Trnavské rybníky
reklama

Retro: Hnutie angažovaných Rómov mieri do parlamentu

RELAX - Retro | 20.4.2012, 12.08, Benjamín Škreko

Čas, ten beží ako jeleň, napísal pred sto rokmi Jaroslav Vrchlický, a platí to dodnes. Na rozdiel od mnohých faktov, ktoré boli iba pred dvadsiatimi rokmi horúcimi novinkami a čitateľov nimi obšťastňoval Nový Trnavský hlas extra číslo 16 na dni 18. až 24. apríla 1992.

Retro: Hnutie angažovaných Rómov mieri do parlamentu

Madunickí žiaci vysadili na mieste starej čerešňovej aleje sto mladých stromčekov. FOTO: S. Puterová, Madunice

reklama

 

Stojí však za to oboznámiť sa s nimi, aby sme si uvedomili, akú mal Vrchlický pravdu.


Vajce v lufte
Kartami aktuálnosti nám zamiešal aj spln mesiaca. Jeho vinou sme my už dávno po Veľkej noci, kým kolegovia z regionálnych pred dvadsiatimi ešte len reflektovali jej prípravy.

 

V editoriáli o vajíčkach mapujú históriu uctievania tohto symbolu plodnosti. „Už starí Egypťania sa zodpovedne starali o sliepky, aby im dobre znášali. Pripravovali si ich zaujímavým, aj keď trošku komplikovaným spôsobom namäkko.

reklama

 

Vajíčko vložili do praku a vystrelili. Kým dopadlo do piesku, bolo uvarené vďaka treniu o horúci vzduch. Aspoň tak to tvrdí história.“ No, viac ako šibačkový príhovor vyzerá tento text ako prvoaprílový fejtón, ale my s tým už nič nenarobíme.


Služba stranám a vlasti
Do Federálneho zhromaždenia kandidovalo 42 strán a hnutí. Týždenník uverejňuje ich zoznam a napriek prvému dojmu je to celkom zaujímavé čítanie. Väčšina subjektov bude dnes už niečo hovoriť iba príslušníkom staršej a strednej generácie s naozaj dobrou pamäťou. Vyberáme:

 

„Demokrati 92 Za spoločný štát. Hnutie angažovaných Rómov. Hnutie za samosprávnu demokraciu – Spoločnosť pre Moravu a Sliezsko. Hnutie za slobodné Slovensko. Hnutie za slobodu prejavu – Slovenská republikánska únia. Nezávislá erotická iniciatíva. Odporcovia komunizmu – Nezávislá občianska iniciatíva. Strana priateľov piva. Zväz komunistov na Slovensku.“

 

Martina Moravcová z Piešťan sa stala absolútnou víťazkou 19. ročníka Pohára oslobodenia Trnavy. V krytom bazéne STU na sídlisku Prednádražie získala štyri prvenstvá. FOTO: Peter Ondrejka


Ako dodnes platí v každom periodiku, reklamou a inzerciou je novinár živý. Aj preto naši predchodcovia hneď pod výpočtom uchádzačov o parlamentná kreslá ponúkajú politickým subjektom svoje služby:

 

„Prezentujte svoju stranu v našich novinách, ale jedine pod podmienkou, že v čase ostrej predvolebnej a volebnej kampane nebudete zneužívať náš týždenník na osočovanie svojej konkurencie. Za uverejnenie článku vám naúčtujeme poplatok ako pri plošnej inzercii, t. j. 11 Kčs za 1 cm2...“


Mango a umelé kvety
S veľkou slávou a za prítomnosti primátora Trnavy Imricha Borbélyho otvorila dvojica podnikateľov Cyril Junas a Július Blažek prvé súkromné potraviny na Hlavnej ulici a dali im meno Katka. „Je sa tu na čo pozerať,“ píše Nový Trnavský hlas extra.

 

„Napríklad len horčíc majú desať druhov. Nechýba veľký výber dressingov, syrov, čokoládok, majú aj arašidy a mango. Celý interiér je zjemnený umelými kvetmi a atypickými košíkmi na potraviny. Všetko je úhľadné, čisté, esteticky naaranžované...“

 

Škoda, že Katka už dávno neexistuje. Možno by sa jej dalo naúčtovať za plochu tejto poznámky pár Kčs, vlastne eurocentov za centimeter štvorcový.


Neboj, budeš boy
Pred dvoma desiatkami rokov už mánia voľby veľkých i malých krásavíc ovládala celé Slovensko. Missky, ba dokonca aj boyov si volili materské o základné školy, dediny, mestá, firmy, ba možno aj domovy dôchodcov. Nový

 

Trnavský hlas extra číslo 16 z roku 1992 popisuje postupovú súťaž Miss a Boy západoslovenského regiónu, ktorú už druhý raz vyhlásila redakcia časopisu Kamarát. Na pódium v dome kultúry „...nastúpilo desať dievčat a deväť chlapcov siedmych až deviatych ročníkov základných škôl, dekorovaných ako víťazi jednotlivých okresov.

 

Takto korunovali Miss Západoslovenského kraja Luciu Dobiášovú. FOTO: Peter Ondrejka

 

Odborné a citlivé oko poroty, v ktorej bolo nemálo významných osobností (sólista Baletu SND Dušan Nebyla, populárni speváci Stanislav Hložek a Pavel Horňák – tí sa postarali aj o dobrú náladu) neustále sústreďovalo svoju pozornosť...

 

Titul Miss zsl. regiónu svojimi vedomosťami, vzhľadom a šikovnosťou získala žiačka ôsmeho ročníka trenčianskej základnej školy Lucia Dobiášová.“


Beáta to nemá rada
„Je to maličké, veľmi pekné, tmavovlasé, pôvabné a vždy moderne oblečené. Má to pekné oči aj úsmev a navyše to krásne spieva. Čo je to?“ Takto vtipne uviedli naši kolegovia spred dvadsiatich rokov rozhovor s populárnou speváčkou Beátou Dubasovou. Vyberáme z neho jednu malebnú otázku a ešte malebnejšiu odpoveď.


Dozvedeli sme sa, že občas spievaš aj na dedinských tanečných zábavách. Nie je to pre teba – povedzme – trochu podradné?


- Ja som kedysi začínala na zábavách a myslím si, že každá speváčka tým musí prejsť. Ani dnes to neberiem ako podradné, pretože zábavové kapely a spevákov si sama veľmi vážim. Je to veľká makačka hrať a spievať hoci aj tri celé noci po sebe. Ja spievam s piešťanskou skupinou Impress.

 

Chalani ma občas zavolajú, aby som zaspievala zopár pesničiek zo svojho repertoáru. Keď sa mi chce, prídem, keď nie, tak neprídem. Beriem to ako tréning a nikdy nespievam prevzaté pesničky.

 

Na týchto dedinských tancovačkách však vždy spievam iba do polnoci, pretože potom už urobí svoje zlý kamarát alkohol a zábavy sa zvyčajne menia na obyčajné pitky. A to ja nemám rada.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
Cisárky Sereď
reklama