Trnavské rybníky
reklama

Ničí firma pri zatepľovaní okolie? Úradníci pohrozia pokutou

AKTUALITY - Kurz sebaobrany | 23.3.2012, 11.26, Darina Kvetanová

TRNAVA – Pavol (57) zo sídliska Družba sa prišiel do našej redakcie posťažovať na firmu, ktorá momentálne zatepľuje bytovku na Tehelnej ulici.

Ničí firma pri zatepľovaní okolie? Úradníci pohrozia pokutou

Ľudí z Tehelnej ulice irituje, že firma počas prác ničí trávnik a chodníky. Foto: pvl  

Cukrovar bývanie
reklama

 

Ťažké autá prechádzajú po chodníkoch, poškodzujú a znečisťujú ich a v zeleni po nich zostávajú hlboké koľaje. Jeho i susedov zaujíma, prečo firma takto ničí verejné priestranstvo, i to, čo bude po ukončení prác.

 

Odpoveď sme hľadali na stavebnom odbore (SO) a odbore dopravy a komunálnych služieb (ODaKS) Mestského úradu v Trnave.


Každá firma, ktorá zatepľuje bytovku, koná na základe stavebného povolenia. „V ňom sú podmienky, ktoré musí dodržiavať, hovorí vedúca SO Iveta Miterková. Okrem iného pravidelne čistiť cesty, chodníky a vyvážať odpad, ktorý pri zatepľovaní vzniká.

Munipolis
reklama


Súhlas na využitie verejných priestranstiev dáva staviteľovi ODaKS. Jeho zamestnanci musia pri kolaudácií stavby dohliadnuť na to, aby dal priestranstvo do pôvodného stavu.

 

Priestranstvá kontroluje aj SO, a ak staviteľ nesplní svoje povinnosti, nevydá mu kolaudačné rozhodnutie. „Ak staviteľ práce ukončil v zime a pre počasie nemôže dať verejné priestranstvo do poriadku, dáme mu podmienku, že musí priestranstvo upraviť dodatočne, a dátum, dokedy tak musí spraviť,“ spresňuje Iveta Miterková.

 

Podľa nej však vo väčšine prípadov firmy okolie upravia. „Koniec koncov, čo po nich zostane, je ich vizitkou. Ktorá firma by chcela negatívne referencie?“ pýta sa vedúca SO. Podľa nej sa stalo len raz, na Beethovenovej ulici, že odbor stavbu na prvýkrát neskolaudoval.

 

Chodníky a cesty musí firma očistiť hneď. Ako vidieť, tu sa tak nestalo. Foto: pvl

 

Na ODaKS sa už obrátilo niekoľko občanov s podmetmi na firmy, ktoré zatepľovali bytovky. „Upozornili nás na rozfúkaný materiál,“ hovorí za odbor Igor Vyskoč. „Po tom, čo sme stavebníka na problém upozornili, však dal vec do poriadku,“ dodáva s tým, že napomenutie vždy pomôže. Radnica totiž môže firme udeliť pokutu, ak porušuje podmienky.


Nečistoty na chodníkoch a cestách musia firmy odstrániť za sebou hneď. Nemalo by však význam riešiť za pochodu poškodenú zeleň alebo chodníky. Tie musí dať spoločnosť do poriadku po ukončení prác.


Obaja úradníci ľuďom odporúčajú, aby v prípade problémov kontaktovali spomínané odbory, ktoré stavebníkov upozornia na nedostatky. Obrátiť sa môžu tiež na poslancov tej-ktorej mestskej časti.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama