Trnavské rybníky
reklama

Hrozí Smolenickému zámku požiar ako na Krásnej Hôrke?

AKTUALITY - Región | 29.3.2012, 13.00, Darina Kvetanová

Krásna Hôrka v plameňoch rozpútala diskusie o tom, nakoľko sú proti ohňu zabezpečené ďalšie slovenské hrady a zámky. V našom regióne patrí k najväčším skvostom Smolenický zámok. O jeho zabezpečení sme sa rozprávali s kastelánom Karolom Volnerom.

Hrozí Smolenickému zámku požiar ako na Krásnej Hôrke?

Smolenický zámok horel v roku 1952. Ďalší požiar jeho riaditeľ zažiť nechce. Foto: Darina Kvetanová

BESST
reklama

 

Hneď pri príchode sa priznal, že po pohľade na horiacu Krásnu hôrku nemohol zaspať. V okolí Smolenického zámku je veľký pohyb ľudí. Frekventovaný je aj park, v ktorom niektorí turisti kladú oheň na nepovolených miestach.


Ako je to teda s využívaním ohnísk?


- Klásť oheň je oficiálne povolené len na jednom, ktoré prenajímame našim hosťom a využívajú ho aj ostatní návštevníci. V tomto smere sme sprísnili pravidlá. Kto tam chce opekať, musí sa zaevidovať na vrátnici, aby sme o ňom vedeli.

Optimaliácia MAD Trnava
reklama


Ľudia však využívajú aj vzdialenejšie ohnisko, pri ktorom vyviera prameň vody.

 

To ohnisko je nelegálne, nevieme však zabrániť tomu, aby tam ľudia zakladali oheň. Tabuľa o zákaze tam bola niekoľkokrát, vždy ju niekto odstránil. Ľudia si často neuvedomujú nebezpečenstvo, ktoré hrozí. Svadobčanom som napríklad rázne zakázal púšťať balóny šťastia.


Ako je zabezpečený zámok proti požiaru?


- Všade máme hasiace prístroje a priestor monitoruje vrátnik kamerami. Na rozdiel od ostatných hradov a zámkov, my sme kongresové centrum a pohyb ľudí je tu neustály. Bezpečnostné pravidlá sú preto omnoho prísnejšie. Takým naším boľavým miestom je drevárska dielňa, v ktorej sa pracuje. Tú však chráni protipožiarny snímač.


Robili ste s hasičmi preventívne evakuácie?


- Áno, s trnavskými okresnými dvakrát a smolenickí dobrovoľní hasiči skúšali sériové napojenie vody z jazierka. V prípade požiaru takýchto komplexov je totiž rýchlosť veľmi dôležitá. Ak by však u nás začalo horieť, spolieham sa v prvom rade na zásah profesionálnych hasičov z Chemolaku, ktorí sú v službe nonstop. Do piatich minút by tu mali byť, hasiči z Trnavy asi do pätnástich.


Kedy naposledy horelo na Smolenickom zámku?


- Keď sa robila dostavba, 22. júla 1952. K požiaru došlo pre neopatrnosť pracovníkov, ktorí ju realizovali. Pamätníci hovoria, že to bol obrovský požiar, osvetlil vraj celý smolenický chotár. Našťastie, oheň sa nerozšíril na ďalšie strechy zámku.


Ako je zámok zabezpečený proti úderom bleskov?


- Keďže je to najvyššie miesto na okolí, stáva sa, že do zámku udrie blesk. Niekoľkokrát sme takto prišli o anténne rozvody, naposledy nám odpálilo telefónnu ústredňu. Minulý rok sme preto nainštalovali aktívny bleskozvod, ktorý chráni budovu a zaznamená aj zásahy. Po búrke tak vieme, či k nejakému zásahu došlo.


Zvažujete do budúcnosti posilniť bezpečnostný požiarny systém? Je dnes podľa vás postačujúci?


- Ideálny by bol elektronický požiarny systém, ktorý chráni mnohé múzeá a na oheň zareaguje ihneď. Aj ten však treba zvážiť, pretože v mnohých miestnostiach je dobový nábytok, ktorý by voda poškodila.

 

Problém by bol aj pri montáži. Klasické prebúravanie si v mnohých miestnostiach neviem predstaviť. Čo sa týka vzniku požiaru vo vnútri komplexu, spoliehame sa na disciplinovanosť našich hostí. Ako som už spomínal, na zámku je stála služba, ktorá monitoruje priestory.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda / TANEX Trnava
reklama