Trnavské rybníky
reklama

Retro: Krvácajúci Spartak! Padá na samé dno tabuľky

RELAX - Retro | 8.3.2012, 18.28, Benjamín Škreko

Čo prináša dnešná konfrontácia aktualít spred dvadsiatich rokov so súčasnosťou? Pri listovaní Novým Trnavským hlasom extra číslo 10 s dátumom 14. – 19. marca 1992 nás zaujalo viacero tém. Je medzi nimi aj smutný pohľad na krvácajúci Spartak...

Retro: Krvácajúci Spartak! Padá na samé dno tabuľky

Objektív P. Ondrejku zvečnil z úvodného duelu Spartak – Sigma Olomouc súboj Malatinského s brankárom hostí Přibylom.

reklama

 

Veľká sláva sa konala 5. marca v Trnave na Jeruzalemskej ulici. Magistra Oľga Lopašovská tu otvárala prvú súkromnú lekáreň na Slovensku s názvom Škorpión.

 

Prišiel aj minister zdravotníctva Trnavčan Alojz Rakús, riaditeľ nemocnice Bohumil Chmelík, televízia, novinári a množstvo ďalších hostí. Lekáreň dostala názov podľa znamenia, v ktorom sa narodili dcéra a zať majiteľky, tiež lekárnici.


„Lopašovských lekáreň je skutočne prvá, o čom svedčí aj jej číslo 001,“ píše na titulnej strane novín Tatiana Koprdová. „Ďalšou zaujímavosťou je, že ministerstvo zdravotníctva schválilo jej prevádzkovanie 25. februára 1992, na deň presne 44 rokov po tom, čo boli všetky lekárne v Československu znárodnené.“

reklama

 

Šofér prešiel mŕtveho

So zdravotníctvom súvisí aj ďalší materiál na titulke, rozhovor s prednostom patológie MUDr. Štefanom Kopeckým. Prvá otázka sa týkala významu pitiev pre prácu kriminalistov.


„Spomínam si na prípad,“ hovorí v odpovedi primár Kopecký, „keď na ceste našli mŕtveho. Prešlo ho auto, no pitva ukázala, že v čase dopravnej nehody bol už mŕtvy následkom mozgovej príhody. Šofér ho teda nezabil.“
Redaktora Kala Uhríka zaujímalo aj to, aké sú poznatky patológa so štyridsaťročnou praxou o najčastejších príčinách smrti v trnavskom regióne. Z odpovede vyplýva, že za tie roky sa toho na našich hriechoch voči vlastnému zdraviu veľa nezmenilo:


„Jednoznačne sú to civilizačné choroby. Tie úzko súvisia so vzrastom životnej úrovne – cievne príhody, mozgové porážky, infarkty myokardu a zhubné nádory. Za posledných desať rokov narástli o sto percent nádory hrubého čreva. Príčinu presne nepoznáme, ale veľmi pravdepodobným pôvodcom je chemizácia potravy. Nasledujú zhubné nádory pľúc, čo sa pripisuje fajčeniu.“

 

Tráva a halušky

S predjarím je dodnes spojený starý idiotský zvyk vypaľovať trávnaté plochy. Jaroslav Lieskovský dal v tejto súvislosti v novinách priestor Marekovi Suchomelovi, tajomníkovi Okresného výboru Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny. „Sústavným poškodzovaním životného prostredia zanechávame ďalším generáciám obrovský dlh,“ znejú varovné slová.

 

„Pritom ide o porušovanie štyroch právnych predpisov. Navyše, vypaľovanie nemá veľký efekt, naopak, ničí obrovské množstvo živočíchov v poraste, ohrozuje dreviny, zakladá požiare, znečisťuje ovzdušie.“

 

 

Pán Miroslav Bučány držal dňa 1.3.1992 pred MsÚ v Trnave symbolickú hladovku za splnenie svojich požiadaviek. Zdá sa mu, že problém, ktorá má, sa vlečie už príliš dlho. Rozposlal listy na všetky strany a čaká, kto mu kedy odpovie. FOTO: NTHE


Na vyváženie citujeme aj z rozhovoru Petra Ondrejku s pohodovým hosťom Trnavy, folkovým kráľom Wabim Daněkom. Na otázku o obľúbených jedlách Wabi odpovedá:
„Celkově nejraději mám osuchy s česnekem, bramborové placky, no a tady na Slovensku jsou to bezpochyby bryndzové halušky, ale musejí být dobře maštěné a se slaninou. A co se týká pití, vypiju všechno, co si budu vybírat.“

 

Obchodníci s charakterom

Čitateľka Oľga Petrová sa redakcia zverila so svojím nevšedným zážitkom, ktorý by aj dnes mnohých uvrhol do mdlôb.
„Dňa 29. februára som nakupovala v nedávno otvorenej predajni pánov Petra Hanáka a Jozefa Čapkoviča Chlieb – nealko na Linčianskej. Platila som stokorunáčkou (vlastne šesťstokorunáčkou – ale to som vtedy ešte netušila). Až na druhý deň som zistila, že mi v peňaženke chýba päťstokorunáčka.

 

Do večera a aj celý nasledujúci deň som prehľadávala byt, no márne. Neostávalo mi iné, ako uvažovať, kde som mohla bankovku podieť. Usúdila som, že musela byť zložená v prehnutej stokorunáčke, ktorou som platila v obchode. A na tretí deň som vďaka čestnosti pánov Hanáka a Čapkoviča oplakané peniaze dostala späť! Veľmi si cením ich morálku a chcem sa im ešte raz úprimne poďakovať aj vaším prostredníctvom a zaželať im veľa úspechov v podnikaní. Ľudí s takým čistým charakterom si treba vážiť.“

 

Výpredajom na dno

A klasika, na záver trocha športu. No a keď v Trnave, najvyššiu prioritu tu mal vždy futbalový Spartak. V časoch zlých aj dobrých. A tie spred dvadsiatich rokov majú prívlastok veľmi zlé. Spartak sa iba rok predtým vrátil z druhej ligy medzi československú elitu, ale v marci 1992 sa znovu motkal na chvoste tabuľky. A ako začal jar?


„Štart do tohtoročného prvoligového programu sa trnavským futbalistom nevydaril: z dvoch zápasov majú dve prehry a skóre 1:10.“ Môže sa za týchto okolností niekto čudovať, že pred sezónou 1992 – 93 silneli problémy s financovaním klubu? Predbehneme dobu a prezradíme, že pokračoval predaj skúsených hráčov a Spartak skončil na nelichotivej 14. priečke. A keby len to.

 

V nasledujúcej sezóne, ktorá sa dohrávala už po rozdelení federácie na dva samostatné štáty, Spartak skončil na poslednom mieste… A predsa nevypadol. Na jeseň 1993 totiž vznikla samostatná prvá liga Slovenskej republiky a zväz do nej zaradil všetky dovtedajšie mančafty z najvyššej federálnej súťaže.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama