Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Dušan Vančo: Slovenskí hudobníci nie sú dosť sebakritickí

RELAX - Tí sú naši | 2.5.2012, 14.56, Katarína Rosinová

Poznávacie znamenie: slúchadlá na ušiach a tenisky na nohách. Po Trnave sa prechádza akoby inkognito. Ten, kto ho nepozná, by možno ani nepovedal, že šéfuje úspešnému rádiu.

Dušan Vančo: Slovenskí hudobníci nie sú dosť sebakritickí

Foolk sa vie pri hudbe odreagovať a preniesť energiu na druhých. FOTO: Stanči Karellová.

reklama

 

Riaditeľ, po novom šéfdramaturg, Rádia_FM Dušan Vančo (32) je napriek svojmu veku vo fachu už štrnásť rokov. Rádiá ho vždy fascinovali, najmä pre ich prepojenie na hudbu.

 

„Keď som sa v deväťdesiatych rokoch začal o hudbu aktívne zaujímať, zistil som, že nie je veľa rádií, ktoré by mi vyhovovali hudobnou dramaturgiou. Túžil som ovplyvňovať hudobný vkus poslucháčov vo svojom vlastnom rádiu, ktoré som si vysníval. Dá sa povedať, že sa mi to podarilo, hoci ho mám len akoby v prenájme.“

 

Rádio za školu
S rádiom sa dostal do kontaktu ešte počas strednej školy, keď chodil „odkukávať na nočné“ do dnes už neexistujúceho Forte. Prelomovým bolo pôsobenie v Rádiu Twist. „Bola to pre mňa natoľko silná motivácia, že som kvôli rádiu odišiel z vysokej školy. Dovtedy som sa považoval za technický typ, študoval som na Materiálovotechnologickej fakulte v Trnave. Rádio ma však celého pohltilo,“ vysvetľuje.

reklama

 

Školu si urobil diaľkovo až o pár rokov neskôr. Masmediálna komunikácia mu zabezpečila teoretické znalosti, ktoré mu popri množstve praktických chýbali. Model najskôr práca, potom škola si nevie vynachváliť.

 

 

Ten, kto ho nepozná, by ani nepovedal, že šéfuje úspešnému rádiu. FOTO: Katarína Acélová.

 

Najkratší konkurz
V Twiste pôsobil ako technik, mal na starosti nahrávanie a prípravu príspevkov do rešpektovanej spravodajskej relácie - Žurnálu Rádia Twist, ktorý v období mečiarizmu zažil svoj vrchol.

 

„Twist bol veľkou školou žurnalistickej praxe. Začal som intenzívnejšie vnímať politický kontext a veľa som sa naučil, lebo v tom čase tam pracovali renomovaní redaktori i živelné novinárske talenty.“


V Twiste pôsobil od roku 1998 do roku 2002 a plynule prešiel do vtedajšieho Rock FM, z názvu ktorého neskôr vypadol rock. Malo to veľmi rýchly priebeh. „V marci mi volal Marcel Forgáč, či môžem prísť na pohovor do Rock FM rádia. Tvrdil, že ide robiť zmenu, celkom nové rádio, ktoré bude inak znieť. To ma zaujalo.“


Na druhý deň absolvoval svoj najkratší konkurz v živote. „Prišiel som klasicky so slúchadlami na ušiach. Opýtali sa ma, čo počúvam, a ja som im odvetil že Chemical Brothers. Bol som prijatý,“ smeje sa.

 

Na jednej vlne
Krátko po jeho príchode nastal rebranding – zmena filozofie a značky rádia. Dušan Vančo bol pri ňom od samého začiatku, preto keď v roku 2006 odišiel Marcel Forgáč, vystriedal ho na pozícii riaditeľa.

 

„Práca ma stále baví, prináša nové momenty, ktoré súvisia s tým, že je to verejnoprávne rádio. Zažil som rôzne pohľady na to, ako má fungovať a či je vôbec jeho existencia opodstatnená. Momentálne je jasné, že tento typ rádia je dôležitý, prináša pluralitu žánrov i obsahu a je prepotrebnou alternatívou voči komerčným rádiám. Všetky rádiá vraj hrajú to isté, no Rádio_FM určite nie.“

 

Trnavčanovi a tímu jeho ľudí sa podarilo vytvoriť najpestrofarebnejšie rádio, na ktorého frekvenciách si každý môže nájsť tú svoju hudbu. Samozrejme, nekomerčnú. Rozbehol aj internetovú verziu, rádio sa dostalo na sociálne siete a medzi prvými malo aplikáciu na iPhone.

 

Ako prvé rozhlasové médium na Slovensku ponúka podcasting. Pri tom všetkom ide o nízkorozpočtový projekt, ktorý stojí na hŕstke ľudí, ostatní spolupracujú len externe. Všetci sú naladení na jednej vlne a žijú hudbou.


Rádio dáva šancu aj celkom novým hudobníkom. Každý, kto chce a trúfa si, môže poslať svoju nahrávku a takýmto spôsobom ju dostať do éteru. „Počúvame všetko, čo príde, ale ozveme sa len tým, ktorí nás zaujmú.

 

Žiaľ, slovenskí hudobníci nemajú dostatočnú mieru sebakritiky. Som rád, že nie som hudobným dramaturgom, ťažko totiž otvorene vytýkam chýbajúcu kvalitu. Túto funkciu u nás zastáva Daniel Baláž, ktorému asertivita rozhodne nechýba.“


Ako je to s protekčným pretláčaním hudby? „Doteraz sa mi nikto nesnažil podstrčiť CD a ponúknuť úplatok alebo protislužbu. Ani by to nemalo význam, lebo hudba sa prezradí sama. Ak nie je dobrá, poslucháči to odhalia. Je to forma automatickej kontroly,“ vysvetľuje Dušan Vančo.

 

Alterego
On sám sa aktívne venuje hudbe. Pod pseudonymom Foolk vystupuje ako elektronický hudobný producent a dídžej a žne úspechy doma aj v zahraničí. Jeho hudba je založená na samplovaní, teda tvorení novej hudby pomocou starých nahrávok, syntetizérov a počítača.

 

 

Odovzdávanie cien Rádia_FM Radio_Head Awards. Foto: Martina Mičúchová

 

Pri hudbe sa vie odreagovať a preniesť energiu na druhých. „V elektronike je to podobné, ako keď sa niekto učí roky hrať na nástroji, alebo skúša s kapelou. Tiež to treba vydrilovať. Vytvoriť zaujímavú skladbu vyžaduje niekoľko rokov producentských skúseností, pričom asi polovica skladieb ide za ten čas do koša,“ odkazuje tým, ktorí elektronickou hudbou opovrhujú.

 

„Živá hudba má schopnosť zaujať publikum bezprostrednejšie, elektronika musí byť na pódiu premyslenejšia. Vystúpenie musí mať dobrý koncept, vizuálne pôsobivý. Musíš rozmýšľať, ako zaujať obsahom i prevedením pódiovej šou, keďže nepoužívaš konvenčné hudobné nástroje.“

 

Na kontakt s publikom mu slúži nástroj Monome - blikajúca škatuľka natočená smerom do publika, aby reálne videlo, čo stláča a aký zvuk z toho vznikne.


Kde vôbec berie energiu pri takom množstve práce? „Hrávam prevažne cez víkendy, ale aj tak je to komplikované. Najmä ak po nociach ešte pracujem na vlastnej produkcii v štúdiu.“


Pred vystúpením si dopraje len zelený čaj a vybité baterky si najlepšie dobije pri jazde na bicykli ale geocashingu. A hlavne v Trnave. „Som hrdý na to, že môžem byť súčasťou trnavskej hudobnej scény. V tom najširšom slova zmysle. Toto mesto mi veľmi vyhovuje, dokáže mi dať energiu po vyčerpávajúcom týždni v hlavnom meste. Presťahovať sa určite neplánujem.“

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama