Trnavské rybníky
reklama

Milióny dole vodou a umrznutí študenti. Obec hasí, kde sa dá

AKTUALITY - Región | 8.3.2012, 09.13, Darina Kvetanová

JASLOVSKÉ BOHUNICE – Nad bývalými kasárňami visí veľký otáznik. Obec sa zatiaľ nerozhodla, ako bude areál využívať. Prenajaté i neobývané budovy v ňom však chátrajú.

Milióny dole vodou a umrznutí študenti. Obec hasí, kde sa dá

Žiaden luxus, miestami na pokraji nebezpečenstva. Foto: Darina Kvetanová

Cukrovar bývanie
reklama

 

Najbližšie budú Jaslovské Bohunice investovať do výmeny okien na internáte, kde bývajú študenti Trnavskej univerzity.

 

Tie sú totiž v katastrofálnom stave. Veľké štrbiny musia utesňovať uterákmi a handrami, aby im nefučalo do izieb. „My okná radšej ani neotvárame, pretože sú strašne labilné. Bojíme sa, že by na nás padli,“ hovorí mladík, ktorý býva v jednej z izieb. V sprchách nie je situácia o nič lepšia. Pre zlé tesnenie okien je v nich ukrutná zima.


Rekonštrukciu by si zaslúžili aj izby internátu, na ich opravu však obec zatiaľ peniaze nevyčlení. Poslanci sa totiž na poslednom minuloročnom zasadnutí zastupiteľstva rozhodovali, či investovať do majetku s nejasnou budúcnosťou. „Nechali sme vypracovať štúdiu na využitie kasární. Chceme vedieť, na čo sú tieto objekty vhodné,“ hovorí starostka Božena Krajčovičová.

Májový kvet
reklama


Do úvahy pripadá, že v dnešnom internáte a časti protiľahlej budovy, v ktorej sídli polícia, by mohlo vzniknúť zariadenie sociálnych služieb pre seniorov. „Otázne je, či by na jeho vzniku participoval aj Trnavský samosprávny kraj,“ objasňuje Krajčovičová s tým, že kompletné financovanie zariadenia by si obec na seba nezobrala.


Úplne prázdne sú dve budovy bývalých kasární, niekdajšia vrátnica a reštaurácia, z ktorej by si obec vedela predstaviť nové kultúrne stredisko. V rámci rozpočtu na najbližšie tri roky je naplánovaná aj rekonštrukcia kinosály.

 

Definitívne sa však poslanci budú rozhodovať až na základe spomínanej štúdie, ktorá má byť pripravená tento rok.

 

V bývalých kasárňach zostalo všetko bez veľkých úprav. Nápis, i budovy.

 

Zanedbané opravy

 

Jaslovské Bohunice tento rok investujú najviac peňazí práve do rekonštrukcií majetku a jeho dostavby. V dezolátnom stave je čistiareň odpadových vôd, ktorú okrem Bohuníc a Padaroviec využívajú aj Malženice, Radošovce a Dolné Dubové.

 

Jej oprava si vyžiada 700-tisíc eur. Materská škola ďalej 400-tisíc, dostavba domu smútku v Jaslovciach 230-tisíc, vnútorné opravy starého obecného úradu viac ako 20-tisíc a bežná údržba objektov v správe obce takmer 200-tisíc eur.

 

Za 15-tisíc eur chce obec vymeniť sprchovacie kúty v nájomných bytoch. Rekonštrukciu potrebuje tiež zdravotné stredisko, športový areál a kultúrny dom v Paderovciach.

 

Starostka Božena Krajčovičová hovorí, že opravy sa nakopili a všetky položky, na ktoré vyčlenilo zastupiteľstvo peniaze, treba riešiť urgentne.

 

„Po uplynulé roky sa viac financovala výstavba. Napríklad amfiteáter, tenisové haly, kurty, vodovod i kanalizácia na Panských dieloch. Opravy boli zanedbané,“ konštatuje Krajčovičová. Na obecnom majetku sú pritom Jaslovské Bohunice stratové.

 

Z prenájmu priestorov plynie do obecnej kasy ročne 16-tisíc eur. Náklady na jeho opravu sú niekoľkonásobne vyššie. „Napríklad príjem z prenájmu tenisových hál sa nevyrovná nákladom na jeho údržbu a energie,“ hovorí starostka.

 

„Poslanci však zatiaľ nepodali návrh o tom, aby sme sa uberali iným smerom. Majetok nebudeme predávať, a prenajímať ho chceme podľa platného cenníka, ako doteraz.“

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama