Z prvej ruky: Za rúchom Ježiša Krista putujú ľudia z celého sveta
RELAX | 8.5.2012, 17.08, Darina Kvetanová
Tisíce pútnikov prichádza denne do Dómu svätého Petra v centre najstaršieho nemeckého mesta Trevíra, aby si uctili relikviu po Ježišovi Kristovi. Tuniku, ktorú mal odetú v čase svojho ukrižovania.

Rúcho, o ktoré si vojaci pod Ježišovím krížom hádzali kockami. Foto: Darina Kvetanová
Práve teraz si totiž veriaci pripomínajú udalosti spred päťsto rokov. Ježišove rúcho vtedy trevírska kapitula na žiadosť cisára Maximiliána I. vybrala z múrov dómu a veriacim ho ukázala prvýkrát.
Ulice od začiatku púte 13. apríla zaplavujú ľudia. Vo veľkých skupinkách sa presúvajú z parku pri Konštantínovej bazilike na námestie k Dómu svätého Petra. Tu, pred oltárom, je v sklenenej vitríne vystavené tkané rúcho, ktoré Nemci nazývajú heiliger Rock, teda svätá suknica.
V uliciach mesta znie spev mladých veriacich.
Podľa historických záznamov ho mal Ježiš odeté, keď kráčal s krížom na Golgotu. Evanjelista Marek píše, že o toto rúcho si vojaci pod Kristovým krížom hádzali kocky.
Kedy presne sa táto vzácna relikvia do Trevíru dostala, nevie ani miestna diecéza. „Existuje legenda, že ju sem zo Svätej zeme doniesla Helena, matka cisára Konštantína,“ vysvetľuje tlačový hovorca trevírskeho biskupstva Stephan Kronenburg.
Mesto bolo v tom čase sídlom rímskych cisárov, a teda aj Konštantína. Helena mala relikviu darovať trevírskej farnosti, a jej predstavitelia ju následne zamurovali do oltára dómu.
Keď sa obyvatelia Trevíra dozvedeli, že v ich meste sa nachádza relikvia po Kristovi, zhromaždili sa pred dómom a domáhali sa, aby ju farnosť ukázala aj im. Takto došlo k vôbec prvému verejnému vystaveniu svätej suknice.
Trevírske biskupstvo odhaduje, že do 13. mája, kedy sa festival končí, mesto navštívi viac ako sedemstotisíc pútnikov. Na rozdiel od iných pútí, tá trevírska sa nekoná pravidelne, o vystavení rúcha rozhoduje miestny biskup.
Dóm svätého Petra, miestna katedrála, je hlavným dejiskom púte.
Tunajšia cirkev sa dnes nachádza v zložitej situácii, priznáva Stephan Kronenburg. Na omše chodí stále menej ľudí, Nemecko zápasí aj s nedostatkom kňazov. Práve púte však dokážu dvíhať jej upadávajúcu popularitu.
Foto: Darina Kvetanová