Trnavské rybníky
reklama

Stačí kedykoľvek zazvoniť a páter vám ochotne otvorí

RELAX - Tipy na výlet | 18.5.2012, 20.35, prispievatelia

V Rakúsku, neďaleko slovenských hraníc, je jedno zvláštne miesto. Šéfuje mu páter pôvodom z Nemecka, ktorý patrí do kongregácie maďarských benediktínov z Pannonhalmy.

Stačí kedykoľvek zazvoniť a páter vám ochotne otvorí

Zničenú kaplnku v Zeiselhofe dali do poriadku maďarskí benediktíni z Pannonhalmy.

reklama

 

Drevené sochy, ktoré ho zdobia, vyrezal pred dvesto rokmi kapucín z Bratislavy. Zreštaurovali ho traja Slováci, jeden Turek a jeden Macedónec. A cyklocesta, ktorá tadiaľto vedie, vznikla vďaka rakúsko-slovenskej spolupráci.


V kaplnke v Zeiselhofe privítajú každého, kto má o návštevu záujem. Páter Othmar Amtmann má osemdesiat rokov. Napriek tomu mu novinky nie sú cudzie. Keď sa dozvedel o plánovanej cyklotrase medzi slovenskými a rakúskymi prihraničnými obcami, sám navrhol, nech vedie popri kaplnke.

 

Uvoľnil na ňu časť pozemku a je ochotný otvoriť kaplnku kedykoľvek, keď mu turisti zazvonia pri dverách. Vzácne v čase, keď je veľa cirkevných pamiatok nedobytne zatvorených a hostia v chrámoch sú vnímaní ako nutné zlo.

reklama


Rozdelený hranicou
Zeiselhof je vlastne hospodárska usadlosť medzi dedinami Pama a Deutsch Jahrndorf. Kedysi mal osemsto hektárov a pracovalo tam aj sto ľudí. Všetko to patrilo pánom z rusovského kaštieľa. Kaplnka, tá tu bola dlhé roky. Podľa starej legendy ju dal z vďaky Panne Márii postaviť pastier, ktorého ťažká choroba zmizla po návšteve pútnického mesta Mariazell.

 

Drevené sochy vyrezal pred dvesto rokmi kapucín z Bratislavy.

 

Najprv bola len z dreva. Murovaná tu stojí pravdepodobne od polovice 18. storočia. Vraj sa na tomto mieste vždy rada zastavila Mária Terézia, keď išla okolo, a práve ona dala zriadiť murovanú kaplnku.


Dlhé roky sa tu modlili spolu Slováci a Rakúšania. Po vzniku Československa pozemky rozdelili: päťsto hektárov zostalo na rakúskej a tristo na slovenskej strane. V roku 1944 odkázali poslední vlastníci z Rusoviec Zeiselhof maďarským benediktínom. Po politických zmenách na Slovensku však boli zoštátnené. Benediktíni z Pannonhalmy spravujú iba päťsto rakúskych hektárov.


„Potom prišla modernizácia, stroje. V poľnohospodárstve už nepotrebovali toľko ľudí. Zeiselhof postupne pustol. Kaplnku, ktorú Rusi na konci vojny zničili, už nikto neobnovil. V roku 1996 ma pannonhalmský arciopát požiadal, či by som nešiel spravovať Zeiselhof.

 

Spolu so mnou sem prišla moja asistentka Barbara Kwiet, pôvodom takisto Nemka,“ rozpráva páter Othmar pri šálke čaju vo svojej pracovni. „Rozhodli sme sa kaplnku zreštaurovať. Trvalo to rok a pol, práce sme skončili v roku 2001. Obnovili sme aj tradičné mariánske púte, ktoré tu bývali tristo rokov, vždy 14. septembra.“


Nedevastujú. Opravujú
Pri reštaurovaní kaplnky všeličo objavili. Napríklad úplnou náhodou, keď Barbara Kwiet (ne)šťastne rozliala vodu, tá vyšplechla na stenu a pod maľovkou sa ukázala farba. Reštaurátorka tam potom odhalila fresku. „A keďže benediktíni nedevastujú, ale opravujú, rozhodli sme sa ju zrekonštruovať,“ hovorí páter Othmar.

 

Páter Othmar otvorí každému, kto zazvoní.


Omše bývajú v kaplnke pravidelne každý utorok, v zime o piatej a v lete o šiestej večer. Na púti 14. septembra sa tu stretne aj sto – dvesto ľudí. Už tu aj sobášili alebo oslavovali životné jubileá. Páter Othmar s ničím nemá problém. „Stačí mi zazvoniť pri dverách a kaplnku návštevníkom ochotne odomknem, ukážem aj im o nej porozprávam,“ tvrdí.

 

Hovorí síce iba po nemecky, ale katolíci vraj veľa pochopia aj z usporiadania kaplnky. „Samozrejme, že môžu prísť aj ľudia iných vierovyznaní a aj neveriaci,“ usmieva sa páter.

 

Ako sa tam dostať?
Z Trnavy po diaľnici D1 do Bratislavy, odtiaľ po ceste číslo 2 do Jaroviec. Prejsť hranicu do rakúskeho Kittsee a pokračovať po ceste číslo 50 asi šesť kilometrov. Odbočiť na Pamu a za dedinou pokračovať rovno na Deutsch Jahrndorf. Zeiselhof je asi štyri a pol kilometra od Pamy. Z Trnavy je to osemdesiat kilometrov a cesta trvá približne hodinu.

 

Text a foto: Marianna Wolfová

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama