Trnavské rybníky
reklama

Deci rumu do klobás

SERVIS - Recepty | 8.2.2011, 00.00, Vladimír Kampf

Klobásky a zemiaky upečené v jednom kamennom pekáči. Dobrota. Na pohľad žiadna vážna veda alebo recept, ktorý by potreboval viac priestoru. Omyl. Teda, ak nechcete žuť nestráviteľné kúsky lacných šúľkov z hypermarketu.

Deci rumu do klobás

Stačí zopár nezvyčajných ingrediencií a klobáska chutí inak, fajnovšie. Foto: Vladimír Kampf

reklama

 

Toto nie je recept zdravej výživy. Ja som sa tohto jedla nevedel nabažiť u husliara Jána Nemčeka v Kovačici. Jeho klobásy sú ušľachtilé rovnako ako nástroje, ktoré vyrába. Neskutočný súzvuk tónov. Kým jeho etnickí susedia Srbi robia bledé klobásy, na dedinských ostrovoch našich krajanov či Maďarov vo Vojvodine sa červenajú od mletej papriky.
Najlepšie mäso na klobásy je podľa majstra z krku alebo pleca svine. Mäso treba po nakrájaní, nasolení a opaprikovaní nechať aspoň dva dni postáť. Údajne preto, aby sa z neho vytratil život. Potom ho pomelú a pridajú soľ a papriku, ak ešte treba, k tomu aj cesnak a kmín. V kovačických klobásach je mäso veľmi jemne pomleté. Na desať kilogramov pridáva Ján Nemček za hrsť cukru, aby mala klobáska lesk a aby mäso nestratilo farbu. Do hotovej zmesi ešte vyleje aj deci rumu. Údajne to bez neho nie je ono. A alkoholické klobásy z toho nakoniec ani tak nie sú. Alkohol vyprchá pri údení. Zostane len akási príjemná zložka v chuťových pohárikoch na jazyku.
Potom už naozaj stačí len pekne poukladať do kameninovej misky a šupnúť do trúby. Aby sa zemiaky a klobásky zospodu nepripiekli, treba ich podložiť tenkými plátkami údenej slaninky. Pečieme, kým nie sú zemiaky úplne mäkké.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 30 rokov
reklama
Cisárky Sereď
reklama