Trnavské rybníky
reklama

Vďaka delám sneh až päť mesiacov v roku

RELAX - Tipy na výlet | 10.2.2011, 00.00, prispievatelia

Tridsaťšesť kilometrov zjazdoviek, na to sme sa tešili od začiatku zimy. Stredisko Jasná v Nízkych Tatrách nás privítalo krásnym slnečným počasím. Kde však začať? Na Záhradkách? Bielej púti? Alebo Otupnom? Strediská Chopok sever a Chopok juh sú medzi sebou prepojené. Kto sa na severnej strane Nízkych Tatier nudí, môže prelyžovať na južnú stranu a naopak.

Vďaka delám sneh až päť mesiacov v roku

Lyžiari si môžu vybrať z trás rozličných obťažností. Foto: Marianna Wolfová

Nový Hlohovec
reklama

 

Jasná voľba, beží reklama na lyžiarske stredisko. Tá voľba stojí 29 eur na deň, skipas po dvanástej je za 24 a po 13.30 za 20 eur. Plus vratná záloha dve eurá za požičanie čipovej karty. Jedna jazda lanovkou alebo na vleku vás vyjde na 10 eur. Vyvezú vás až do výšky 2004 metrov nad morom. Teda, ak je ideálne počasie. Pri silnejšom vetre musia lanovky zastaviť. Našťastie, počas našej návštevy sa to nestalo. Pár minút po príchode sme sa viezli lanovkou nahor, obdivovali sme výhľad na slnkom prežiarené kopce a lyžiarske svahy. Bola sobota, ale na Bielej púti sme vôbec nečakali v rade na lanovku. Ani zjazdovky neboli preplnené lyžiarmi. Skrátka, deň ako vystrihnutý z katalógu cestovnej kancelárie.

 

Výhľad z Lukovej. Foto: Marianna Wolfová

reklama


Veľa možností
Najväčšie lyžiarske stredisko na Slovensku garantuje vďaka svojej nadmorskej výške a snežným delám dobré podmienky päť mesiacov v roku. Vleky a lanovky sú schopné prepraviť takmer 25-tisíc osôb za hodinu. Okrem upravených lyžiarskych trás rôznych obťažností je tu niekoľko freeride zón. Svahy boli miestami už trochu zľadovatené, inak boli podmienky ideálne. Nádherný výhľad zhora bol ďalšou pridanou hodnotou. Z kopca sme fičali vždy inou trasou, takže sme sa nestihli nudiť. Od hladu a smädu tu lyžiar tiež nezahynie, reštaurácie a bufety sú dole ale aj na vrchných staniciach lanoviek. Sú tu lyžiarske a snowboardové školy, detská škôlka, požičovne lyží a snowboardov, trasy pre bežkárov a veselé atrakcie ako skifoxy, snowbiky, snowscooty, paragliding alebo kitewing. Okrem nočného lyžovania ponúka stredisko aj večernú sánkovačku. A nočnú diskotéku – pre tých, ktorí majú ešte po celom dni energiu.
Samozrejme, aj v Jasnej sú často davy ľudí. Ozýva sa hlavne poľština. Ďalšie negatívum sú ceny. Predsa len sú o niečo vyššie než priemer v slovenských lyžiarskych strediskách. Hlavne ak sa chce polyžovať celá rodina, a nebodaj chce prísť na viac dní. Potom je to riadna položka v rozpočte. Aspoň raz za sezónu to však určite stojí za to.
 

Pohodlný pobyt
V Jasnej sme sa chceli aj ubytovať. Možno to bola náhoda, ale pri lyžiarskych svahoch boli takmer všetky hotely úplne obsadené. Voľné mali iba na Záhradkách. Noc v dvojposteľovej izbe bez WC a kúpeľne za 36 eur na osobu, takže cena za izbu 72 eur. Našťastie, v nižšej nadmorskej výške v Demänovskej doline klesali aj ceny. Dobre ubytovať sa dá za 10 – 15 eur na osobu a noc. Ale výber ubytovania je široký, od jednoduchých chát po novučičké štvorhviezdičkové wellness hotely. Zdá sa, že v Jasnej majú výbornú sezónu. Niektoré hotely boli vybookované až do konca februára. Tým, ktorí chcú dovolenkovať bez starostí, ponúkajú pobyty s polpenziou a skipasom. Chytajú na ne hlavne poľských klientov.

 

Jasná ponúka tridsaťšesť kilometrov zjazdoviek. Foto: Marianna Wolfová

 

Ako sa tam dostať?
Autom po diaľnici D1 do Žiliny a ďalej do Liptovského Mikuláša. Odtiaľ cez Demänovskú dolinu až do Jasnej. Parkovanie je na všetkých parkoviskách zadarmo, dopravu usmerňujú zamestnanci v reflexných vestách.
Z ktoréhokoľvek miesta na Slovensku (teda aj z Trnavy) si môžete zakúpiť lístok do Liptovského Mikuláša spolu so skipasom. Zaplatíte 29 eur, takže cestu vlakom máte vlastne zdarma. Z vlakovej stanice v Liptovskom Mikuláši premáva ráno o 8,30 a 9,30 bezplatný skibus až k zjazdovkám. Mimo týchto časov chodí pravidelná prímestská autobusová linka. Keď sa v požičovni lyží preukážete cestovným lístkom na vlak, dostanete desaťpercentnú zľavu. Na Záhradkách, Bielej Púti alebo v hoteli Grand môžete využiť úschovňu batožiny. Medzi strediskami Lúčky, Záhradky a Biela Púť premávajú ďalšie pravidelné skibusy.
 

 

Marianna Wolfová

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama