Trnavské rybníky
reklama

Životný príbeh Róberta Bezáka: Veriaci ho milovali

RELAX - Príbehy | 17.7.2012, 16.59, prispievatelia

Róbert Bezák bol ako arcibiskup na Slovensku skutočne ojedinelý. Jednak bol najmladším menovaným arcibiskupom, a jednak bol prvým slovenským biskupom v histórii, ktorého odvolal pápež.

Životný príbeh Róberta Bezáka: Veriaci ho milovali

Vyžarovala z neho pokora a porozumenie.

reklama

 

Otázok zostáva viac než odpovedí, avšak Bezákovo pôsobenie bolo ojedinelé aj z iných dôvodov. Jeho menovanie do funkcie arcibiskupa Trnavskej arcidiecézy bolo pre mnohých prekvapením. A to nielen pre veriacich či cirkevných hodnostárov. Prekvapením sa netajil ani samotný Bezák, dovtedajší správca farnosti Radvaň v Banskobystrickej diecéze.

 

V médiách sa vyjadril, že sa to dozvedel prvého apríla: „Povedali mi však, že Vatikán tento druh prvoaprílových žartov nerobí. Vypýtal som si od nich štyri dni na rozmyslenie. Usmiali sa. Pápežovi vraj stačili len tri.“ Ako však doložil: „Je to výzva. A trnavské víno mi chutí.“

 

 

Radvanský páter

reklama

 

Bezák mal pri nástupe do funkcie necelých päťdesiat rokov, po štúdiu na teologickej fakulte v Bratislave prijal rehoľnú formáciu v Kongregácii Najsvätejšieho Vykupiteľa – redemptoristov a v roku 1983 zložil aj celoživotné rehoľné sľuby, o rok nato bol vysvätený v Banskej Bystrici.

 

Najprv bol kaplánom v Brezne, potom v Detve a v Žiari nad Hronom, neskôr farským administrátorom v Sklených Tepliciach, Tužine, Uľanke a v mariánskom pútnickom mieste na Starých Horách.

 

Okrem toho zastával funkciu viceprovinciála rímskokatolíckej viceprovincie Redemptoristov na Slovensku, predsedu Konferencie vyšších rehoľných predstavených na Slovensku a vyučoval morálnu teológiu na teologickom inštitúte v Badíne aj na Teologickej fakulte Trnavskej univerzity. Pred svojím menovaním za trnavského arcibiskupa bol však radvanský páter redemptorista väčšine ľudí prakticky neznámy.

 

 

Držal slovo

 

To sa zmenilo krátko po jeho menovaní za trnavského arcibiskupa 18. apríla 2009 a následnej biskupskej vysviacke v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave.

 

Jeho menovanie, ale aj odvolanie bolo prekvapením.

 

Bezák avizoval, že v úrade chystá zmeny, a slovo dodržal. Hneď prvé kroky a vyjadrenia tohto handlovského rodáka zaujali, a to nielen rímskokatolíckych veriacich. Viacerí pozorovatelia ohodnotili jeho nástup ako „závan nového vetra v cirkvi“ a podobne to vnímala aj verejnosť. V kontraste k starším generáciám cirkevných hodnostárov pôsobil Bezák netradične civilne, povestná bola jeho priamosť a otvorenosť.

 

Zdalo sa, že v mnohom je pravým opakom svojho predchodcu, arcibiskupa Jána Sokola, zrejme najkontroverznejšieho vysokého cirkevného predstaviteľa na Slovensku. Zásadný bol jeho postoj k vzťahu cirkvi a spoločnosti, preferoval otvorenosť aj vyrovnanie sa s krivdami minulosti.

 

Netradične zneli vedľa jeho predchodcu mnohé Bezákove vyjadrenia, napríklad o tom, že komunizmus deformoval ľudí aj mnohých duchovných a že Tiso mal ako katolícky kňaz pri prenasledovaní židovských občanov abdikovať, čo ocenili aj mnohí mimo rímskokatolíckej cirkvi na Slovensku.

 

„Keď sa deje krivda dookola, deje sa krivda aj mne,“ vyjadril sa Bezák a spolu s generálnym biskupom evanjelickej cirkvi Milošom Klátikom a židovským rabínom Baruchom Myersom sa pomodlil za obete holokaustu na železničnej stanici v Poprade, skadiaľ ich počas vojny odviezli do koncentračného tábora v Osvienčime.

 

 

Nevoňal režimu

 

Kým archívne dokumenty dodnes kladú nezodpovedané otázky o jeho predchodcovi, Bezáka neviedli eštébáci ako donášača, ale, naopak, v kategórii preverovanej osoby, čo značilo človeka, ktorý zrejme nevoňal bývalému režimu.

 

Typický je aj kontrast, ktorý sa vynorí pri snahách jeho predchodcu zakazovať rockové koncerty pre mladých: Bezák, naopak, o hudbe hovoril s radosťou, do úradu si doniesol okrem teologických kníh a horského bicykla aj lásku k Beatles.

 

A tak, okrem toho, že napríklad požehnával mladé vína z pivníc vinárov z Trnavy a okolia či prvýkrát otvoril aj doteraz neprístupné priestory v šesťstoročnej histórii Baziliky sv. Mikuláša v Trnave počas Noci kostolov, si nový arcibiskup zaspieval s gospelovou skupinou Metelica v Katedrále sv. Jána Krstiteľa.

 

Ako sa vyjadrila hovorkyňa arcidiecézy Lucia Drábiková, „víziou Róberta Bezáka je budovať Arcibiskupský úrad ako inštitúciu 21. storočia, a otvorenosť v prístupe k veriacim.“ Nasledovali viaceré ďalšie projekty ako Hodina s arcibiskupom, otvorenie Katedrály sv. Jána Krstiteľa pre veriacich či spustenie Arcidiecéznej internetovej televízie so živými prenosmi pre veriacich.

 

 

Pre dobro veci

 

V máji tohto roka pri 90. výročí Trnavskej apoštolskej administratúry a 35. výročí zriadenia Trnavskej arcidiecézy dovolila dokonca Trnavská arcidiecéza po prvýkrát v histórii nahliadnuť verejnosti do svojho archívu a zbierkového fondu.

 

Nový trnavský arcibiskup nemal problém hovoriť na verejnosti aj o pálčivých témach, rovnako ho mohli stretnúť mladí ľudia napríklad aj na hudobnom festivale Pohoda. Už krátko po nástupe avizoval aj to, že jedným z prvých krokov, ktoré vykoná, bude finančný audit.

 

Róbert Bezák vniesol do úradu nový vietor.

 

„Nie som rád všetkým tým kauzám v súvislosti s arcibiskupstvom. Verím, že sa vysvetlia pre dobro veci.“ Hoci verejne povedal, že do svojho úradu nenastúpil ako inkvizítor, ale chcel len okrem iného zaviesť poriadok a prehľad vo financiách, z cirkevných kuloárov zavše presiakli informácie, že nový vietor a otvorenosť nie sú všetkým po chuti a proti Bezákovi sa formuje v jeho diecéze skupina odporu zo strany kňazov.

 

Na začiatku tohto roka následne presiakli informácie o apoštolskej vizitácii z Vatikánu, teda kontroly či preverovania tam, kde sú vnútorné problémy. Sám Bezák pozval na vizitáciu Svätú stolicu ešte v septembri 2009, tá sa však neuskutočnila a z cirkevného prostredia prišla informácia, že tohtoročná vizitácia sa nekonala na pozvanie.

 

Jej obsahom mala byť správa cirkevných majetkov a personálna agenda, údajne malo ísť aj o to, že arcibiskup svätí na kňazov kandidátov kňazstva, ktorí nezískali odporúčanie biskupa vo svojej diecéze alebo predstaveného v reholi. Najväčšie prekvapenie však prišlo pred niekoľkými dňami, keď sa verejnosť dozvedela, že trnavského arcibiskupa odvolali.

 

Arcibiskup Bezák to veriacim oznámil v trnavskej katedrále na omši, kde sa s nimi rozlúčil. Na záver omše prečítal dva listy od zástupcu Vatikánu na Slovensku Maria Giordanu, prvý s výzvou, aby sám odstúpil z funkcie, druhý, po odmietnutí, oznamoval, že ho od pondelka odvolávajú.

 

 

Jeho veriaci

 

Ak jeho nástup a výmena na poste trnavského arcibiskupa pred troma rokmi vyvolali pozitívne reakcie, dnešná situácia je opačná. Oficiálne dôvody jeho odvolania nie sú známe a špekulácie o tom, že mal údajne nesprávne viesť diecézu, vzbudzujú množstvo otázok.

 

Bezák sa podľa inštrukcií Vatikánu nemá vyjadrovať pre médiá, na omši však povedal: „Mám sa zdržať vypovedania pred masmédiami, ale vy nie ste masmédiá, vy ste moji veriaci.“

 

Ihneď po tom, ako sa na verejnosť dostali prvé náznaky, že má byť odvolaný, napísali viaceré osobnosti zo Slovenska list, v ktorom sa postavili za Bezáka. Keď bol pred časom, po vizitácii, medializovaný list dekanov, v ktorom sa uvádzalo, že „Bezák má jednoznačnú podporu dekanov diecézy a podľa nášho vedomia i väčšiny kléru a tiež aj silnú podporu ľudu všetkých vrstiev“, tvrdenie bolo pravdivé.

 

Ľudia mu postojačky tlieskali, plakali, niekoľko stoviek Trnavčanov kládlo kytice kvetov k jeho fotografii pred domom, v ktorom býval, a tisícky podpisujú petíciu na podporu.

 

Rozruch okolo odvolania arcibiskupa si všimla aj zahraničná tlač, nezvyčajné odvolanie zaregistrovala napríklad talianska tlač a prestížny rakúsky denník Die Presse uviedol, že Bezák sa okrem iného nebál verejne poukázať na pochybenia a spoluprácu svojho predchodcu Jána Sokola s ŠtB a dodal: „Občania rozhorčene protestujú proti Vatikánu a žiadajú vysvetlenie.“

 

Bezák sám povedal, že nevie, prečo musí odísť z funkcie. Isté však je, že obľúbený biskup, ktorý napravil povesť cirkvi nielen v trnavskej arcidiecéze, odchádza možno aj do zahraničia, kde by pôsobil ako kňaz, alebo sa môže vrátiť k redemptoristom na Slovensku.

 

Ako posledná správa zatiaľ prišla informácia, že len tri dni po Bezákovom odvolaní 2. júla podala audítorka podľa zákona na Generálnu prokuratúru trestné oznámenie týkajúce sa financovania arcidiecézy v dobe Bezákovho predchodcu.

 

Peter Dostál

Foto: Michal Hlavatovič

 

 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka Právne informácie | Ochrana osobných údajov | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty | Nastavenie cookies | Cookies politika
Copyright © 2010-2024. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk
Mazda na splátky
reklama
cale clinic
reklama