Trnavské rybníky
reklama

VIDEO: Spálená vám poriadne rozpáli lyže aj dosky

RELAX - Tipy na výlet | 3.2.2011, 00.00, Katarína Rosinová

Po Donovaloch a Skalke sme sa vybrali otestovať ďalšie lyžiarske stredisko, tentoraz v Západných Tatrách. Lokalitu Zverovka-Spálená v Roháčoch mnohí považujú za jednu z najkrajších. Zisťovali sme, prečo. Nabrúsiť hrany a ide sa!

VIDEO: Spálená vám poriadne rozpáli lyže aj dosky

Keď vyjde počasie, v Západných Tatrách je ako v raji. Foto: Katarína Rosinová

Nový Hlohovec
reklama

 

Na Orave dobre, na Orave zdravo. Malebná krajina a v nej pohostinní ľudia. Ak sa ubytujete v niektorom z penziónov alebo privátov v Zuberci či Habovke, máte Spálenú na skok a na výber aj niekoľko ďalších stredísk. Priamo v Zuberci sú nenáročné Janovky, asi desať kilometrov vzdialené sú Oravice a ešte kúsok ďalej Kubínska hoľa. Pred náročným víkendom na lyžiach sa treba posilniť. Domáci vám na privítanie naľejú páľenky z čučoriedok – takzvanej hafirovice, a možno k nej aj pravej oravskej slaninky ukroja. Mäkčene v predchádzajúcej vete sú zámerné, všetci tu rozprávajú veľmi mäkko. Našincovi to znie priam exoticky.

 

Spálenú v Roháčoch mnohí považujú za jedno z najkrajších stredísk na Slovensku. Foto: Katarína Rosinová

reklama


Auto, skibus, vrtuľník
Do strediska sa dostanete autom alebo skibusom. Zo Zuberca je to asi desať kilometrov. Otvárajú klasicky o 9. a lyžuje sa do 16. h. Zdola až k stanici štvorsedačkovej lanovky sa vyveziete pomou, lanovka premáva až po samý vrch. Lyžovať sa dá buď po celej dĺžke svahu, alebo len v hornej časti so samostatným vlekom. Spodný úsek je vhodný pre začiatočníkov. Okrem červených a modrých zjazdoviek je tu aj jedna čierna. Tú ako jedinú neupravujú a podľa toho aj vyzerá, takže je lepšie uspokojiť sa s menej strmým, a upraveným kopcom.
Pri našej návšteve sme boli svedkami nepríjemného incidentu. Lyžiarka narazila do stĺpa a ostala ležať. Dianie na svahu sa na chvíľu zastavilo. Všetci sledovali, ako po ňu priletel vrtuľník a odviezol ju do nemocnice. Až neskôr som sa dočítala, že išlo o 36-ročnú Bratislavčanku a utrpela zranenie hrudníka.

 

Je čas dať si niečo na zahriatie na terase reštaurácie. Foto: Katarína Rosinová


Víťazia plusy
Dojem z lyžiarskeho strediska do veľkej miery ovplyvní počasie. Ak máte slnečno, znesiteľne mrazivo a k tomu aspoň 70 centimetrov snehu, budete sa tu cítiť ako v raji. Najväčším plusom je krásne prostredie a náročnosť pre každého. Samozrejme lanovka, ktorá by nemala chýbať už v žiadnom stredne veľkom stredisku. Aj keď tá v Spálenej ide hore veľmi pomaly, až sa začínate nudiť. Plusom a zároveň mínusom je samoobslužná reštaurácia. Majú veľký výber jedál aj nápojov, vonku varia kotlíkový guláš a nalievajú roháčsku medovinu. Dostanete tu aj čučoriedkový sen, už spomínanú hafirovicu. Hoci receptúru tohto vraj 40-percentného likéru nám odmietli prezradiť, na internete som sa dopátrala, že pozostáva z rumu, čučoriedok a cukru. Mínusom je, že ak by ste sa chceli zohriať niekde vo vnútri, možnosť máte iba na vykúrených toaletách. Na krytej terase bufetu nie je oveľa teplejšie ako vonku.
V Spálenej nájdete aj servis, požičovňu lyží a lyžiarsku aj snowboardovú školu. Oceníte aj bezkontaktové čipové skipasy. V centrálnej pokladni si môžete zakúpiť celodenný lístok za 20 eur, ale aj časový či viacdňový lístok za výhodnejšie ceny.
 

 

 

Ako sa tam dostať?
Autom z Trnavy po diaľnici D1 cez Považskú Bystricu až do Žiliny. Pokračujte výjazdom na Čadcu a odbočte na Dolný Kubín. Prejdete okolo krásneho Oravského zámku a hľadáte odbočku na Zuberec. Habovka je hneď vedľa. V cieli ste asi za tri a pol hodiny. Do lyžiarskeho strediska sa nechajte viesť tabuľami alebo sa, ako my, spýtajte milých a ochotných Oravcov :-). 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama