Trnavské rybníky
reklama

Hoftych aj o posilách: Hľadáme brankára, stopéra a krajného beka

ŠPORT - Futbal - Spartak | 25.5.2012, 08.40, Ján Král

Spartak bilancuje sezónu pozitívne. Druhé miesto málokto čakal. S trénerom Pavlom Hoftychom sme sa v analýze uplynulého ročníka pristavili aj pri jednotlivých hráčoch. Prezradil aj čo-to o možných letných posilách.

Hoftych aj o posilách: Hľadáme brankára, stopéra a krajného beka

Pavel Hoftych (úplne vpravo) spolu s asistentmi Branislavom Kriškom (zľava), Andrejom Kostolanským a Vladimírom Kožuchom ďakujú po zápase v  Nitre fanúšikom za celoročnú podporu. Foto: Lukáš Grinaj

Púpavy pri aleji
reklama


Po jeseni sme sa vás pýtali, k akému vínu by ste ako znalec tohto nápoja prirovnali kvalitu súčasného Spartaka. Vtedy ste hovorili o dozrievajúcom. Ako je na tom teraz?
- Nie je to najlepšie francúzske víno. Patrí však medzi top slovenské. Aj také víno má dobrú chuť, ak natrafíte na správnu značku. A Spartak takou po všetkých stránkach je. Káder sa čiastočne obmenil. Tímu to prospelo. Na jar sme získali viac bodov, hoci sme hrali menej zápasov. Podstatné je, že sa mužstvo vyvíja a hráči výkonnostne rastú. Aj herný prejav bol lepší a kompaktnejší.
 

Českým trénerom sa na Slovensku darí. S národným hokejovým tímom to potvrdil aj kouč Vladimír Vůjtek. Platí heslo: Dejte mi lidi, já to udělám?
- Chacha. V minulosti bola československá reprezentácia kvalitná, ak sa vychytali vzťahy medzi Čechmi a Slovákmi, chytila sa správna chémia a nešli dve strany proti sebe. Oba národy sú totiž mentálne iné. Tvrdím, že česká povaha viac inklinuje k nemeckej disciplíne. Slováci sú zase viac južania. Ak sa správne skĺbia tieto zložky, spolupráca môže byť len a len dobrá.
 

V Trnave sa vyprofiloval počas sezóny slovensko-český tím. Ste spokojný s tým, ako to v konečnom efekte vypálilo?
- Áno. Pre mňa je chémia kabíny alfa a omega všetkého. Chcem, aby hráči spolu komunikovali a mali dobré vzájomné vzťahy. Keby atmosféra v šatni nebola podľa môjho gusta a musel som riešiť nejaké spory, pozerať sa na hráčov, ktorým sa nechce spolupracovať, nebavilo by ma vykonávať túto krásnu profesiu. Preto vždy ako prvé po príchode do nového klubu vyčkám, aby som zistil, kto je v kolektíve negatívnym elementom. Takých hráčov potom dostanem preč. Preto som potreboval, aby som mal aj v Trnave absolútne zodpovednosť za veci smerom ku kabíne a nikto mi, s výnimkou majiteľov, do rozhodnutí nezasahoval. Slovenská a česká škola je to, v čom chceme pokračovať. Popritom postupne plánujeme zapracovať šikovných mladých chlapcov. Samozrejme, viem, že počet Čechov v kabíne by nemal presiahnuť určité percento, a preto ich nebude v tíme viac ako šesť.
 

ŠUPA technika
reklama

Spartak obsadil v tabuľke napokon druhé miesto. Ako hodnotíte sezónu z tohto pohľadu?
Druhým miestom sme prekročili naše pôvodné plány. Keď som prichádzal, hovorili sme s majiteľom, aby sme do dvoch rokov vybudovali mančaft, ktorý bude stabilne patriť do slovenskej špičky. Dokázali sme to o rok skôr. Pri vhodnom doplnení môže mužstvo ešte viac napredovať. Sú v ňom starší hráči, ktorým zostávajú dve-tri sezóny, na druhej strane sú tam mladí chlapci ako Habánek, Mikovič, Schranz, stále mladý Procházka, zo strednej generácie Ľuboš Hanzel. Dobré veci má aj Ciprys.
 

Akým dôležitým faktorom v boji o titul boli priaznivci?
- Teším sa, že klub je prepojený s fanúšikmi. Ľudia s mužstvom žijú, naplnili sa slová o Svätoplukových prútoch, ktoré sme zväzovali ešte s pánom Kunom a fanúšikmi pred sezónou. Vedenie, mužstvo a fanúšikovia kopú teraz v jednom smere za Trnavu.


Pristavme sa pri jednotlivých formáciách. V bráne sa striedali počas sezóny Raška a Kamenár. Uvidíme ich v klube aj v novej sezóne?
- Ich spolupráca fungovala veľmi dobre. Raška napriek tomu, že sa ocitol v pozícii dvojky, výborne kryl chrbát Kamenárovi. Ten potom mohol chytať bez stresov. Vyzdvihnúť musím aj prácu trénera brankárov Andreja Kostolanského, ktorý prináša veľa invencie. Má pestré tréningy, veľa pracuje aj na mladom Rusovovi, ktorý raz môže byť veľmi dobrý brankár. Raška zostáva v klube aj naďalej, napriek tomu, že sa o neho intenzívne zaujímal Baník Ostrava. Otázku zotrvania Ľuboša Kamenára nemáme vo svojich rukách. Chceli by sme ho ešte na ročné hosťovanie. Prestup je nemožný kvôli vysokému odstupnému. Máme však prichystané aj ďalšie varianty. Ak by odišiel, musí prísť ako náhrada skúsený gólman, pretože Rašan kvôli trestu nemôže chytať v úvodných dvoch zápasoch Európskej ligy. Potrebujeme muža schopného chytať pod tlakom.
 

Dokedy chcete vyriešiť otázku zotrvania Kamenára?
- Určite nechceme čakať do poslednej chvíle tak ako v zime. Horizont si dávame predbežne do konca mája.
 

Ak to nevyjde?
- Sondujem situáciu okolo gólmana Bohemians 1905 Radka Sňozíka. Ten mal do Trnavy namierené už v minulosti. Bavíme sa aj o Mirovi Filipkovi, ktorý skončil v Slovácku. Aktuálne sme v pozícii, že musíme priviesť skúseného gólmana, trebárs len na jeden rok. Verím, že potom Rusov dozrie a bude plnohodnotnou jednotkou. Skúsenosť však vyžadujem aj od obrany. Preto sa vždy opieram aspoň o dvoch jej členov, ktorí majú odohrané svoje.
 

Najstabilnejším členom obrany boli, paradoxne, jej najmladší členovia Habánek a Hanzel.
- Dostali sme najmenej gólov v celej súťaži. Na jar sme v dvanástich z pätnástich duelov neinkasovali. Kvitujem defenzívnu prácu celého mužstva. Vynikajúcu sezónu mal Ľuboš Hanzel. Zrejme bol najlepším ľavým bekom celej súťaže. Hral veľmi spoľahlivo. Mladý Habánek je drzý aj v osobnom živote. Občas ho musíme preplesknúť aj v kabíne. Na druhej strane, pomáha mu to, na svoj mladý vek sa z tlaku psychicky nezloží. Nepamätám si ani, že by sme po jeho chybe inkasovali. V práci smerom dozadu je šikovný a vie predvídať. Má budúcnosť pred sebou, musí len odbúrať negatívne vlastnosti, ako napríklad určitú dávku lenivosti.


V strede obrany sa točila štvorica skúsených stopérov.
- V určite fáze by som vyzdvihol všetkých – Grossa, Čvirika, Kaufmana a Koubského. Čvirovi po príchode niektorí ľudia neverili, odohral však dobre celú sezónu. Paťo Gross mal výborný záver ligy. Vyzdvihol by som aj úlohu Koubského, ktorý urobil výbornú prácu v Európskej lige. Kaufman zase pri zranení Grossa a Koubského výborne rozbehol jarnú časť ligy. Všetky príchody boli zásahmi do čierneho.


V zálohe je najväčšou osobnosťou Miroslav Karhan. O tom netreba viesť polemiku. Trochu to však vyzerá, že mužstvu chýba tvorivý záložník. Súhlasíte?
- Pokiaľ nechceme, aby sa Miro Karhan stratil v defenzívnej práci po celých deväťdesiat minút, čo ani nevnímam ako optimálnu úlohu pre neho, tak by musel pribudnúť tretí stredový hráč. Stratili by sme tým jedného útočníka. V tejto chvíli vnímam ako výhodnejší variant hru s dvoma hrotmi, pričom jeden z nich je schopný v defenzívnej časti zaskakovať do úlohy piateho stredopoliara, ako to robil Vyskočil alebo Mikovič.


Bicák bol v zime na odpis. Presvedčil vás počas jari, že patrí do mužstva?
- Určite áno. Je to jednoduchý typ hráča, ktorý musí pumpovať čiaru. V zime sme mu znížili zmluvu, s čím napokon súhlasil. Dnes odvádza výborné výkony a vybojoval si zotrvanie aj v budúcej sezóne. Záleží na ňom, ako pôjde ďalej.


O Romanovi Procházkovi sa objavili šumy, že možno onedlho opustí Spartak. Máte tieto správy?
- Roman mal na jar trochu zamotanú hlavu. Končila sa mu zmluva, boli tam náznaky od manažérov, že by sa mu mohol podariť nejaký angažmán v zahraničí. Myslím si, že Romana to zbytočne pribrzdilo, v hlave mal niečo, čo sa dalo vyriešiť len podpisom novej zmluvy. Je to výborný futbalista, bežecky dobre disponovaný, solídne technicky vybavený. Katastrofálne však u neho vnímam osobné súboje a ochotu ich podstupovať. V tom je jeho Achillova päta. Tlačím na neho, aby sa to zmenilo.
 

V zime prišli do klubu zo Zlatých Moraviec Kuračka a Pavelka. Ako sa osvedčil ich príchod?
- Zvýšili konkurenciu, pomohli nám stabilizovať mužstvo. U nich sa však ukázalo, aký je rozdiel medzi Spartakom a mužstvami, ako sú Zlaté Moravce či Nitra. Tam je tlak na hráčov ďaleko menší. Bolo to vidieť u Kuračku, ktorý sa pri Karhanovi orientoval horšie ako vo ViOne, kde hral dominantnú úlohu. Pavelka zase spoznal, že v Trnave nedostane toľko času ako v Zlatých Moravciach ani od divákov. Kuri zviedol slušné zápasy, nebolo to však nič extra. V závere sa zranil. Karol sa zo základu dostal do pozície striedajúceho hráča. Tam treba povedať, že väčšinou keď do zápasu naskočil, splnil presne to, čo sme potrebovali. Stále verím, že sa z neho dá dostať ešte viac.
 

Vidíte reálne zotrvanie Gašparíka, ktorému sa končí hosťovanie?
- Máme záujem, rovnako aj Michal. Je to na Poliakoch, akú cenu odstupného si stanovia. Určite nebudeme za neho dávať nejakú obrovskú sumu. Predsa len, má svoj vek a do budúcnosti je nepredajný. Hovoril som mu to aj osobne. Bol prínosom pre tím, má pre kabínu zaujímavú povahu, priniesol tam svojský humor. Zároveň je to veľmi dobrý technický futbalista, schopný kombinácie a hry jeden na jedného. Pre súperov je nepríjemný. Na druhej strane, vytýkam mu to, čo Procházkovi. Nemá dostatočne dobré osobné súboje. Ak by sa takých hráčov zišlo na ihrisku viac, budeme na to trpieť. Počas jari bol málo produktívny. Veľa gólov, okrem zápasu v Banskej Bystrici a centra na hlavu Vyskočila v Zlatých Moravciach, nevytvoril. Verím však, že v prípade, ak zostane, to zlepšíme.


V strede citeľne chýbali Čarnota s Kaščákom.
- Najmä Kaščák. Na jeseň hral presne ideálneho čističa za Karhanom. Veľa súbojov vyhral. Verím, že sa čoskoro vráti do formy. Paťo je výborný hráč, čo sa týka rýchlosti a dynamiky. Má však limity v taktike a schopnosti kombinovať. Postupne sa nám ho podarilo zaradiť do zostavy. Odohral dobré zápasy, no zranil sa, čo nám spravilo škrt cez rozpočet. Pochvalu si zaslúžia aj ostatní hráči. Napriek mnohým zraneným sme dokázali hrať a dosahovať výsledky. Nesťažovali sme sa na zranenia, hoci ich bolo veľa.


Asi najpríjemnejším prekvapením sezóny sa stal Martin Mikovič.

Súhlasíte?
- Miki prešiel cestou medzi áčkom a béčkom. Keď na jar naskočil do ligy a videl, že má dôveru od realizačného tímu, rástol popri starších hráčoch. Jednoznačne je to futbalista, ktorý môže byť prínosom nielen pre Trnavu, ale aj slovenskú dvadsaťjednotku. Môže sa presadiť aj v európskych súťažiach.
 

Vyskočil mal skvelý finiš. Na jar bol ozajstnou oporou a stal sa najlepším strelcom tímu.

- Patril k našim najnebezpečnejším hráčom. Jeho góly väčšinou znamenali body. Niektorí ľudia z jeho príchodu neboli nadšení, ale vedel som, prečo si ho do tímu beriem. Poznal som ho detailne ešte zo Zlína. Sledujem ho od dorastu.
 

Tomaček sa v závere sezóny strelecky prebudil.
- Laco je zaujímavý futbalista. Vyniká v hre jeden na jedného, dokáže situácie riešiť v plnej rýchlosti. Dôležité je, že už momentálne pozná slová bojovnosť, hlavičkovanie a pravá noha. Vo všetkých týchto atribútoch sa čiastočne zlepšil. Pokiaľ ešte povyrastie v taktických prvkoch, bude z neho veľký hráč. Nemôžeme si však dovoliť nechať ho hrať ako v Seredi, kde čakal, kým dostane loptu, a potom rozhodol stretnutie. Tu to nie je také jednoduché, občas si musí loptu sám vybojovať.
 

Šancu si čoraz hlasnejšie pýtajú Ciprys a Schranz.
- Ciprys je dynamický a rýchly, schopný hry jeden na jedného. Z futsalu si ale preniesol zlozvyky, nedostupuje hráčov, skôr vyčkáva a niekedy zbytočne sóluje na úkor jednoduchej práce. Schranz má veľký potenciál. V dobe, keď sa dostával do pohody, dvakrát chytil virózu. V závere sa ukázalo, že to je futbalista, ktorý vďaka atletickému prejavu, slušnej technike a dobrému dôrazu môže byť zaujímavý.
 

Aké zmeny nastanú v kádri?
- Nechcem robiť veľké zásahy do tímu. Sedeli sme s pánom Poórom a bavili sme sa na túto tému. Z hosťovania sa vracajú hráči Petráš, Sabo a Gogolák. Viem, že by sa nám hodil jeden rýchly stopér, ktorý je typologicky iný ako naši súčasní. Riešiť musíme spomínanú otázku brankára. Uvažujeme nad hráčmi, ktorí sú schopní zastať post krajného beka. Nemáme totiž alternatívy na miesto Habánka a Hanzela. Chcem, aby v kádri bolo osemnásť hráčov a traja brankári. V úvode si ponecháme kvôli Európskej lige širší káder. Chceme mať silné béčko, ktoré bude patriť pod sekciu mládeže a ja budem iba konzultovať s trénermi jednotlivcov. Je možné, že počas sezóny si vytiahnem hráča z juniorky priamo do áčka. Ak príde zahraničný futbalista, musí by okamžite výraznou posilou. Inak sa sústredíme len na slovenského alebo českého futbalistu. Myslím si, že viac ako tri alebo štyri príchody riešiť nebudeme.


Kaufmanovi sa končí hosťovanie. Počítate s ním?
- Reálne je, aby zostal iba jeden z dvojice Koubský - Kaufman. Josef bol u nás na hosťovaní, má platnú zmluvu v Slavii Praha. Predpokladám, že zostane Jiří a po doliečení bude pre nás znova prínosom.
 

Povrávalo sa, že Spartak má záujem o útočníkov Lietavu a Masaryka. Môžete to komentovať?
- Typologicky sú to momentálne dvaja top útočníci, akí by sa nám hodili. S Lietavom sme boli v kontakte dlhší čas. Ivan sa vďaka vydarenej sezóne v pražskej Dukle stal v Čechách vychytenou top značkou. Majú o neho záujem popredné české kluby. Hlavne je však hráčom Žiliny, ktorá ho k nám určite neuvoľní. Masaryk by sa nám hodil ako futbalista, vzťah trnavských fanúšikov k nemu je však taký, že jeho príchod by neprospel jemu, priaznivcom ani mužstvu. Preferujeme, aby sme mali silných fanúšikov, ktorí žijú s tímom. Upustili sme preto od rokovania s ním. Priaznivci sú pre nás jednoznačnou prioritou.


O spolupracovníkoch
„Vytvorili sme dobrú partiu. Na Braňa Krišku sa môžem spoľahnúť, ak potrebujem, aby viedol tréningovú jednotku. Má skúsenosti zo Senca. Andrej Kostolanský výborne zvláda úsek brankárov a okrem toho aj organizačné záležitosti alebo napríklad zostrih DVD. Vlado Kožuch začal s trénerstvom, urobí, čo mu povieme. Do niektorých vecí ho musíme vždy dotlačiť a ukázať mu cestu. Aj ja som sa však učil u Vlastu Marečka. Na druhej strane, Vlado je pohodový chlap, schopný zapojiť sa aj do tréningu. Všetci sme si sadli ľudsky. To platí aj o dvojici šikovných masérov Máriovi Prelovskom a Patrikovi Gogolákovi. Spadá sem aj dvojica doktorov. Veľkú silu máme vo vedúcom mužstva Petrovi Moravčíkovi, ktorý, kedykoľvek mu zavolám, vybaví aj nie jednoduché veci. Je to naša dôležitá spojka. Spoločnú reč nachádzame aj s majiteľom klubu Vladimírom Poórom. Pozitívne vnímam aj dianie na marketingovom oddelení, ktoré rozbehlo rôzne akcie na podporu klubizmu. Sezóna sa dá hodnotiť v globále veľmi dobre.“


O večných kritikoch
„Konzultant Karol Dobiaš zohral dôležitú úlohu pri sledovaní súperov a zároveň vo vzťahu ku kritikom trnavského futbalu. To bolo veľmi dôležité. V trnavskom prostredí sú niektorí ľudia úplní špecialisti na hľadanie negatív. Vyžíva sa v tom najmä skupina, ktorá chodí zadarmo do vip-ky, zadarmo sa nechá dobre pohostiť a pritom nedá do klubu ani jeden cent. Navyše, sú vynikajúci v  cielených útokoch. Karol dokázal strhnúť hnev vo VIP-ke sám na seba, schytal to za mňa on. Ak kritizujú ľudia, ktorí investujú do klubu peniaze, beriem to. Ako majstri sveta sa však správajú tí, čo klub finančne nepodporujú. Som len rád, keď vyhráme a oni nemajú čo hodnotiť. Verím, že aj výstavbou nového štadióna sa zlepší atmosféra v trnavskej VIP-ke a rôzni paraziti sa tam nedostanú. Budú si musieť kupovať vstupenku a potom asi prestanú chodiť na futbal úplne. O to viac kvitujem prácu fanúšikov, ktorí vďaka hlasitému povzbudzovaniu dokážu prekryť tieto hlasy. Neprajníci sa potom požierajú navzájom. Ľuďom patrí za atmosféru, akú vytvárali celý rok veľká vďaka.“

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama