Trnavské rybníky
reklama

Pekné a originálne šperky za pár šupiek

RELAX - Hobby | 11.2.2011, 00.00, prispievatelia

Náušnice sú dokonalé šperky. Netreba upravovať ich dĺžku ako pri náhrdelníkoch, nezavadzajú pri práci ako náramky a na rozdiel od prsteňov zaručene nikto nespozná, či ste vydatá, zasnúbená alebo single.

Pekné a originálne šperky za pár šupiek

Sami doma si môžete vyrobiť rôzne druhy náušníc. Foto: Betka Rosinová

Nový Hlohovec
reklama

 

Do náušníc som zaľúbená už veľmi dávno. Prakticky odvtedy, čo mi rodičia dovolili dať si dole klasické zlaté krúžky, ktoré som nosila asi od narodenia. Potom už udalosti nabrali rýchly spád a ja som si postupne začala kupovať a zhromažďovať čoraz viac párov.

 

Moja vášeň mala však dva háčiky - financie a lenivosť. Nemohla som za ne donekonečna míňať peniaze a behať po obchodoch, a zháňať nejaké náušnice, ktoré by sa hodili ku konkrétnemu oblečeniu, sa mi tiež nechcelo.
Tak mi napadlo, že si ich začnem vytvárať sama. Nové hobby bolo na svete. Techník výroby náušníc je mnoho, ja som si však obľúbila tieto tri nasledujúce.


Z väčších sklených korálikov
Táto technika je najjednoduchšia, najrýchlejšia a zvládne ju každý aspoň trochu zručný človek. Potrebujeme na ňu nity, háčiky, koráliky, atď., ktoré kúpime buď v galantérii, lacnejšie však na internete (napriklad: www.koraliky.sk).

reklama

 

Ak už komponenty máme, jednoducho na jednotlivé nity navliekame koráliky podľa vlastného vkusu. Na konci úzkymi klieštikmi spravíme malú slučku, do ktorej prevlečieme očko háčika. A náušnice sú na svete!

 

Na výrobu šperkov s kolážou potrebujete len samoschnúcu modelovaciu hmotu, lepidlo, staré časopisy a akrylový lak. Foto: Betka Rosinová


Z malých korálikov
Komponenty – drobné sklené koráliky, rybárske lanko, či obyčajnú niť – opäť dostaneme kúpiť v textilnej galantérii. Náklady na ne sú omnoho nižšie ako pri prvej technike. Niť alebo lanko na konci zauzľujeme. Potom na ňu navliekame malé koráliky podľa vlastnej ľubovôle. Keď dosiahneme želanú dĺžku, jednoducho celú nitku priviažeme o očko háčika. Takto pokračujeme, až kým nedostaneme náušnice, aké sa nám páčia.
Tip: Jednotlivé uzlíky na koncoch nitiek aj na očku háčika je dobré zafixovať napríklad sekundovým lepidlom, aby sa nám nerozväzovali.


Náušnice s kolážou
Táto technika je mojou obľúbenou, lebo ponúka takmer nekonečné množstvo tvarov, vzorov a farieb, a to všetko pri najnižších výrobných nákladoch. Treba si na ňu kúpiť v papiernictve samoschnúcu modelovaciu hmotu alebo modurit (praktickejšie je to prvé). Spotrebujeme z nej veľmi málo, preto dlho vydrží.
Z hmoty vyvaľkáme tenký plát s hrúbkou asi 2 mm. Z neho vykrajujeme alebo vyrezávame rôzne tvary, či už podľa papierovej šablóny, alebo klasickými formičkami na pečenie. Nezabudnime však spraviť do náušnice malú dierku, cez ktorú pripevníme háčik. Keď vykrojené kúsky stvrdnú, jednoducho na ne obyčajným disperzným lepidlom prilepujeme rôzne prúžky, obrázky alebo iné tvary vystrihnuté zo starých časopisov a novín, až kým nezaplníme celú plochu náušnice. Rubovú stranu potom môžeme urobiť rovnako alebo len natrieť temperovými farbami. Dôležité je celú náušnicu dôkladne prelakovať akrylovým lakom. Ak nemáme, úplne postačí aj priesvitný lak na nechty. Celá náušnica sa tak zafixuje a bude vodovzdorná. Na záver pripevníme háčiky. Hotovo. :-)

 

Najdôležitejšia však zostáva fantázia. Bez nej šperk nevyrobíte. Foto: Betka Rosinová


Týmito jednoduchými technikami si dokáže takmer zadarmo vyrobiť svoje vysnívané náušnice skoro každý. Ja nimi pravidelne obdarúvam kamarátky. Stačí si len zaobstarať potrebný materiál a hlavne – treba mať potrebnú dávku fantázie a v začiatkoch aj dostatok trpezlivosti.

TEXT A FOTO: BETKA ROSINOVÁ

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama