Trnavské rybníky
reklama

Retro: Van Damme zaželal Trnavčanom Very happy

RELAX - Retro | 24.5.2012, 15.42, Benjamín Škreko

Ešte som nespomenul, že Trnavský hlas extra, z ktorého vyberáme, čo zaujímavé uverejnil presne pred 20 rokmi (tentoraz v č. 21 na dni 23. – 29. mája 1992), mal podtitul nezávislé noviny.

Retro: Van Damme zaželal Trnavčanom Very happy

Deň otvorených dverí v Galérii Jána Koniarka. FOTO: Blažej Vittek

reklama

 

Dôraz na tento prívlastok mal pritiahnuť čitateľov, ktorí už boli znechutení politikou a politikárčením. A tuším to kolegovia mysleli naozaj, pretože aj vo vtedajšom predvolebnom období otvárali číslo senzačným rozhovorom nie s dajakým našským akčným hrdinom, ale rovno s hollywoodskou hviezdou Jeanom-Claudom van Dammem.


Ten rozhovor by mi chýbal
„Najskôr zopár faktov,“ predosiela redaktorka Jana Benková. „Jean-Claude van Damme má 32 rokov, je pôvodom Belgičan. Už ako 11-ročný zdvíhal činky, potom podľahol karate, stal sa majstrom krajiny a stále sa v tomto športe zdokonaľoval. Sníval však o filmovej kariére.

 

Zhruba pred desiatimi rokmi sa vybral do Los Angeles. Ale Amerika ho nečakala s otvorenou náručou. Živil sa príležitostnými prácami, bol taxikárom, trénerom karate. Dnes žije v slnečnej Kalifornii a je skutočnou superstar...“

reklama


Nuž, proti gustu žiaden dišputát, ale ako z ďalšieho textu vyplýva, volať a faxovať celé týždne do USA, len aby som získal tuctové odpovede na tuctové otázky pre týždenník, orientovaný na okresy Trnava, Senec a Pezinok, sa mi zdá trochu uletené.

 

Z rozhovoru vyberáme rovno odpovede megastar:
Európu navštevujem. Najbližšie k vašim hraniciam som bol v Mníchove...
Amerika je oveľa uvoľnenejšia ako Európa, živšia, farebnejšia. Je dokonalou továrňou na splnenie snov.


Šťastie je relatívne...
Najlepšie sa cítim vo vykrojenom tričku a bermudách alebo šortkách, naboso.
Vo voľnom čase hrávam baseball, ten tu hrá každý. Amerika je baseballom doslova zahltená. Hľadiská sú plné divákov, ktorí sa napchávajú hamburgermi, sladkosťami a coca-colou.


Mám doma posilňovňu, telocvičňu aj bazén. Voda a vodné športy ma priťahujú, milujem plávanie a jazdu na jachte. Trénujem do vypätia síl, chcem byť lepší ako Arnold Schwarzenegger. Najlepší.
(A odpoveď na otázku, čo želá česko-slovenským fanúšikom?) Very happy!

 

Trnavčan Ivan Kotleba krátko pred štartom pretekov zo seriálu majstrovstiev ČSFR na havířovskom okruhu. FOTO: Peter Ondrejka

 


Hrozienka z koláča
Nasledujúce vety z článkov ponúkam ako obsahové a štylistické perličky, ktoré by nemali upadnúť do zabudnutia: Jiří Bartoška sa na finále Miss ´92 v karlovarskom grandhoteli Pupp pri tanci pošmykol a natiahol na parketách.

 

Na ulici Dolné bašty sa odlomil konár, nikomu sa nič nestalo. Je nám cudzie nenávidieť českého človeka, ktorý nám nikdy neublížil. Ochrana životného prostredia sa stáva aj v Piešťanoch čoraz závažnejšou otázkou.

 

Nárast domového odpadu nenecháva nikoho na pochybách, že ďalšie odkladanie problému už nestrpí odklad. Pre nácvik ovládania vedomia Silvovou metódou dávame do pozornosti knihu Josého Silvu Ovládanie vedomia Silvovou metódou. Predsedníčka Základnej organizácie Česko-slovenského Červeného kríža v Špačinciach zorganizovala verejné slávnostné poďakovanie.

 

V kultúrnom dome vo Veľkých Kostoľanoch sa stretli deti z deviatich detských domovov na obrovskej prehliadke tvorivej umeleckej činnosti. Obetaví vychovávatelia s deťmi ukázali a dokázali obrovský kus práce.

 

Veľkolepým otváracím ceremoniálom sa v posledný májový piatok začne celookresná Kalokagatia. Mesto otvorí svoju pohostinnú náruč. Slovenský zväz ochrancov prírody pripravuje exkurziu zákutiami prírody. Vítaní sú všetci milovníci prírody.


Exlibris, to je maso
Paradoxne, rozveselil ma aj jeden z najnudnejších článkov v čísle. Má názov Knižné tradície Trnavy. „Mnohí jednotlivci, ale i rodiny s deťmi majú v súčasnosti knižnicu. Nejeden majiteľ si knihy označuje podpisom alebo značkou, aby sa mu v prípade požičania nestratila. V minulosti si knihy označovali exlibrisom (lat. z kníh).

 

Bola to v nejednom prípade ozdobná nálepka alebo erb, grafický list malého formátu, ktorý bol nalepený na vnútornej alebo vonkajšej strane knižnej obálky – knižnej dosky. V prípade nalepenia na obale išlo o subralibros.

 

Exlibris obsahuje obraz, vzťahujúci sa k životu alebo záujmom majiteľa knihy, spojený s jeho menom. Okrem osobných sú i značky verejných knižníc, spoločností alebo inštitúcií. Najstaršie exlibrisy pochádzajú z Nemecka z druhej polovice 15. storočia...“ Článok dlho pokračuje, ale úsmev ma už začal prechádzať. Navyše, potrebujem ešte miesto aspoň na stručný výber zo športu.


„Kotlebovci. O motoristickej rodine Kotlebovcov z Trnavy by sa dali písať príbehy na pokračovanie. Dnes bude reč o dvoch protagonistoch rýchlych tratí. O automobilovom pretekárovi Ivanovi a jeho šestnásťročnom synovcovi Adriánovi, ktorému, pre zmenu, učaril motokros.“ Zvyšok si domyslíte. Ako ujo Ivan začínal a pokračoval a malý Adrián sa rozhodol ísť v jeho šľapajach.


V článku s názvom Vlčkovce musia pykať podstata tkvie už v prvej vete: „V majstrovskom futbalovom zápase medzi Majcichovom a susedmi z Vlčkoviec viedli domáci 2:0. Za tohto stavu knokautoval hráč hostí J. M. hlavného rozhodcu.“


A ešte hádam niečo z rubriky Telegraficky. „Zvíťazil M. Piala zo Žiliny... Ako nám povedal predseda Vymazal, pôjde o veľa... Poradie: Hrebík, Pekár, Ďuriga... Oporami boli Čavojská a Jevičová.“

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda plug in hybrid
reklama