Trnavské rybníky
reklama

Akoby zrazu udreli hlady. Únia vyprázdňuje svoje sklady

AKTUALITY - Kurz sebaobrany | 4.3.2012, 16.50, Vladimír Kampf

Slovensko rozohralo potravinovú pomoc naplno konečne aj v našom regióne. Vyzerá to čudne. Na začiatku dvadsiateho prvého storočia uprostred Európy takéto niečo.

Akoby zrazu udreli hlady. Únia vyprázdňuje svoje sklady

Na odvoz pomoci sa hodí aj vozík z reťazca v ktorom majú nateraz podobný tovar o čosi drahší... FOTO: Darina Kvetanová

ZAMAinterier
reklama

 

Aj do mestskej športovej haly v Malom Ríme navozili kamióny cestovinové špirálky, slovenskú ryžu a múku. Kúsok odtiaľ stoja tri veľké super obchody v ktorých takéhoto tovaru majú dostatok. Mašinéria rozvážania tovaru je rozbehnutá. V Trnave budú pomoc rozdávať ešte 1. a 2. Marca.

 

„V prípade potreby aj ďalšie dni, najdlhšie však do 9. marca,“ uviedol pre TASR koordinátor akcie Igor Strýček. Dodal, že charita nemá k dispozícii presný počet klientov, ktorí majú nárok na odber potravín.

 

Množstvo objednali podľa vlastného odhadu. „Disponujeme nejakými údajmi z úradu práce a od sociálnej poisťovne, ale presné číslo nemáme,“ dodal Strýček. Prvá várka je už rozdelená.

doprava.trnava.sk
reklama

 

Ako kukuričné hups?
Tak trochu Afrika. Ako keď sa americkí farmári pred časom potrebovali zbaviť prebytku kukurice, tak si vymysleli pomoc hladujúcemu čiernemu kontinentu a cez Organizáciu spojených národov, ktorá celú akciu zaplatila a údajne výhodne odkúpila aj kukuričnú múku. Lenže, hups... Chudobní Afričania kukuričnú múku nepoznajú, nevedia čo s ňou a vôbec im nechutí. Ale, nápad to nevyzeral byť zlý.


„Zrno na múku a cestoviny pochádza z intervenčných zásob Európskej únie,“ informoval Trnavský hlas hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Juraj Kadáš. Ako sa do týchto skladov dostalo nevedel povedať. „Obráťte sa na dodávateľa. Toto ministerstvo neriešilo.“ Európa dováža obilniny aj z krajín mimo jej hraníc. Možno máte doma pomletú múku prapôvodom z Ruska.

 

Uvoľňovanie skladov
Pomoc neberie žiadny ohľad na ľudí s bezlepkovou diétou. Možno mohla vyzerať inak. Možno by bolo jednoduchšie vymyslieť systém rozumnejšej podpory a prispieť ľuďom príjemnejšou formou. Trebárs finančne alebo prostredníctvom potravinových lístkov... Ako však uvoľniť sklady pre čerstvejšie obilie?


Dodávky potravín pre najodkázanejšie osoby z intervenčných zásob zaviedli v Európskej únii v roku 1987 s cieľom umožniť členským štátom uvoľniť intervenčné zásoby nadbytočných potravín a rozumne ich využiť pre osoby v EÚ.

 

Dnes je program dodávok potravín súčasťou spoločnej poľnohospodárskej politiky a je financovaný Európskym poľnohospodárskym záručným fondom.

 

Zrno z múky
Program pomoci na Slovensku už má za sebou aj prvé nepríjemnosti. Najprv tí, ktorým bola pomoc určená zistili, že kilogram múky má iba 948 gramov aj s obalom. Neskôr v slovenskej ryži objavili nosaté chrobáčiky.


Zopár haluzí k tomu pridali aj médiá. Napríklad Markíza: „Podľa zoológa bola ryža napadnutá už v mieste, kde bola vypestovaná. Hmyz sa uhniezdil v zrnách.“ Skvelé. Lenže slovenský ryža je cestovina! Nedá sa ju zasadiť a vypestovať. Treba na ňu múku. Aj dieťa hádam vie, že z rozomletého zrna už iné zrno nevyrastie.


Balíček od Markízy dalo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka podľa jej hovorcu Kadáša preskúmať. Žiadnu paniku. Keby sa to stalo v niektorom z veľkých obchodov, bol by to väčší problém.

 

Taxi pre pomoc
Na záver ešte príbehy zo správy TASR z Trnavy: S potravinami sa budú deliť aj v rodine pani Heleny, ktorú zastúpila pri preberaní dcéra. „Mamu by sme sem asi nedostali, išla som ja. Sme dohodnutí, že si so sestrou časť múky zoberieme, lebo mama by ju všetku nedokázala spotrebovať a za to jej dáme peniaze, aby si zase kúpila iné, čo potrebuje,“ povedala dcéra pani Heleny.


Odberatelia si od mestskej športovej haly odvážali balíky a škatule rôznymi spôsobmi, na bicykloch, často na autách, na vozíkoch či detských kočiarikoch. Na odvoz čakal aj František, potraviny strážil pri chodníku. „Som vdovec, bývam s dcérou. Dám to jej, veď sa to nepokazí. A keby áno, tak to radšej predám,“ povedal. V rozhlasovom spravodajstve odzneli aj slová pani, ktorá si prišla pre pomoc taxíkom... Lebo už vraj nevládze na nohy.

 

Ako dopadli špirálky u znalcov čítajte tu:

Taliani nad cestovinami z potravinovej pomoci ohrnuli nosy

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Dostupný domov
reklama