Trnavské rybníky
reklama

Jedna báseň a pastva pre oči: Devín z druhej strany

RELAX - Tipy na výlet | 1.6.2012, 13.58, Vladimír Kampf

Vždy mi vŕtalo hlavou, ako je to možné, že hneď za nejakou štátnou hranicou je svet iný. Rakúsko sa mi stále zdá zelenšie a kultivovanejšie. Prečo?

Jedna báseň a pastva pre oči: Devín z druhej strany

Hainburg. Z druhej strany kostola majú v cukrárni skvelú zmrzlinu.

reklama

Výlet z rakúskeho Wolfsthalu hneď pri Bratislave za slovenskou hranicou do mestečka Hainburg je zvládnuteľný aj pešo. Ideálny je ako veľmi príjemná cyklotrasa vedúca cez dunajské lužné lesy, po rakúskom brehu okolo hradu Devín. Jedna báseň a pastva pre oči.


Pozor na privat
Wolfsthal je tichá dedina. V nej jeden súkromný neprístupný kaštiel. V niektorých domoch sa už udomácnili Novobratislavčania. Bývanie je tu príjemné a do mesta na skok. Najjednoduchšie, ako sa dostať do lesa, je cestička hneď na začiatku dediny za čerpacou stanicou.

 

reklama

Takto vyzerá slovenská historická pýcha z pravého brehu Dunaja.

 

Odtiaľ smerom k Dunaju podľa značenia smerových tabúľ. Turistické značky tu však nehľadajte. Len občas smerové tabule. Potom pri rieke doľava a popri nej do Hainburgu.


Pre našinca sú pri Dunaji zaujímavosťou rybárske chatky priamo na brehu. Pri každej je aj malý gránik (žeriavik) so sieťou. V Rakúsku je tento spôsob tradičného rybolovu stále povolený. Tu musí okoloidúci viac rešpektovať súkromné pozemky, cez ktoré vedú chodníky. Kým u nás je to stále divočina, tu je nutné rešpektovať zásady majiteľa.


Najväčšia brána
Centrum Hainburgu je od Bratislavského hradu vzdušnou čiarou vzdialené asi dvanásť kilometrov a od Devínskeho hradu len štyri kilometre.
Hainburg an der Donau je mesto v Rakúsku v okrese Brück an der Leitha v spolkovej krajine Dolné Rakúsko. Je to také špecifikum krajiny – Dolné Rakúsko nájdete na mape hore. Najvýchodnejšie rakúske mesto má zopár malebných uličiek, mohutné stredoveké brány a hradby.

 

Prvá písomná zmienka o ňom je už v najstaršej nemecky písanej literárnej pamiatke z konca 12. storočia Niebelungenlied. Nad mestom stojí hrad, ktorý začali budovať v 11. storočí na príkaz cisára Henricha III. Symbolom mesta je najväčšia európska mestská brána zo stredoveku z 13. storočia. Každoročne v júni sa v meste konajú stredoveké historické trhy a na hrade počas leta Hradné hry Hainburg.

 

Druhá najdlhšia európska rieka a jej ramená.


Pre menej náročných
Ak si necháte auto zaparkované vo Wolfsthale a prídete pešo nespoliehajte sa na autobusovú linku MHD do Bratislavy. Z Hainburgu do Wolfsthalu vás neodvezie. Vnútroštátna doprava je na nej vylúčená. Jediná možnosť je odviezť sa ňou do Bratislavy a odtiaľ naspäť.

 

Vo Wolfsthale môžete vystúpiť iba ako cestujete z Bratislavy. Neistá je aj linka Slovaklines z Viedne. Jediná priama a bezproblémová možnosť je vlak alebo miestne autobusy. Ideálne miesto na zaparkovanie auta je vo Wolfsthale parkovisko pri železničnej stanici. Miestni nemajú radi, keď im zaparkujete pred domom pri hlavnej ceste.


Ak dlhší peší výlet nemusíte, môžete sa trebárs doviezť k prístavu v Hainburgu a vybrať sa chodníkom popri Dunaji smerom po prúde rieky. Cestička vedie cez malé tunely vyhĺbené do skaly, čo je veľmi efektné. Trať je okrem jedného stúpania rovinatá.

 

Po prechode cez les sa dostanete na poľnú cestu. Približne po pol kilometri prídete na križovatku s asfaltkou. Vľavo je opäť Dunaj a výhľad na Devín z druhej strany.

 

Dunajský kilometrovník. Ústie do Čierneho mora je odtiaľto 1876 kilometrov.

 

Ako sa tam dostať?
Z Trnavy do Bratislavy a odtiaľ na hraničný prechod Berg. Ďalej stále po hlavnej až do Wolfsthalu alebo Hainburgu.


Foto: Autor

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama