Tisíc a jedna noc: Uličky železných mužov naliatych čajom
RELAX - Úplne inde | 29.3.2012, 22.46, Vladimír Kampf
Mali to dobre vymyslené. Uličky na orientálnych bazároch ovládali remeselníci podľa ich zamerania. Majstri bývali pokope a zákazník si mohol jednoducho vybrať, ku ktorému pôjde.
Šehmuz – muž vpravo pri brúske vybavuje prvé zákazky.
reklama
Šehmuz otvoril svoj krám obrábača kovov. V dvoch uličkách historickej časti Diyarbakiru má niekoľko kolegov. Od rána sa odtiaľto ozýva zvláštny rytmus kladív, brúsok, zváračiek, nožníc a vyhní.
Ulička mužov od železa.
reklama
Tu ešte žije Orient, ktorý už mimo centra mesta zožiera moderný život stále globálnejšieho sveta.
Orient: Krajiny na Blízkom, Strednom a Ďalekom východe.
Špecialista na plechovky.
Keď je chladnejšie oboma uličkami sa plazí dym drevného uhlia z ohrievadiel pri ktorých sedia tí, ktorí len čakajú na kšeft.
Oprava nástroja na počkanie.
Deň začína. Šehmuz len kývne hlavou od brúsky, keď mu pouličný predavač čaju podáva prvú rannú šálku. Čierny čaj z Iraku alebo Sýrie je vraj lepší, ako ten turecký. Predavač čaju bez prestávky obieha zákazníkov vo svojom rajóne a kriedou, ktorú nosí za uchom, robí čiaročky na stĺpoch a zárubniach.
Čo čiarka, to čaj. Miestni ich vypijú aj dvadsať denne, osladených jednou či dvoma kockami cukru. Bazár v Diyarbakire vstáva do daždivého rána za zvláštneho rytmu mužov od železa.
Čas na ďalšiu dávku čaju.
Dolu pod hradbami tečie rieka Tigris. Legendárna rieka Mezopotámie.
Mezopotámia: Rozsiahla oblasť medzi riekami Eufrat a Tigris. Tu vznikali prvé civilizácie, mestá a štáty na svete. Mezopotámci uctievali mnoho bohov. Každé mesto malo svojho. Verili v prírodné sily. Položili základy prvých vied, ktoré súviseli s pozorovaním prírody. Spolu s písmom, ktoré zaznamenávali na hlinené doštičky, tu vznikla aj literatúra.
Sumerské mestské štáty: Prvým známym národom boli pravdepodobne Sumeri. Okrem iného dali svetu koleso, hrnčiarsky kruh a voz. K tomu pridali aj klinové písmo.
Akkadská ríša: Akkadčania zjednotili Mezopotámiu a založili centralizovaný štát Akkadskú ríšu. Od Sumerov prevzali ich kultúru, ktorá bola na vyššej úrovni.
Starobabylonská ríša: Najsilnejším mestským štátom v Mezopotámii sa stal na čas Babylon. Tu vznikol prvý písaný zákonník: Oko za oko, zub za zub! Ten ale nebol rovnaký pre mužov a ženy. Obyvateľstvo malo rôzne práva a povinnosti podľa postavenia.
Asýrsa ríša a Novobabylonská ríša: Existovali neďaleko starobabylonskej ríše. Tiež istý čas ovládli celú Mezopotámiu.
Tu sa vždy doslova mleli národy. Dnes sa snažia o vlastný kus územia Kurdi.
Jeden z minaretov v centre Diyarbakiru.
Most desiatich očí ponad Tigris už doprave doslúžil. Je z neho historická pamiatka.