Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Dve tváre Mareka Šimončiča: Cez deň lektor, v noci dídžej

RELAX - Tí sú naši | 10.7.2012, 22.24, prispievatelia

Trnavčan Marek Šimončič žije život z minúty na minútu a vychutnáva si ho plnými dúškami. Je jasným príkladom toho, že človek by nemal tak veľa myslieť dopredu. Treba si užiť prítomnosť a využiť každú príležitosť, ktorá sa ponúka.

Dve tváre Mareka Šimončiča: Cez deň lektor, v noci dídžej

Marek Šimončič to vie skĺbiť dokopy.

reklama

 

Šima, ako ho prezýva časť jeho známych, som spoznal na jednej tanečnej súťaži. Vysmiaty fotograf sršiaci optimizmom a dobrou náladou sa ničím neodlišoval od ľudí z hip-hopovej komunity. Už na prvý pohľad mi bolo jasné, že patrí k nim.

 

Aké bolo však moje prekvapenie, keď som ho o pár mesiacov stretol na akademickej pôde. Ešte vzrástlo, keď som zistil, že bude mojím lektorom. Prednášky s ním som si nevedel ani predstaviť. Stále som ho mal pred očami ako človeka vo voľnom oblečení ako sa s kamarátmi zabáva na parkete.

 

Po pár prednáškach som však spoznal, kto Marek v skutočnosti je. Srdečný, ale férový človek, ktorý žije veľmi zaujímavý život, plný rozličných záľub a aktivít.

reklama


Mysleli si, že je čudák
„Rozhodne som bol zvláštne dieťa. Zatiaľ čo sa moji rovesníci naháňali po vonku, ja som sedel doma a čítal knihy. Spomínam si, ako sme si mali do školy priniesť niečo, čo najradšej čítame a ja som si, ako jediný z triedy, priniesol veľkú encyklopédiu,“ hovorí Marek s úsmevom.

 

„Hoci ma mnohí vnímali ako bifľoša a možno som tak trochu aj pôsobil, nebolo to tak. Odmalička som robil len to, čo ma bavilo a ostalo mi to dodnes. Vždy som mal svoju hlavu a keď som si niečo zaumienil, šiel som si za tým.

 

Niektorí ho poznajú ako DJ Shima...

 

Nepozeral som na riziká. Rodičia boli zo mňa často zúfalí, pretože som nikdy nemal presnú predstavu o tom, čím chcem byť ani čo chcem v živote robiť. Bavilo ma veľa vecí. Všetko som si chcel vyskúšať iba tak zo zvedavosti a stačilo mi naozaj málo, aby som sa pre niečo nadchol. Aj v obyčajnej maličkosti som vedel nájsť zmysel,“ vysvetľuje.


Po základnej škole išiel na gymnázium. Jeho rodičia tajne dúfali, že za štyri roky si ujasní, čo so životom, avšak márne. Ako tínedžer vyskúšal všetky druhy povolaní a aktivít, od predavača vo fast foode cez moderátora alebo organizátora nielen hiphopových akcií.

 

DJ Shimo
„Na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM som začal študovať preto, že mi to prišlo zaujímavé. Tu som sa dostal do partie chalanov, ktorí boli rovnako strelení ako ja a boli za každú hlúposť. Univerzita mi otvorila nové možnosti. So spolužiakmi sme si založili skupinu a natáčali sme videá.

 

Hoci sme to brali len ako zábavu, podarilo sa nám vyhrať rôzne súťaže pre amatérskych tvorcov i nakrútiť videoklipy. Taktiež som v sebe objavil organizačné vlohy. Bavilo ma usporadúvať rôzne akcie, vymýšľať program a všetky tie veci, čo k tomu patria. Mojím veľkým snom bolo zorganizovať tanečnú súťaž. Vďaka tým správnym ľuďom okolo mňa sa mi to časom aj splnilo.


Zvláštnou zhodou okolností alebo istým vývojom som si na pár akciách vyskúšal dídžejing, resp. púšťanie skladieb. Od toho okamihu som našiel nový zmysel života spojený so šírením hudby. Nechcel som sa však vzdať mojich pôvodných aktivít a tak som hľadal spôsob, ako by som ich mohol skĺbiť dokopy,“ hovorí Marek, dne už ostrieľaný dídžej, známy pod umeleckým menom DJ Shimo.

 

...iní ako lektora na Fakulte masmediálnej komunikácie.

 

Ako filmový hrdina
Šimo nikdy nepatril k bežným vysokoškolským lektorom. „Ani vo sne by ma nenapadlo, že raz budem učiť. Táto práca mi však dáva obrovský priestor na sebarealizáciu,“ dodáva. Pri svojej skromnosti si neuvedomuje, že každá jeho hodina pomáha študentom v praxi.

 

„Vždy som radšej keď za mňa hovoria výsledky mojej práce, ako keby som sa mal chváliť. Za svoje najväčšie úspechy považujem to, keď príde ku mne študent, ktorý pomaly nevie, čo je to kamera, a mne sa ho podarí nadchnúť mojou prednáškou."


Hoci som si to ani neuvedomil, jeho prednášky ovplyvnili aj mňa. Možno to bolo aj preto, že Marek dáva študentom mnoho rozličných možností vyskúšať si knižné vedomosti v praxi. Je ako nevyčerpateľná studnica nápadov. Každú chvíľu organizuje na škole nejakú zaujímavú akciu.

 

Málo kto tuší, že inšpiráciu pre veľkú časť svojich školských nápadov čerpá zo svojho nočného života a naopak. „Občas sa cítim ako filmový hrdina. Cez deň sa snažím byť zodpovedný lektor, ktorý ukazuje mládeži všetky cesty, ktorými sa môže vydať a v noci sa snažím, niekedy aj tým istým ľuďom prostredníctvom hudby dodať energiu, aby zabudli na starosti všedného dňa, školu, prácu.


Šimo nikdy neskrýval svoj dvojitý život. „Nemám problém priznať moje hobby, ale rád oddeľujem prácu od záľub, aj keď oboje sa to vo mne kombinuje. Ktovie, možno že bez tých mojich aktivít by som bol len všedný a nudný vysokoškolský lektor,“ vysvetľuje.

 

Text a foto: Matej Uhlár


reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama