Trnavské rybníky
reklama

Americký predátor číha v červeníckej vodnej nádrži

AKTUALITY | 14.6.2012, 17.00, Gabriel Kopúnek

ČERVENÍK – Pri brehu rybníka v katastri obce naďabili rybári na nevšedného obyvateľa, ktorého by tam nečakali. Zoči-voči sa pred nimi vynorila hlava krokodíla.

Americký predátor číha v červeníckej vodnej nádrži

 

Táto fotomontáž má čitateľovi poslúžiť iba na predstavu, ako môže kajman v nádrži reálne vyzerať.

Púpavy pri aleji
reklama

 

Podľa opisu svedkov môže ísť o Kajmana okuliarnatého. „Spolu s kamarátom sme mali vo vode nahodené udice, keď sa pri plaváku asi dva metre od brehu vynorila hlava krokodíla.

 

Hlavu mal do špica s vypuklejšími nozdrami i očami. Zhruba metrový kus olivovozelenej farby. Nevedeli sme, či si nás len obzerá, alebo na nás číha,“ uviedol člen rybárskej stráže Juraj.
 

 

Munipolis Trnava
reklama

Juraj ukazuje na miesto, kde sa vynorila hlava krokodíla.

 

Podľa viacerých rybárov, ktorých nezvaný obyvateľ jazera neodradil od lovu, sa vraj vôbec nebojí. „Môže to byť tým, že je na ľudí zvyknutý. Určite pochádza z domáceho chovu a majiteľ sa ho takýmto spôsobom zbavil,“ uviedol MVDr. Vladimír Holkovič, pedagóg z trnavskej poľnohospodárskej školy, na ktorej sa už roky vyučuje chov exotických zvierat.

 

„Ak ide naozaj o krokodíla, toto prostredie je pre neho vyhovujúce. Plytká voda sa rýchlo prehreje. Keďže má ale pôvod v južnej Amerike a u nás je chovaný v zajatí, určite zimu vo voľnej prírode neprežije,“ konštatoval na mieste.
 

Vladimír Holkovič konštatoval, že by v tejto vodnej nádrži krokodíl dokázal žiť, nie však prežiť. Otázne je tiež, čím by sa živil, keďže bol určite chovaný v zajatí. Vrodené inštinkty predátora však určite nestratil. FOTO: autor

 

Aj keď môže byť krokodíl zvyknutý na prítomnosť človeka, Vladimír Holkovič neodporúča, aby sa k nemu ľudia približovali a nie ešte snažili chytiť. „Aj keď nejde o dospelého jedinca, tie dorastajú aj do trojmetrovej dĺžky, ostrými zubami dokáže spôsobiť vážne tržné zranenia i amputovať končatiny. Sú povestní tým, že lovia zvieratá aj podstatne väčších rozmerov, ako sú samy.“


Podľa slov člena rybárskej stráže Juraja, miestny rybársky zväz už celú záležitosť prešetruje. Osud krokodíla budeme naďalej sledovať.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2025. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda TANEX
reklama