Trnavské rybníky
reklama

Hudobník Štefan Piťo Orosz: Basa je jeho doživotná láska

RELAX - Tí sú naši | 26.5.2012, 14.59, Katarína Rosinová

Štefanovi Oroszovi odmalička nikto nepovie inak, ako Piťo. Nielen v našich končinách je uznávaným kontrabasistom a zrejme najstarším aktívnym bluesmanom. Čo na tom, že budúci rok oslávi okrúhlu osemdesiatku.

Hudobník Štefan Piťo Orosz: Basa je jeho doživotná láska

Pamätnú medailu mu venoval William Schiffer. FOTO: Autorka
 

reklama

Hudba je preňho jednou z najdôležitejších vecí v živote. V trnavskom byte, ktorý obýva spolu so svojím psíkom Ficom, znie neustále. Počúva všetko, čo je dobré. Aj vo svojej hudobnej kariére mal veľmi široký záber: džez, folklór, blues, country či bigbít.

 

„S muzikou som začal v roku 1949. Úplne prvýkrát som hral na jednej svadbe v Bielom Kostole, vtedy ešte na gitare,“ rozrozpráva sa. Spolu s ním na svadbe hrali aj Ervín Kovalčík a Eugen Nemeš, prezývaný Bubo. S týmito pánmi neskôr hral aj v kvintete pri osvetovom stredisku a v kultúrnom dome Kovosmaltu na takzvaných čajoch. „Hrali sme spolu štyridsať rokov,“ zamyslí sa.


Multižánrový hudobník
Čaje o piatej, po trnavsky té o péci, boli kedysi veľmi populárne medzi mladými. Konali sa každú nedeľu vždy od 16. do 21. h a záujem o ne rástol. Z jedálne sa museli presunúť do veľkej sály, kde bola už kapacita vyše 1500 miest. Mládež z Trnavy aj okolitých dedín zaplnila celý kultúrny dom. Piťo Orosz však rád spomína na všetky svoje hudobné obdobia.

reklama


V roku 1967 založil spolu s ďalšími štyrmi muzikantmi country skupinu Caravell western, ktorá bola svojho času najúspešnejšou country skupinou na Slovensku. Pravidelne sa zúčastňovali na súťažiach trampskej a country scény vo vtedajšom Československu.

 

Hneď prvý rok svojho fungovania získali na festivale Porta, ktorý v tom čase predstavoval vrcholové podujatie country skupín v bývalej ČSSR, ceny za modernú country music, najsympatickejšiu speváčku a najvzdialenejšiu kapelu. O dva roky neskôr si domov priniesli striebornú Portu.

 

 

 

S country skupinou Carawell Western žali úspechy na festivale Porta. FOTO: Album Štefana Orosza


Roky pôsobil aj vo folklórnom súbore Dudváh, dnes Trnafčan, s ktorým pochodil kus sveta. „Boli sme v Holandsku, Francúzsku, Taliansku, Turecku, Maďarsku, Česku aj v Nikarague. Dostali sme sa dokonca na audienciu k pápežovi Jánovi Pavlovi II. do Vatikánu.“


Mladší mu nestačia
K poslednému obdobiu sa viaže bluesový projekt s Bonzom Radványim, Mirom Mackom a Tonym Hornákom. Úspešne vystúpili na niekoľkých podujatiach venovaných modrému žánru. Piťo Orosz stále aktívne hrá na rôznych podujatiach. „Keď ma zavolajú, tak idem. Vydržím hrať aj celú noc, niekedy mi ani oveľa mladší muzikanti nestačia,“ usmieva sa.

 

Zvláda gitaru, klavír, basgitaru, no najbližšia mu je basa. To, že je to ťažký nástroj, odmieta. Iba ak hmotnosťou. :) Hrať na bubon je napríklad omnoho náročnejšie. Kontrabasistov je v našich končinách málo a dobrých ešte menej. „Na basu hrali hlavne Cigáni, dnes už veľa basistov nie je. Tí, čo boli, väčšinou vymreli.“


Iba nealko
Štefan Orosz považuje Trnavu za svoj domov, hoci odtiaľto nepochádza. „Narodil som sa v Galante, mama bola Maďarka, otec pochádzal z Bardejova. Po škole sa zamestnal na daňovom úrade v Galante. Tam sa oženil a tam sme sa ja i o opäť rokov staršia sestra Vierka narodili.

 

Keď som mal štyri roky, preložili ho do Turčianskeho Svätého Martina. Tam sme bývali až do roku 1938, kým otca nepreložili,“ vysvetľuje, ako sa dostal do Trnavy. Hoci žije sám, určite nie je osamelý. Denne k nemu chodia návštevy a niekedy aj známi, ktorým upraví zubnú protézu.

 

Bývalý zubný technik sa svojho povolania nikdy nevzdal, hoci ho lámali aj na hudobnú dráhu na plný úväzok. Možno preto, že musel vychovávať syna Alexandra. „S manželkou sme sa rozviedli, keď mal štyri roky. Nikdy som sa znova neoženil. Kamarátky som mal, ale nechcel som, aby mal syn macochu.“

 

Syna vychoval spolu so svojou matkou. Ali po ňom, našťastie, zdedil aj hudobné nadanie. Dokonca isté obdobie mali spolu skupinu Piťoband. Dnes má Ali sám dospievajúceho syna, ktorý už má svoje kapelu. „Dal som mu basgitaru aj zosilňovač. Mám z neho radosť,“ hovorí hrdý dedko. Hoci syn s rodinou žije v Česku, navštevuje ho často.

 

 

S folklórnym súborom Dudváh bol aj na audiencii u pápeža. FOTO: Album Štefana Orosza


Okrem hudby má Piťo ešte jednu záľubu – zbiera pivové poháre. Má ich v celom byte už vyše tristo. Jediný problém je, že mu lekári zakázali pivo. „Tak z nich pijem aspoň nealko,“ smeje sa hudobník, ktorý je napriek zdravotným problémom vitálny a osemdesiatku plánuje osláviť vo veľkom štýle: spoločným koncertom niekoľkých skupín, v ktorých pôsobil.

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
cale clinic
reklama