Madunických Rómov odsúdili z rasizmu aj zo zabitia
AKTUALITY | 14.5.2012, 14.31, Gabriel Kopúnek
PIEŠŤANY - Za výtržníctvo, rasovú nevraživosť a zabitie spolupáchateľstvom trinásťročné väzenie nepodmienečne.

František Barkóci a Peter Herák odišli z pojednávacej miestnosti do väzenia na 13 rokov. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný. Foto: autor
Takýto verdikt si v pondelok na Okresnom súde v Piešťanoch vypočuli dvaja mladí Rómovia z Maduníc. Ide o prvý vynesený rozsudok z rasovým podtónom voči príslušníkom tohto etnika na Slovensku.
Senát sa stotožnil s návrhom prokurátora, ktorý Františka Barkóciho a Petra Heráka obžaloval z prečinu výtržníctva, zločinu podnecovania národnostnej, rasovej a etnickej nenávisti i zločinu zabitia. Skutkov, ktorých sa dopustili na minuloročných augustových Cibuľových slávnostiach v Maduniciach.
Najskôr boli účastníkmi roztržky medzi návštevníkmi v areáli amfiteátra, ktorú vyprovokoval ich kamarát a skončila sa zlomeným nosom mladíka zo susednej obce. Po zavolaní polície z miesta incidentu odchádzali s pokrikom: „Vyjebeme všetkých bílych, aby vedeli, kto je v Maduniciach pánom!“
Onedlho na to v jednej z uličiek natrafili na 63-ročného Andreja Poláka, ktorý sa z ich stretnutia už viac neprebral. Po niekoľkých dňoch zomrel v nemocnici.
Podľa súdneho znalca Denisa Valenta smrti Andreja Poláka nemohla zabrániť ani včasná odborná pomoc, hoci priamou príčinou smrti bol obojstranný zápal pľúc ako komplikácia pri poranení mozgu s následným dlhodobým bezvedomím.
„Obeť viackrát padla na zem, utŕžila viacnásobné údery do hlavy i kopance do tela. Ich postupnosť sa však nedá presne zadefinovať,“ uviedol na pojednávaní.
Najvážnejšie z týchto i ďalších zranení boli zlomeniny klenby a spodiny lebečnej a následné krvácanie do mozgu. „S určitosťou sa dá len povedať, že Andrej Polák upadol do bezvedomia po poranení pravej polovice tváre, pravdepodobne úderom päsťou.“
Obhajcovia v záverečnej reči poukazovali na nedostatok priamych jednoznačných dôkazov voči ich mandantom, že sa spomínaných skutkov dopustili. I na to, že sa nedá určiť, kto z nich svojím konaním zapríčinil vážne zranenie obete.
„Senát pri svojom verdikte bral do úvahy celkový sled udalostí, ako nasledovali. Svedkovia usvedčili obžalovaných z trestných činov. Podstatné pre uznanie viny bolo, že sa zhodovali vo svojich výpovediach v prípravnom i na hlavnom pojednávaní a ich výpovede poskytli logickú a ničím neprerušovanú reťaz, ktorá smerovala k uznaniu viny obžalovaných. Trestná činnosť obžalovaných je preukázaná aj znaleckými posudkami a inými dôkazmi,“ uviedla predsedníčka senátu.
Súd podľa nej nezistil žiadne poľahčujúce okolnosti a bolo potrebné obom uložiť prísny prevýchovný trest. Aj preto rozhodol o umiestnení oboch do zariadenia s maximálnym stupňom stráženia.
Rozsudok zatiaľ nenadobudol právoplatnosť. Okresný prokurátor si ponechal lehotu na vyjadrenie sa k nemu, obžalovaní sa odvolali voči obvineniu i výške trestu.
Tá prekvapila aj pozostalých po Andrejovi Polákovi. "Nečakala som až taký vysoký trest, ale súhlasím s tým, že prevýchova je potrebná. V kútiku duše som verila v spravodlivosť, no nedúfala, že sa to takto skončí,“ povedala vdova Anna Poláková.
Aj jej dcéra bola milo prekvapená, že dostali až trinásť rokov. „Môjho otca to už ale nevráti,“ konštatovala. „Ide ale o druhých ľudí, aby sa im niečo podobné nestalo, ak týchto stretnú na ulici. Verila som, že ich odsúdia aj za rasovo motivovaný čin. Boli na to svedkovia, takže nie je o čom špekulovať.“
Rozsudok si vypočula aj matka a sestra Františka Barkóciho. Neudržali slzy ani emócie a pri odchode zo súdu matka zakričala na novinárov i pozostalých: Môžete sa tešiť, dostali ste Cigánov do basy!“
Odpovedáme jej výrokom predsedníčky senátu: „Trest má vychovávať nielen obžalovaných, ale aj iných členov spoločnosti, pričom musí zároveň vyjadrovať aj morálne odsúdenie nad konaním páchateľa.“