Katastrálny úrad na tri hodiny ochromený pre biely prášok
AKTUALITY - Trnava | 7.6.2012, 08.10, Benjamín Škreko
TRNAVA – Podozrivý biely prášok pri automate na kolky i na samotnom prístroji narušil v stredu 6. mája pred siedmou ráno začiatok práce Katastrálneho úradu. Za asistencie policajtov a strážnej služby na mieste zasahovalo šesť príslušníkov Hasičského a záchranného zboru.

Kolkomat vpravo vzadu je ešte stále zabalený v ochrannej fólii a oddelený páskou od zvyšku priestorov pred podateľnou Katastrálneho úradu. FOTO: autor
Hasiči po príjazde zistili, že práškom bielej farby je obsypaný celý automat na kolky na prízemí budovy. Okolie bolo pod dozorom strážnej služby a polície. Veliteľ zásahu nariadil evakuáciu osôb zo širšieho okolia prístroja. Dvaja príslušníci v protichemických oblekoch prášok pozberali, vložili do uzatvárateľného suda a dezinfikovali povrchy roztokom Pedox.
Na miesto sa dostavila záchranná zdravotná služba, policajní vyšetrovatelia, vedúca odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trnave a príslušníci Záchrannej brigády HaZZ v Malackách. Tí za policajného sprievodu previezli podozrivú látku do laboratórií Úradu verejného zdravotníctva v Bratislave. Ako nás informoval hovorca KR HaZZ v Trnave Martin Fulajtar, Katastrálny úrad bol sprístupnený verejnosti až okolo desiatej hodiny.
Pri našej štvrtkovej návšteve nám Peter Jankech, ktorý má na starosti bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci v tejto časti budovy, povedal, že opatrenia potrvajú až do oficiálnych výsledkov analýzy prášku. Prednostka Katastrálneho úradu Monika Švecová odhaduje spustenie automatu až na pondelok a odporúča návštevníkom, aby si potrebné kolky zadovážili vopred z iných zdrojov.
Našej redakcii sa zatiaľ podarilo získať predbežnú informáciu, že v tomto prípade nešlo o smrteľne nebezpečný antrax, ale zrejme o neškodnú substanciu. Takýto žartík však môže súd kvalifikovať ako trestný čin šírenia poplašnej správy a jeho pôvodca riskuje až dva roky odňatia slobody.
Prednostka Katastrálneho úradu Monika Švecová predpokladá sfunkčnenie kolkomatu v pondelok. FOTO: autor