Trnavské rybníky
reklama

Len osamelá vežička rozpráva príbeh o svete pod vodou

RELAX - Tipy na výlet | 6.7.2012, 12.59, Katarína Rosinová

Moja cesta k tomuto miestu sa začala opäť pri fotografiách na internete. Malebná biela vežička a za ňou modré „more“ aj na diaľku dýchali úžasnou atmosférou. A tak sme sa po ceste do našich veľhôr zastavili na Liptove.

Len osamelá vežička rozpráva príbeh o svete pod vodou

Z kostolíka ostala len táto veža. Dnes v nej čapujú pivo.

reklama

 

Cestou od Ružomberka sme najskôr minuli asi dvadsať predajcov medu a výrobkov z ovčieho syra, kým sme sa dostali do cieľa. V nie príliš horúci júnový deň nás na Liptovskej Mare privítalo len zopár rybárov a rodinka s deťmi. Veža bola otvorená, ale za dverami bolo vidno neporiadok.

 

Od mladej ženy, ktorá vynášala von odpad, sme sa dozvedeli, že bufet otvárajú až o pár dní. Bufet? Áno. V pozostatkoch gotického kostolíka dnes čapujú pivo a kofolu.

 

Na poschodí
Ešte dobre, že aspoň vrchná časť je venovaná expozícii o Kostole Panny Márie a zatopenej dedinke, po ktorej pomenovali prvú a najväčšiu vodnú nádrž na vážskej kaskáde.

reklama

 

V hornej časti je expozícia venovaná zaniknutej obci.


Vstup stojí pol eura, nás pred sezónou pustili zadarmo. Expozícia nie je veľká, sú tu prakticky len staré fotografie a všetky informácie, ktoré sa o obci zachovali. Nájdeme tu aj zopár obrazov a iných predmetov, ktoré slúžia skôr na dotvorenie expozície.


Vysťahovali a zatopili
Na paneloch sme sa dočítali, že obec, ktorá stála na úpätí návršia Havránok, vznikla pravdepodobne v deviatom storočí. Do roku 1449 mala funkciu svetskej správy, zhromažďovala sa v nej liptovská šľachta. Neskôr bola cirkevným centrom Liptova. Prvý kamenný kostol tu postavili už okolo roku 1100, ten bol však v polovici trinásteho storočia zničený. Netrvalo dlho a na jeho mieste vyrástla väčšia, ranogotická stavba.


V období neskorej gotiky kostolík zväčšili, definitívnu podobu však získal renesančnou prestavbou v tridsiatych rokoch sedemnásteho storočia.
V roku 1964 sa rozhodlo, že celá obec Liptovská Mara a jej okolie musí ustúpiť plánovanej priehrade na Váhu. Krátko pred zánikom tu v šesťdesiatjeden domoch bývalo 329 ľudí.

 

Naša najväčšia priehrada je ideálna na rybolov, kúpanie a vodné športy.


Výstavba priehrady trvala do roku 1975, kedy Liptovskú Maru a okolité obce vysťahovali a následne zatopili. Kostolík zbúrali. Ostala z neho len veža a naznačený pôdorys chrámu. Kópia kostola s originálnymi detailmi dnes stojí v skanzene v Pribyline.

 

Ako sa tam dostať?
Z Trnavy po diaľnici na Trenčín, Žilinu a Ružomberok. Pred Liptovským Mikulášom odbočte na Liptovskú Maru. Na mieste ste o necelé ti hodiny. Priamo na kopci nad základmi kostolíka leží keltské hradisko Havránok, ktoré rozhodne neobíďte.


Foto: Marek Boháček

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda balík výhod
reklama