Trnavskí mestskí páni do marca aj smradu rozkazovali
AKTUALITY - Trnava | 21.3.2012, 14.23, Gabriel Kopúnek
Ak už niečo smrdí, zakázať šíreniu zápachu pečiatkou a nariadením sa nedá. Ani prikázať, akým smerom sa má nepríjemný odor poberať. Dá sa len eliminovať zdroj. Aj napriek tomu sa však bývalé vedenie mesta rozhodlo zvíťaziť nad zákonmi prírody.
Aj tu sa doteraz nesmie stavať, pretože páni z radnice medzi jestvujúce domy zaznačili ochrannú zónu. Podľa toho už u susedov smrdieť nesmie. A teda sa nemôžu ani sťažovať.
Či sa mu to podarilo, ťažko posúdiť. Proti čomu bojovalo, vlastne ani neexistovalo. A tak celá snaha dopadla len ako nezmyselné šikanovanie vlastníkov pozemkov v blízkosti trnavského poľnohospodárskeho družstva.
Za traťou
V lokalite Za traťou, vymedzenou Kamennou a Ružindolskou cestou, vyrastajú minimálne od roku 2001 rodinné domy v rámci I. a II. etapy. Aj IV. etapa je už v štádiu realizácie a predaja pozemkov. Ostala stáť len III. etapa, a to na základe vymedzenia a schválenia ochranného pásma, v ktorom sa nesmelo stavať pre možný výskyt zápachu z chovu výkrmových kurčiat – brojlerov v areáli poľnohospodárskeho družstva (PD).
Paradoxne, k schváleniu tohto pásma mestom došlo až v roku 2006, teda minimálne po piatich rokoch od začatia výstavby v lokalite. A navyše vtedy tam žiadny chov brojlerov neexistoval. Podľa jediných dostupných materiálov z Ministerstva životného prostredia SR o integrované povolenie chovu požiadal Biogal Špačince až v roku 2007.
Navyše, pred rokom 2007 nemala v lokalite PD žiadna firma povolenie na takýto chov, takže ani nemohol vzniknúť dôvod na vytvorenie ochranného pásma. Nedalo sa vyhovoriť ani na jestvujúce družstvo, ktoré veľkokapacitný chov ošípaných zrušilo a v útlme je aj chov hovädzieho dobytka. A družstvo tam je už 50 rokov. Pokiaľ by bolo zdrojom zápachu, tak prečo tam vôbec výstavbu mesto povolilo?
V blízkosti lokality Za traťou (v pozadí) trnavské poľnohospodárske družstvo chová len kravy. V jeho sesedstve aj súkromníci kone. Tie nikomu neprekážajú, vraj voňajú.
Ochrana pred ničím
Ochranné pásmo obmedzilo práva minimálne pätnástich vlastníkov pozemkov. Po komunálnych voľbách a zmene pomerov na radnici sa o svoje práva vlastníci prihlásili opäť. Na základe ich žiadostí vo februári mestskí poslanci rokovali o zmene územného plánu týkajúceho sa lokality Za traťou III/B a odsúhlasili zrušenie kontroverzného pásma. „Jeho zdôvodnenie ako ochrana pred chovom brojlerov sa nepotvrdilo. V čase, keď sme začali žiadosť vlastníkov riešiť, sme zistili, že žiadne kurence sa tam nechovajú. Haly sú v dezolátnom stave, nepoužiteľné. Stav potvrdila aj trnavská regionálna veterinárna správa, ktorá pred rokmi rozhodnutie o vytvorení pásma vydala. V súčasnosti ale nič nebráni tomu, aby sa zrušilo,“ uviedol pre Trnavský hlas poslanec mestského zastupiteľstva Augustín Hambálek.
Aj podľa neho je divné, že ochranné pásmo bolo vymedzené až v poslednej etape výstavby, keď už vyše 500 rodinných domov bolo povolených či postavených aj napriek tomu, že sa družstvo v tesnom dotyku nachádza. „Ak ochranné pásmo malo zamedziť šíreniu zápachu, tak ťažko povedať, že len potiaľto. Alebo sa nemala výstavba vôbec povoliť, alebo ak áno, tak na celom území. Ale nie, že dve tretiny územia schválime a v jednej tretine vytvoríme z nevysvetliteľných dôvodov ochranný pás.“
Súťaž nevkusu
V súčasnosti už v lokalite stojí približne 250 rodinných domov a ďalších 420 je povolených. V rámci III. etapy má pribudnúť 235 domov. Keď už mesto nedokázalo riadne dosledovať súčasnú výstavbu, počas ktorej si stavebníci robia, čo chcú, budúcim investorom poslanci dali viacero podmienok. Najskôr musia pozemky odizolovať od jestvujúceho družstva 40 metrov širokým pásom súvislej urastenej zelene, ktorá by mala eliminovať prašnosť. „Každý občan, ktorý si bude v tejto lokalite kupovať pozemok, dostane informáciu, že sa nachádza v dotyku s existujúcim družstvom. Takže bude musieť tento znížený štandard bývania strpieť po dobu existencie družstva,“ uviedol Milan Horák, vedúci odboru územného rozvoja a koncepcií MsÚ Trnava.
Aby nedošlo k umelému zahusteniu lokality, bola stanovená minimálna výmera pre jeden dom. Doteraz sa totiž v tejto lokalite stávalo, že na dvoch stavebných parcelách majitelia postavili štyri domy. Že na malej výmere niekto postaví haciendu, a poschodovú, už ale mestský úrad ovplyvniť nedokáže. Je to na stavebníkovi. Aj preto to Za traťou tak hrozne vyzerá.
Po novom sa ochranné pásmo zrušilo a obytnú zónu od maštalí bude oddeľovať súvislý pás vysokých stromov.
Dokedy kravy?
Aj keď poľnohospodárske družstvo svoju historickú úlohu v tejto lokalite už splnilo, tak skoro nezanikne. Hovorí tak jeho predsedníčka Elena Krapková. Taktiež neplánuje znižovať súčasný počet chovaného dobytka.
Likvidáciu družstva časovo nevymedzila ani vyvolaná zmena územného plánu z júna 2011. V nej sa hovorí len o postupnej reprofilácii živočíšnej výroby na neškodlivú výrobu, obchod a služby. „Mesto nemá záujem na násilnom a urýchlenom ukončení činnosti PD. Skôr by sme uvítali, keby družstevníci vymenili zastarané technológie pri zbere a uskladnení močovky a výkalov. Potom by sa o hrozbe zápachu vôbec hovoriť nemuselo,“ dodal Milan Horák.