Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Pri poháriku vína si poriadne precvičili zmysly

RELAX - Reportáže | 23.3.2012, 10.35, Katarína Rosinová

V Horných Orešanoch vedia, čo je to dobré víno. Pestovaniu viniča a výrobe nápoja bohov sa tu venuje niekoľko vinárov. Lenže darmo budú tvrdiť, že ich víno je najlepšie, keď si ho neporovnajú s inými.

Pri poháriku vína si poriadne precvičili zmysly

Znalci v komisách hodnotili vzorky celé popoludnie.

reklama

 

Aj to je cieľom odbornej degustácie, ktorá sa tretiu marcovú sobotu v obecnom kultúrnom dome konala už po dvadsiaty tretíkrát. Úlohou každej z deviatich troj- a štvorčlenných odborných komisií bolo ochutnať vyše štyridsať vzoriek.

 

Nebolo to vôbec jednoduché, pretože každú museli objektívne zhodnotiť a obodovať. Stobodový systém má desať kategórií. Pri vzhľade sa berie do úvahy čírosť a farba vzorky, pri vôni jej intenzita, jemnosť a kvalita, pri chuti sa okrem týchto troch ukazovateľov hodnotí aj perzistencia vína – dĺžka intervalu po prehltnutí, počas ktorého v ústach pretrváva jeho chuť. Poslednou kategóriou je celkový dojem.

 

reklama

Pri vôni vína sa berie do úvahy intenzita, jemnosť a kvalita.


Až sčítanie bodov ukázalo, ktoré víno si zaslúži bronzovú, striebornú, zlatú alebo veľkú zlatú medailu. Pri hodnotení vzoriek je dôležité, aby neboli veľké rozdiely medzi jednotlivými členmi komisie.

 

Na začiatku sa komisie zladia pomocou nultej vzorky, ktorú všetci postupne komentujú a zhodnú sa na určitom počte bodov. Slúži to ako pomôcka. Ak je víno lepšie ako nultá vzorka, dostane viac bodov, ak je horšie, menej. Ak sa niektorý z členov svojím hodnotením príliš vymyká, môže ho predseda napomenúť. Preto sa práca komisií nezaobišla bez emócií.


Šampiónov v jednotlivých kategóriách určil záverečný rozstrel. Na hladký priebeh degustácie dohliadal hlavný degustátor Vladimír Sodoma.

 

Udeľovanie bodov je náročná a zodpovedná úloha.

 

„Tento rok poslali vinári dohromady 391 vzoriek bielych, červených a ružových vín. Prihlásiť sa mohol ktokoľvek,“ informoval predseda Slovenského zväzu záhradkárov Horné Orešany Marián Paprskár. Aby sme to spresnili, tak ktokoľvek, kto nabral odvahu ísť s kožou na trh.

 

Celkovým šampiónom sa nakoniec stal Veltlín zelený od Mariána Spevára z Hlohovca. Už tradične si vínka po odborníkoch bude môcť vychutnať aj verejnosť na ochutnávke, ktorá sa uskutoční v posledný marcový deň.


  Foto: Marek Boháček

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda bonus 1200
reklama