Trnavské rybníky
reklama

Strelkyňa Barteková je už nastavená na olympijský čas

ŠPORT - Športová streľba | 6.7.2012, 10.05, Tatiana Čuperková

Je to neuveriteľné, ale od olympiády v čínskom Pekingu ubehli štyri roky. Ziskom šiestich medailí (3 – 2 – 1) sa Slovensko zaradilo na konečnú 25. priečku v hodnotení štátov. Už tradične nosia z hier kovy vodáci. O jedno striebro sa však postarali strelci.

Strelkyňa Barteková je už nastavená na olympijský čas

Veľký olympijský deň zažije Danka v nedeľu 28. júla. Foto: Lukáš Grinaj

Konkrétne Zuzana Štefečeková v trape. Bývalá študentka športového gymnázia Jozefa Herdu v Trnave a majsterka sveta z roku 2010 nebude chýbať ani na Ostrovoch. Miestenku si vybojovala práve vďaka svetovému titulu.

Púpavy pri aleji
reklama


Zrak Trnavčanov sa však bude upierať na inú streleckú disciplínu a na inú strelkyňu. V skeete žien sa predstaví Danka Barteková. Aj tá si vybojovala miestenku na olympiádu na svetovom šampionáte v roku 2010 v Mníchove. V Nemecku si vystrieľala bronz. Len niekoľko mesiacov predtým sa stala majsterkou Európy.

 

Má svetový rekord
V minulej sezóne si vytvorila absolútne osobné maximum, keď na domácom Memoriáli Michala Sedláka zostrelila všetkých sto terčov. Pravda, tento údaj nemohol by zapísaný ako svetový rekord, keďže nešlo o podujatie významného medzinárodného formátu.

 

Napriek tomu je spoludržiteľkou svetového rekordu. V jej prípade ide o hodnotu 74 terčov z kvalifikácie a 25 z finále z majstrovstiev Európy v Nikózii v roku 2008.

ŠUPA technika
reklama


Pred dvoma rokmi sa ako jediná prebojovala do šiestich finále v rade na podujatiach svetového charakteru. V uplynulej sezóne skončila vo finále Svetového pohára na druhom mieste.


Rekordy, medaily a umiestnenia by sme u Danky Bartekovej mohli vymenovávať ešte na mnohých riadkoch. Jej úspech na jednej strane a skromnosť na druhej z nej robia športovkyňu svetového formátu.


Pri svojej olympijskej premiére v Pekingu skončila na ôsmom mieste. Bolo to tesne po jej svetovom rekorde. Mnohí očakávali medailu, niektorí boli sklamaní, mnohí jej tlieskali. Od finále ju delili len dve miesta a dva terče. Bol to úsmev cez slzy.


Úspechu podriadila všetko
Tri týždne pred začiatkom olympiády v Londýne je opäť v centre pozornosti. No zvolila úplne inú taktiku ako pred štyrmi rokmi. „Eliminovala som všetky vonkajšie vplyvy. Od januára som offline na Facebooku. Tento radikálny rez mi nijako neublížil. Dokonca som si uvedomila, že je to takto omnoho lepšie. Rovnako tak som aj obmedzila komunikáciu s novinármi,“ priznala.


Skutočne, okolo Danky bol vždy pred významným podujatím veľký humbug. Odvšadiaľ nosila medaily, vždy bola ochotná komunikovať. Paradoxom niektorých médií však je, že na športovú streľbu zabúdajú. Netušia, že sa koná šampionát či Svetový pohár. Záujem príde až ziskom kovu, alebo príchodom olympiády. Vtedy sú strelci na roztrhanie. Sú totiž medailovou istotou.

 

Na každú svoju streľbu sa zodpovedne pripravuje. Foto: Lukáš Grinaj


„Chcem dosiahnuť v Londýne dobrý výsledok, a preto sa nedám rozptyľovať ničím. S trénerom Jurajom Sedlákom sme zvolili prípravu najmä za hranicami. Veľa sa zdržujeme v Taliansku. Aj teraz sme tu na sústredení. Našli sme strelnicu podobnú tej, ktorá bude na olympiáde. Používame holuby, ktoré sú oficiálne schválené pre Londýn. Všetko prispôsobujeme úspechu, ktorý by sa mohol v Londýne dostaviť.“

 


Výsledky posledných rokov ukazujú, že Danka je jednou z kandidátok na stupeň víťazov. „Mám väčší pocit slobody ako pred Pekingom. Aj v maličkostiach sa snažím naladiť na Londýn. Na ostrovoch je časový posun. Takže všetko robím tak, akoby som už bola v Londýne. Spávať chodím podľa britského času, pol dňa trénujem, zvyšok oddychujem.“


Porovnaniam s Pekingom sa však nevyhne. „Triedim v sebe pocity. Ale snažím sa nad tým veľmi nerozmýšľať. Cítim, že šanca na úspech tu je a urobím preň všetko.“


Deň D 28. júl
Danka priletí do dejiska hier v utorok 24. júla. Na otváracom ceremoniáli, ktorý je na programe v piatok, sa však neobjaví. Hoci je strelnica vzdialená od olympijskej dediny len sedemnásť minút autobusom.


„Už na druhý deň v sobotu mám oficiálny tréning. Samotná súťaž sa koná v nedeľu 28. júla.“ Ako jedna z prvých tak zasiahne do bojov o medaily. Nedeľa pre ňu môže byť šťastným dňom. Po kvalifikácii sa koná finále v podvečer toho istého dňa.


Špekulovať sa veľmi neoplatí. Na postup medzi šesť najlepších by však mohlo stačiť okolo 70 trafených holubov. V Pekingu z prvého miesta postúpila Talianka Chiara Cainerová so 72 terčami. V Číne zostrelila Danka 67 terčov a takýto výkon veru nepredviedla celé roky. Lenže ani jej súperky nestagnujú.
Danka má však jednu výhodu. Je to húževnatá Slovenska a priebojná Malženičanka.
 


 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy

reklama

TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2023. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda 3
reklama
Cisárky Sereď
reklama