Trnavské rybníky
reklama

Majsterky farebných pavučín predviedli svoju zručnosť

RELAX - Reportáže | 4.3.2012, 15.03, prispievatelia

Trnava vlastnú čipku nemá. No aj napriek tomu tu už dlhé roky pôsobí klub šikovných paličkárok. Tie sa o svoje know-how so záujemcami podelili v poslednú februárovú sobotu v Škole tradičných remesiel v Západoslovenskom múzeu.

Majsterky farebných pavučín predviedli svoju zručnosť

Záujemcov o ľudové remeslá je stále viac.

reklama

 

Paličkovaná čipka sa dostala na Slovensko v 16. storočí. „Neprichádzajú k nám len staršie dámy. Kurzov sa zúčastňujú aj deti či študenti. Zručnosť na jemnú remeselnú robotu je vlastná predovšetkým ženám. No na kurzoch sa z času na čas objavia aj páni, ktorí majú o remeslá záujem,“ hovorí organizátorka kurzov Aneta Cintulová, etnografka zo Západoslovenského múzea.

 

Ľudové workshopy organizujú každý párny mesiac s výnimkou letných prázdnin. Kurzy zdobenia kraslíc alebo medovníkov sú viazané na sviatky. Okrem nich sa v Západoslovenskom múzeu môžete naučiť vyrábať figúrky zo šúpolia, drôtovať či maľovať na keramiku a na sklo. „Oslovujeme odborníkov, ktorí sa v danom remesle vyznajú,“ hovorí organizátorka.

 

reklama

Za jeden kurz sa návštevníci naučia techniku čipkovania.


Na kurz sa mohlo prihlásiť dvanásť účastníkov, ktorým sa venovali štyri čipkárky. Na druhom poschodí klariského kláštora sa však zišlo viac záujemkýň, ktoré sa zvedavo prizerali poza chrbát.


Helena Krchnárová, jedna z inštruktoriek, paličkuje už osemnásť rokov a ako sama hovorí, stále sa zdokonaľuje. Ovláda všetky remeselné ručné práce, no paličkovanie je jej najobľúbenejšou. „Momentálne sa venujem čipke. Chcela by som ovládať vzory čipiek zo všetkých regiónov. Trnava vzory nemá. Najbližšie k okoliu majú svoje vzory Šoporňa, Sereď, Krakovany... Jednou z najzložitejších, ale zároveň aj z najkrajších je čipka z Brezovej pod Bradlom,“ hovorí.

 

Zhotovenie takejto púpavy trvá asi desať dní.

 

Paličkovanie k nám údajne prišlo z Nemecka. Pôvodne sa čipka predávala na metre vo veľkom a požívali ju hlavne na zdobenie krojov, záclon, prestierania, dečiek, pokrývok. Dnes sú modernejšie obrázky. Jemnou prácou a sústredením paličkárky vypracovávajú ozdoby na stromček, vtáčiky, srdiečka alebo vypaličkované obrázky na stenu.

 

Text a foto: Júlia Kampfová

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama