Trnavské rybníky
reklama

Hasičská rarita: Má poldruha storočia a stále dostrekne ďaleko

RELAX - Kuriozity | 2.7.2012, 21.02, prispievatelia

Veľa detí sníva práve o tomto povolaní. Veľké hasičské autá a boje s ohňom... No len málokto sa na takúto nebezpečnú prácu dá.

Hasičská rarita: Má poldruha storočia a stále dostrekne ďaleko

Miroslav Šuga, Pavel Novák, Jozef Haraga a mašina.

reklama

 

„Môj otec bol hasičom celý život. Ja som najprv pracoval inde, no nakoniec som aj ja skončil ako profesionál,“ spomína Miroslav Šuga, zástupca veliteľa Mestského hasičského zboru.

 

Jozef Haraga, ktorý je veliteľom mestských hasičov, tiež spočiatku pracoval ako profesionálny hasič. Obaja majú k tomuto remeslu veľmi blízky vzťah. Svedčí o tom aj výzdoba ich základne či kronika, do ktorej zapisujú detaily zo všetkého diania v Mestskom hasičskom zbore.


Zbor má na starosti najmä ochranu a prevenciu, ale pomáhajú aj pri väčších požiaroch. „Organizujeme rôzne akcie. Jedna z posledných bola pri oslave stoštyridsiateho štvrtého výročia založenia hasičstva v Trnave,“ hovorí Miroslav Šuga.

reklama

 

Na streche pozor
Zbor vznikol ešte v časoch Rakúsko-Uhorska. Preto sa niet čo diviť, že prvý zbor bol nemecký a druhý maďarský. Neboli to však povolaním hasiči, ako ich poznáme dnes. Túto prácu vykonávali len dobrovoľníci. Ak sa pre nich aj nejaké peniaze našli, všetko investovali do uniforiem či do výbavy.

 

Hladil Janos daroval pre Nagy Szombat – Trnava.

 

„Každý hasič musel mať rovnošatu, helmu, opasok a sekerku,“ hovorí Jozef Haraga. Hasičský zbor v Trnave vznikol v roku 1869. V tom čase dostal do daru prvú mašinu na ručné ovládanie. Má dva piesty, jej výkon je tristo litrov na stodvadsať zdvihov a dostrekne do vzdialenosti tridsať metrov.

 

„Je jedna z najstarších a najoriginálnejších. Nie je na nej nič vymenené a je stále funkčná,“ hovorí Miroslav. Striekačku museli obsluhovať desiati ľudia a ťahali ju dva kone. Dnes musia byť na zásahu pri požiari aspoň štyria. Veliteľ zásahu, šofér a dvaja hasiči.


V minulosti nemali žiadne alarmy či hlásiče požiaru. No na protipožiarnu ochranu ľudia dbali aj v tých časoch. Po meste boli rozložené nádrže s vodou, rebríky, háky na strhávanie striech. Strechy boli veľmi nebezpečné, pretože boli zo slamy alebo z drevených šindľov. Veľmi ľahko horeli.

 

Neskôr na určitých miestach vykopali studne ako predchodcov dnešných hydrantov. Hliadka bývala aj na mestskej veži. V prípade požiaru dal hliadkujúci vedieť hasičom, ktorí mali svoju stanicu o pár domov ďalej.

 

Mačiatka na stromoch
Nie všade sú rozšírené hasiace metódy ako u nás. V kronike mestských hasičov v Trnave nájdete aj zaujímavosti zo sveta ako neuveriteľné obrázky hasiacich prístrojov z nejakého indického hotela. Na stene visia dva červené kýbliky s pieskom.


Hasičov, ktorí dávajú dolu zo stromov mačiatka, ktoré vedeli vyjsť nahor, no späť už nie, poznáme hlavne z amerických filmov. S podobnými prípadmi sa však počas svojej kariéry páni z MHZ stretli neraz.


Prasatá v šachte, papagáj zamotaný v telefónnom kábli, ale aj včely, osy, sršne... „Takýto hmyz sme len omráčili pomocou hasiaceho prístroja a hodili do mechu. Dnes sú hasiči na zásahy s hmyzom patrične vybavení a včely chránené. Väčšinou sa už k takýmto zásahom volajú profesionálni včelári,“ hovorí Miroslav.

 

Prvá zástava hasičského zboru.


Jedným z najkurióznejších prípadov, aké zažili, bol, keď museli hasiť hasičské auto. „Kolegovia išli na výstavu a počas jazdy po diaľnici im začalo horieť vozidlo. Tak sme museli zasiahnuť,“ spomína Jozef.


Patrónom hasičov je svätý Florián. Svoj život obetoval pre záchranu štyridsiatich vojakov, ktorí sa stali kresťanmi. Za tento čin mu na krk uviazali mlynský kameň a hodili ho do rieky. Odvaha a vernosť svojmu presvedčeniu s nasadením vlastného života z neho robí dôstojného patróna hasičov a záchranárov.


Podaktorí pripisujú jeho patrónstvo mučeníckej smrti vo vode. Podľa povesti zachránil pred požiarom aj nemecké mesto Nurnberg a uhliara, ktorý spadol do ohňa. Za patróna hasičov ho považujú vo viacerých európskych štátoch. V susednom Rakúsku je po ňom dokonca pomenované mesto.

 

Text a foto: Júlia Kampfová
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda
reklama