Ďalší konkurz na boháča, ponúkajú mu mačacie zlato
AKTUALITY - Trnava | 19.4.2012, 12.03, Gabriel Kopúnek
Meštianske domy, ktorých plánovaná zámena za areál škôlky vyvolala rozruch pred komunálnymi voľbami 2010, sú opäť na predaj. Dostane ich ten, kto dá najlepšiu ponuku.

Dom na Trojičnom námestí 5 (uprostred). Predstavitelia mesta by boli najradšej, keby oba ponúkané domy kúpil majiteľ kaviarne v susedstve. Rokovania sa už uskutočnili. Foto: autor
Historické budovy na Štefánikovej 4 a Trojičnom námestí 5, označované ako rodinné zlato mesta, sú v havarijnom stave, hoci ich fasády tomu až tak nenasvedčujú. Mesto na ich opravu peniaze nemá, a tak hľadá solventného investora, ktorý by im dal znovu cveng.
Radnica za ne pýta viac ako pol milióna eur, hoci znalecké posudky sú na objekty na Štefánikovej vo výške 378 000 eur a Trojičnom námestí 305 000 eur. Pred dvoma rokmi mali súhrnnú hodnotu 848 451 eur. Získané peniaze z predaja by mali prefinancovať tohtoročnú rekonštrukciu pešej zóny.
Obe budovy sú na zozname národných kultúrnych pamiatok, takže do ich opráv budú zasahovať pamiatkari. Tie svoje požiadavky a pripomienky spísali do dvoch skrípt, ktorými sa bude musieť nový majiteľ riadiť.
V prospech budov ale na druhej strane hovorí ich strategická poloha a skutočnosť, že sa dajú cez dvory prepojiť, čím by mohla v centre vzniknúť nová prechodná pasáž v tvare L s obchodíkmi či službami.
Takto to vyzerá z odvrátenej strany. Foto: archív th
Naposledy radnica investovala do domu na Štefánikovej ulici pred rokom vyše 80-tisíc eur. Hrozilo zrútenie strechy, napokon ale spadla časť vnútorného schodiska.
K tomu ale zrejme nemuselo dôjsť, keby predchádzajúci poslanecký zbor správcovi TT-Komfort odsúhlasil peniaze na opravu. V roku 2010 schválil len 150-tisíc eur na projektovú dokumentáciu pre rekonštrukciu, ktorá sa neuskutočnila.
Ešte v roku 2008 sa všetky komisie mestského zastupiteľstva vyjadrili proti predaju týchto domov. Objekty označili za rodinné zlato, ktoré je potrebné ponechať v majetku mesta.
Na ich opravu boli v tom čase potrebné dva milióny eur. Dnes nové vedenie dúfa, že budovy kúpi taký boháč, ktorý ich dá aj do poriadku. Túto podmienku totiž legislatíva do verejnej súťaže zakomponovať neumožňuje.