Galéria Jána Koniarka predstavila Padinský zázrak
AKTUALITY - Trnava | 3.3.2012, 11.15, Katarína Rosinová
V Galérii Jána Koniarka otvorili v prvý marcový deň výstavu slovenského výtvarníka zo Srbska Pavla Čániho. Desiatky malieb a grafík sú výberom z tvorby autora.
Výstava v Kopplovej vile potrvá do 1. apríla.
„Pôvodne sme chceli nazvať výstavu Pavel Čáni po druhýkrát v Trnave. Autor totiž práve tu začal svoje výtvarné vzdelávanie,“ priblížil kurátor Vladimír Valentík. Výstava v priestoroch Koniarkovej galérie podľa neho nie je náhoda, pretože Ján Koniarek bol priekopníkom srbskej sochárskej moderny a istý čas pôsobil v Belehrade.
Dodal, že Čániho práce sú navonok intímne, no v skutočnosti sú veľmi univerzalistické. Pripomínajú starú rozprávku o bytí, láske a smrti. Do svojich prác vkomponoval tradičný produkt ľudovej slovenskej kultúry v Srbsku – handrovku.
Pavel Čáni často kombinuje viaceré techniky tvorby.
Maľby sú venované jeho otcovi, ale aj jemu blízkym výtvarníkom, akými boli Albín Brunovský a Zuzka Medveďová. Používa pri nich postupy charakteristické pre postmodernu, ako napríklad citácie figúr. Výstavu bude možné navštíviť do 1. apríla.
Prvú samostatnú výstavu mal Pavol Čáni v roku 1980 v Splite, nasledovalo tridsať ďalších v bývalej Juhoslávii a v dnešnom Srbsku, na Slovensku a v Holandsku. Za svoju umeleckú tvorbu získal početné ocenenia a uznania doma v Srbsku a v zahraničí. Popri voľnej grafickej tvorbe sa Čáni venuje aj úžitkovej grafike ako ilustrátor kníh pre deti. Pracoval ako výtvarný pedagóg na Gymnáziu Jána Kollára v Petrovci, kde pôsobil do roku 2007. V súčasnosti je riaditeľom Múzea vojvodinských Slovákov v Báčskom Petrovci.
Hudobným hosťom vernisáže bolo kvarteto Decarissimo.
FOTO: Autorka