Trnavské rybníky
reklama

Tvorca skladby Spartakovská Štajo: Nitra musí dostať nakladačku!

ŠPORT - Futbal - Spartak | 16.3.2012, 09.01, Ján Král

„Poďme chlapci v sobotu sa ukáže, čo náš mančaft na ihrisku dokáže...“ Kto by nepoznal slová, ktorými sa začína hymnická skladba Spartakovská od skupiny D.T.N.L. Hlas jej prepožičal Marek Štajo Steinecker, vtedajší frontman kapely a známy moderátor.

Tvorca skladby Spartakovská Štajo: Nitra musí dostať nakladačku!

„Chlapci, poprosím vás, dajte súperovi v sobotu troječku,“ posiela odkaz do kabíny Marek Steinecker. Foto: Ján Král

Púpavy pri aleji
reklama

 

Chodievate ešte na trnavský Spartak?
- Na každý domáci zápas, ktorý sa mi nekríži so službou v robote, idem. Na výjazdy som už príliš lenivý, na derby so Slovanom sa však nechám nahovoriť. Spartakovcom som odmalička. Mama Oľga hrávala za Spartak volejbal. S bratom sme sa zase angažovali v stolnotenisovom oddieli. Otec František 25 rokov hrával pod klubovými farbami šach. Zo začiatku majstrovských rokov nastupoval v béčku, ligu si však v tvrdej konkurencii nezahral. Od Jozefa Adamca mi ale doniesol zápasový dres.
Čo dnes robíte?
- Pracujem ako skladník v stavebninách. Popritom hrám v rôznych rockových kapelách. So skupinou Libido teraz hráme pesničky rôznych štýlov. Spievam aj v kapele Powerage, ktorá vzdáva hold legendárnej kapele AC/DC.
Zíde sa ešte niekedy D.T.N.L.?
- Tak to vie len Pán Boh.

 


A čo vy? Nechystáte do obehu po Spartakovskej ďalšiu hudobno-futbalovú chuťovku?
- V čase, keď vznikla skladba sme boli všetci členovia kapely veľkými fanúšikmi andelov. Trnava hrala o špicu, v meste vládla úžasná futbalová atmosféra. Tam kdesi podľa mňa vznikol priestor, aby sa skladba podobného typu ujala. Nahrávku Spartakovskej raz náš manažér priniesol hlásateľovi. Ten si povzdychol, že tam má podobných vecí strašne veľa, ale že to pustí do éteru.
Skladba sa však chytila a čoskoro sa stalo popri Silenziu ďalšou hymnou.
- Raz som išiel zo skúšky okolo štadióna. Chystal sa práve nejaký prípravný zápas a z rozhlasu znela Spartakovská. Rýchlo som utekal na tribúnu a neskôr volal chalanom, že nás hrajú. Neopísateľný pocit... D.T.N.L. nezložilo hymnu, ale pesničku ktorú sme chceli venovať všetkým fanúšikom Spartaka. Hymnou sa skladba dodatočne stala, ľudia ju prijali za svoju. Nikto nepredpokladal taký vývoj. Na Slovensku dovtedy nič také ako klubové hymny neexistovalo. Možno preto mala pieseň taký úspech. Nedávali sme avíza, nevylepovali plagáty. Spontánne vznikla a ujala sa.

ŠUPA technika
reklama

 Ale krstili ste až trikrát.
- Tak to je pravda! Krstnými otcami boli Lacko Kuna, Jozef Adamec a Karol Dobiaš. Na turnaji starých pánov v hale Družba sme pokrstili CD-čko. Neskôr sme album uvádzali do života na spartakovskom plese s Mirom Karhanom a Rasťom Kostkom. No a do tretice sme krstili pred kamerami bývalej VTV, keď sa dostal na svet videoklip. Asistovali nám vtedy Rasťo Kostka a Dušan Tittel.

 

Stena v kancelárii Štajovho súčasného šéfa Braňa Pestúna. Obaja sú veľkí spartakovci. Foto: Ján KrálAko reagovalo na úspech kapely okolie?
- Stali sme sa asi najslávnejšími amatérmi. Poznali nás všetci od Trnavy po Zeleneč, Ružindol, Trakovice. Pravda, za týmito hranicami o nás už nikto ani nechyroval. Aj tak sme však mali najviac fanúšikov zo všetkých československých kapiel, pretože celá Trnava stála za klubom a tým pádom aj za nami. Nemohol som prejsť po pešej zóne bez toho, aby som niekomu nepodal ruku. Usmievali sa na nás mladé baby, na koncertoch sme mali plno. Super časy.
A ako je to teraz? Cítite ešte popularitu?
- Niekedy som sa cítil ako Mikuláš Schneider-Trnavský. Napísal skladby, ktoré zľudoveli a každý ich poznal. Málokto však vedel, kto to ich skomponoval. Dnes idem po ulici, niekto si spieva pesničku, ktorú sme s D.T.N.L. spravili a netuší, že chlapík stojaci kúsok od neho je jej autor. Teší ma, že ľudia majú na telefónoch zvonenia Spartakovskej a zostane po mne robota. Už veľakrát sa mi stalo, že som niekoho spoznal a po roku sa ma dotyčný opýtal, prečo som mu nepovedal, že som ten známy spevák, čo nahral Spartakovskú. Keby som však bol slávny, tak by to každý o mne vedel od začiatku...
Na skladbe ste finančne veľmi nezarobili. Cítili ste aspoň morálnu satisfakciu?
- Za Spartakovskú som nedostal ani cent. Ani nebol dôvod. Skladba skrátka vznikla a my sme ju venovali futbalovým fanúšikom Spartaka. Muziku som vždy robil, aby som sa bavil. Ani neviem opísať, akú radosť som mal, keď mi hráči povedali, že Spartakovskú si púšťajú pred zápasom v kabíne. Počas ligových stretnutí som naschvál chodil na severnú tribúnu, aby som si egoisticky vypočul, ako kotel spieva úryvky našej skladby. Boli to pocity na nezaplatenie.
Čo hovoríte na súčasný Spartak?
- Dve veci. Po prvé, klub si titul už konečne zaslúži. A po druhé: trnavský fanúšik si titul už konečne zaslúži! Kvalitu hry môžem, samozrejme, porovnávať iba s našou ligou. Na dosiahnutie titulu však Trnava má. Trénerom je Pavel Hoftych, ktorého prístup sa mi strašne páči. Chce a úplne jasne to dáva najavo. Neznášam reči typu: „Chceli by sme sa umiestniť do štvrtého miesta, pretože je to reálne...“ Seriem na reálne veci! Keď idem do nejakej súťaže, chcem vyhrať! Aj keď budem beznohý a ukecajú ma na maratón, pôjdem tam vyhrať. Inak by som totiž urážal mojich fanúšikov. Možno na polovičke trasy umriem, ale nemôžem a nechcem svojmu priaznivcovi povedať, že budem spokojný s priemerom.
Trúfnete si zatipovať zápas s Nitrou?
- Nitra musí dostať nakladačku a ísť so smútkom domov. Nepodceňujem súpera ani nič podobné. Aj keby hrala proti Spartaku Barcelona, neuspokojím sa s remízou. Musíme im natrhnúť prdel! A najlepšie, ak budú hrať v plnej zostave. Zdolať súpera oslabeného o zranených alebo vykartovaných hráčov by ma až tak nebavilo.
 


Kto má Spartakovskú na svedomí?
Marek Steinecker - spev
Patrik Lago – gitara
Štefan Lukáč – basa
Roman Šurina – bicie
Erik Danáš – manažér a člen kapely

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama
Kúpele Smrdáky
reklama