Trnavské rybníky
reklama

Herec Oldo Hlaváček oslavuje dve sedmičky. Trapas na pánskej toalete!

RELAX - Rozhovory | 25.2.2011, 00.00, prispievatelia

Niektorí ľudia prežívajú v spomienkach, aj keď už nie sú medzi nami. Herec Slovenského národného divadla Oldo Hlaváček hovorieva, že keď príde do Trnavy, vždy si spomenie na kolegu z činohry Martina Gregora. Prečo?

Herec Oldo Hlaváček oslavuje dve sedmičky. Trapas na pánskej toalete!

Vtipné situácie sa mu spájajú s účinkovaním v gangster-revue. Zahral si tu mafiána prezlečeného za ženu. Foto: Peter Valo

Nový Hlohovec
reklama

 

Vraj preto, že bol svojho času umeleckým šéfom, ktorý nepoznal len povinnosti, zmluvy a doklady, nedozeral na hercov ako nejaký kápo, ale videl im do duší. „Neviem, kde sa to v ňom vzalo. Možno to bolo tým, že sa práve v Trnave vyučil za klampiara. Sám sa nikdy neštítil nijakej manuálnej práce,“ spomína Oldo Hlaváček, ktorý sa v týchto dňoch dožíva 77 rokov.


Zažili ste s ním nejaký trapas?
- Raz sme sa vybrali na kapry. Šoféroval som, Martin sedel vedľa mňa. Keď sme boli temer pri rybníkoch, povedal: „Zastav!“ V tom čase som si ho vážil ako svojho šéfa, no už sme si potykali. Zastavil som a spýtal sa: „Čo sa stalo?“ Zavelil: „Vystúp!“ Vystúpil som. Postavili sme sa pred auto. Chytil ma za plece a opýtal sa: „Neprekáža ti, že som žid?“ Možno ho k otázke viedla jeho životná skúsenosť. Mňa však šokoval. Nikdy ma nezaujímalo, akého vyznania sú ľudia, ktorých som mal rád. „Martinko môj, preboha, prečo si to vyslovil?! Už aj tá otázka je zlá. Ty si môj kamarát. V živote som o takom niečom ani neuvažoval.“ Potom sme pokračovali v ceste a sedeli pri udiciach. Cítil som, že niečo ostalo nedopovedané. Keď mi zabrala ryba, ponáhľal sa ku mne s podberákom. Stihol som sa ho opýtať: „Martinko, počúvaj, čo si myslíš, vie ten kapor, či ho chytil katolík alebo žid?“
Tým sa váš dialóg skončil?
- Martin sa zasmial a odvtedy sme sa k tejto téme nevrátili.
A čo ďalšie trapasy?
- Poriadny trapas som zažil, keď som účinkoval v prvej slovenskej televíznej gangster-revue Škandál v Melodias banke. Pridelili mi postavu mafiána, ktorý bol prezlečený za ženu. Práve do nej bol šialene zaľúbený hlavný hrdina filmu, majiteľ banky a zároveň šéf gangu nebezpečných vykrádačov bánk, ktorého stvárnil legendárny František Krištof Veselý. Pred kamerami sme spolu tancovali vášnivé tango. Veselý ma objímal ako svoju najväčšiu lásku a vtedy známy komik z Tatrarevue Jožo Hanúsek sledoval, či niečo nevyparatíme. Môžem povedať, že som bol perfektne nalíčený. Dali mi ušiť na mieru exkluzívny dámsky kostým.
Dnes sú transvestiti v móde, ale v tom čase nebolo pre vás trápne behať po hoteli v ženských šatách?
- Nakrúcalo sa na dunajskej lodi a v bare hotela Devín. Hotel bol v plnej prevádzke. Hostia chodili okolo filmárov a pozerali sa, čo sa deje. Potreboval som ísť na toaletu. V Devín bare boli pánske a dámske záchody vedľa seba.
Bol to trapas, keď ste sa rozhodovali, do ktorých dverí vstúpite?
- Tak trochu. Nakoniec som sa rozhodol, že ako chlap pôjdem na pánske. Keď som si pri pisoári začal zdvíhať sukňu, vošiel nejaký Nemec. Zbadal vyparádenú ženskú pri pisoári a zreval: „Fujtajbl, es ist kein Hotel, es ist ein grosses Bordell!“ Vyletel von, vytiahol spoza pultu šatniarku, ktorá bola asi v jednej osobe aj hajzeldámou, a privliekol ju na pánske toalety. Keď uvidela pri pisoári dámu, skríkla: „Pardon, preboha pani, kam ste to vošli?“ Potom začala vysvetľovať slovensko-nemeckou hatlaninou Nemcovi, že to bude iste omyl, že sa to vyrieši, že ja musím byť len nejaká praštená ženská, a zaplesla dvere.
A ako to celé dopadlo?
- Medzitým vkráčal na toaletu Krištof Veselý. Elegantne obišiel Nemca, ktorý ho zjavne poznal, lebo sa Maestrovi slušne uklonil. Veselý bol veľký srandista. Ani na chvíľku nezaváhal a hral ďalej svoju filmovú rolu. Srdečne ma objal so slovami: „Ty moje zlatíčko, aj ty si tu?“ Veľmi som sa potešil. František znamenal v tejto trápnej situácii doslova vykúpenie. Hovorím mu: „Chvalabohu, že si prišiel! Ty si ma zachránil!“ A dal som mu filmovú pusu.
Čo na to povedal nemecký hosť?
- Ten chudák to už vôbec nemohol prežiť. Začal revať: „Ó, Franz Vesely, ach, mein Gott!!!“ a potom vyletel ako raketa von. Znovu sa privalila hajzelbaba a zamkla dvere na mužskom záchode. Náš Nemčúr bedákal, že musí ísť „schiffen“. Tak ho pustila do dámskeho záchoda a zamkla ho, aby tam náhodou nevliezla nejaká dáma. Potom bežala po televízneho produkčného a priviedla ho aj s policajtmi: „Prosím vás, súdruhovia, preboha, urobte niečo, na pánskom záchode sa dejú strašné veci!“
To muselo byť zaujímavé, na pánskom našli muža a ženu v objatí?
- Bol som tak dobre namaskovaný, že ma policajti hneď neidentifikovali, zato však našťastie okamžite spoznali Krištofa Veselého a všetko sa rýchlo vysvetlilo.
A bolo po trapase...
- Ale kdeže! Na dvere dámskeho záchodu búchal náš Nemec a reval, aby ho pustili von. Keď mu šatniarka otvorila dvere, vyrútil sa von s krikom: „Das ist kein Hotel, das ist Schweinerei!“ a opľul jedného z policajtov. Neskôr sa zmätenému Nemcovi údajne snažili vysvetliť, že to nie je „švajneraj“, ale iba filmovačka, že herec národného divadla Oldo Hlaváček nie je dáma, ale chlap, preto patrí na panskú toaletu. On však stále reval len to svoje. My sme z toho mali ohromnú zábavu, ale chudák Nemec to možno nestrávil nikdy.

 

PETER VALO

reklama

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama