľuboš Hanzel, ktorý odstúpil pre bolesti chrba, je v poriadku. Zostavu máme prakticky hotovú. Vieme, čo chceme hrať a s kým.
V akom zdravotnom stave sú Tomaček a Koubský?
- Laco sa zapojil do tréningu, uvidíme, ako sa adaptuje na záťaž. Koubský začal trénovať, verím, že sa čo najskôr pripojí k zvyšku tímu.
V príprave ste s určitými modifikáciami uplatňovali hlavne systém 4-2-3-1. Môžeme sa na to tešiť aj v lige?
- Máme možnosť prechodu aj na 4-4-2. Podstatný však nie je zvolený systém. Chceme, aby hráči vedeli, v akých priestoroch sa majú pohybovať po zisku a strate lopty. Zámerom je kompaktné pôsobenie v obrannej fáze a vytváranie možností pre rýchlu kombináciu v ofenzíve.
Na poste podhrotového útočníka sa vystriedali počas zimy Procházka, Vyskočil i Kuračka. Kto z nich sa tam javil najlepšie?
- Veľa ľudí volá po rozostavení s dvoma útočníkmi. Uplatňoval som ho v Zlíne, s Bohemians i v Trnave. Mám to však jedno veľké úskalie. Veľa mančaftov hrá na jediného hrotového útočníka a piatich stredopoliarov. Pokiaľ sa dvojica útočníkov výrazným množstvom gólov nepodieľa na víťazstvách, strácate jedného chlapa v zálohe. Museli sme sa trochu prispôsobiť trendu, aby nás ostatné mančafty neprevyšovali v strede poľa. Máme hráčov, ako Gašparík, Vyskočil, Ciprys, Schranz či Procházka, ktorí majú schopnosti prejsť do rýchleho protiútoku a hrať akoby druhého útočníka. Chceme, aby títo hráči na ploche rotovali a vytvárali organizovaný chaos, ktorý súperovi narobí viac problémov, ako pri pevnom rozostavení.
Kto z dvojice Kamenár – Raška pôjde do bránky?
- Nechávam to v kompetencii trénera brankárov Andreja Kostolanského. Komunikujeme s oboma gólmanmi. Stalo sa, že nemáme jednotku, ale máme dve jednotky. Je dôležité, aby si vytvorili zdravé konkurenčné a zároveň kolegiálne prostredie. Našou úlohou je udržať ich v rovine, aby boli obaja schopní pomôcť tímu v akejkoľvek chvíli.
Dostalo mužstvo výkonnostný cieľ, aký musí dosiahnuť?
- Cieľ zatiaľ nikto nestanovil. Po Trnave a Slovensku sa hovorí o titule, čo je méta, ktorá nás láka. Na druhej strane musíme rešpektovať súperov. Nachádzame sa v záprahu šiestich mančaftov, ktoré sú si bodovo na dosah. Uvidíme, kto sa bude smiať ako posledný. Náš cieľ, ktorý kladiem pred mužstvo, je účasť v pohárovej Európe. Zároveň chceme ukázať progres smerom do budúcna.
 


Škrtela môže
V pondelok sa Pavel Hoftych zúčastnil slávnostného vyhlasovania ankety futbalista roka. Ako jediný tréner dal v hlasovaní na prvé miesto Miroslava Karhana. „ Škrtela som uviedol ako dvojku, na tretiu pozíciu som dal Hamšíka. Miro Karhan je náš hráč, veľkú stopu zanechal v slovenskej reprezentácii. Ocenil som ho aj zato, aké obrovské služby odviedol pre Trnavu po návrate. Nemal to jednoduché, v Mainzi toho na jar veľa neodohral. Moja voľba ale bola jednoznačná. Som rád, že sa dočkal odmeny v podobe ceny fanúšikov, ktorá je pre každého hráča azda ešte cennejšia ako celkový triumf,“ uviedol Pavel Hoftych. Futbalista roka 2011 Martin Škrtel po vyhlasovaní ankety pre náš týždenník potvrdil, že by si vo vzdialenejšej budúcnosti rád obliekol dres Spartaka. Čo na to lodivod Spartaka? „Je to môj typ hráča. Bral by som ho všetkými desiatimi už teraz. Nevzdá žiaden súboj, je nekompromisný, veľmi dôrazný v osobných súbojoch. To je futbalista, akého môžem.“

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama