Trnavské rybníky
reklama

Peter Doležaj: Ak postúpime, idem na koleno

ŠPORT - Futbal - Spartak | 11.2.2011, 00.00, Ján Král

V lete odišiel zo Spartaka, aby okúsil legionársky chlebík. V gréckom Olympiakose Volos sa síce chvíľu rozbiehal, neskôr sa však presadil, a hoci je obranca, začal strieľať i góly. Peter Doležaj si grécku ligu nevie vynachváliť.

Peter Doležaj: Ak postúpime, idem na koleno

Peter Doležaj (vpravo) sú s Máriom Breškom nielen spoluhráči, ale i dobrí priatelia. FOTO: archív pd

Púpavy pri aleji
reklama

 

V Grécku ste zhruba pol roka. Ako vnímate svoj zahraničný angažmán?
- Teším sa z každého víťazstva. Gréci sú horkokrvnejší ako Slováci. V lige sa sústreďuje oveľa väčšia kvalita a konkurencia. Vytvárajú ju najmä mnohí legionári. K lídrom v našom tíme patria argentínski futbalisti a môj krajan Mário Breška. Samozrejme, obísť nemožno ani domácich hráčov.
Aké je vaše postavenie v tíme?
- V podstate stále rovnaké. Neustále musím bojovať o šancu. Ako som spomínal, vládne tu obrovská konkurencia. V každom zápase musím presviedčať, že som ten lepší. Zatiaľ som odohral asi 15 stretnutí a strelil tri góly.
Aký je rozdiel medzi postavením futbalu na Slovensku a v Grécku?
- Neporovnateľný. Gréci futbalistu vnímajú ako celebritu, fanúšikovia ho sledujú na každom kroku. Zatiaľ sa nám darí, ľudia nás milujú. Neraz sa stane, že ideme po ulici alebo sedíme v reštaurácii, zrazu nás niekto spozná a začnú vykrikovať naše mená. Nádherný pocit.
Nie každý futbalista sa ale vracia z Grécka s najlepšími pocitmi. Nikdy ste neľutovali prestup do tejto krajiny?
- Nie, a ani nebudem. Grécko je nádherná krajina. Ak narážate na financie, ani na Slovensku to nie je najružovejšie. Osobne som vo Volose spokojný.
Grécka ekonomika stála na pokraji krachu, prejavilo sa to na živote v krajine?
- Výrazne som to nevnímal. Neviem, ako presne ľudia žijú, či ich kríza zasiahla. Kaviarne sú tu však denne preplnené. Mám pocit, že Slováci sú na tom horšie.
Aké vzťahy vládnu v klube?
- Rodinné. Takto by to malo vyzerať v každom menšom mužstve. Aktuálne máme šancu prebojovať sa ako nováčik súťaže hneď do pohárovej Európy. Či už cez ligu, kde strácame tri body na umiestnenie zaručujúce miestenku, alebo cez pohár. Máme na dosah play-off. S Máriom Breškom som sa stavil, že ak prejdeme cez semifinále, nechám sa ostrihať na koleno. Uvidíme, čo príde, zápasy však vonkoncom nebudú jednoduché.
Ako obranca v lige neraz natrafíte na zaujímavé mená spomedzi útočníkov. Kto vám dal najviac zabrať?
- Rozhodne Cisse z Panathinaikosu a Rieira z Olympiakosu. Každé mužstvo však má v ofenzíve kvalitného hráča.

Momentka pri mori. "Na jachty ani kúpanie v mori niet času. Neprišiel som sem predsa na dovolenku," tvrdí Peter Doležaj. Foto: archív pd

ŠUPA technika
reklama


Cez víkend ste pomohli Volosu gólom k víťazstvu 2:0 nad Atromitos. Čo vás to stálo?
- Nič, do klubovej kasy sa za góly neinkasuje. Najlepšia odmena pre strelca sú povzbudivé slová od fanúšikov, keď vás stretnú na druhý deň na ulici.
Akým spôsobom funguje v Grécku mediálna mašinéria okolo futbalu? Dá sa to vôbec porovnať tak, aby ste neurazili slovenských žurnalistov?
- Žiaľ, asi urazím Slovensko. Tu je pätnásť denníkov, ktoré píšu o mužstvách do posledných detailov. Nedá sa to ani porovnať, záujem o futbal je obrovský. Rozoberajú všetko. Som malá ryba, nepatrím medzi hviezdy, ale opory tímov pretriasajú novinári z každej stránky.
Fanúšikovia v Grécku futbal milujú. Vedia však byť aj nepríjemní...
- Na naše domáce zápasy chodí v priemere sedemtisíc divákov. V lepších zápasoch aj dvadsaťtisíc. Priaznivci dodávajú futbalu v Grécku obrovskú silu. Pravda, niekedy sa vyskytnú aj veci, ktoré na Slovensku nie sú povolené. Ale načo o tom zbytočne rozprávať. Kto chce, nech si pozrie videá na internete.
Po jednom zo zápasov sa vraj vášmu mužstva ušla od súpera spŕška kameňov a rôznych predmetov...
- Nenávisť súperiacich táborov je obrovská. Najbližšie hráme derby na pôde Larissy. To asi bude veľká divočina.
Dá sa to prirovnať k derby Spartak - Slovan?
- V porovnaní s Gréckom ide ešte o slabé derby. Neskutočnú prestíž má súboj Panathinaikos Atény – Olympiakos Pireus. Iskrí sa, aj keď sa spomínané tímy stretnú s AEK Atény, Arisom Solúň alebo tímom PAOK Solúň. Futbal patrí v Grécku k spoločenským fenoménom. Sleduje ho každý. Od dieťaťa po deduška. Na Slovensku to tak nie je. Trnava je na Slovensku špecifická, no tu je záujem o každý klub zo strany minimálne na rovnakej a vyššej úrovni.
Sledujete aspoň na diaľku vystúpenia Trnavy?
- Iba zbežne. Mužstvo sa kompletne obmenilo. Chlapcom držím palce, aby v prvom jarnom kole zvíťazili nad Slovanom.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama
cale clinic
reklama