Ako na Slovensku zažiť svetovú dovolenku: Dolce vita v Piešťanoch
RELAX - Reportáže | 19.7.2012, 10.00, prispievatelia
Kto iba počul rozprávať o sladkých stránkach kúpeľného života a nevyskúšal ho na vlastnej koži, asi nikdy celkom nepochopí to liečivé čaro. Kúpele – to je svet sám pre seba. So svojím tempom, pravidlami, zákutiami, náladami, stretnutiami a potešeniami...
Kaviarničiek je v centre ako maku. Už si len vybrať.
reklama
A kde inde túto la dolce wellness vita vyskúšať, ak nie v najväčších slovenských kúpeľoch – malebne romantických a zároveň dynamicky čulých Piešťanoch?
Najzázračnejšie bahno
Príjemné západoslovenské mesto stavia na svojich bohatých tradíciách. Prvá zmienka o kúpeľoch Piešťany (vtedy uvádzané ako Pescan) pochádza už z roku 1113 zo Zoborskej listiny uhorského kráľa Kolomana I., no prvé kúpeľné budovy v klasickom štýle tak ako ich poznáme dnes, tu postavili až Erdödyovci v 19. storočí.
Deti fontány využívajú na osvieženie.
To už tu pôsobia prví naslovovzatí odborníci na čele s balneológom – lekárom Františkom Ernestom Schererom. Definitívnu pečať medzinárodne presláveného miesta dala Piešťanom rodina Winterovcov, ktorá si kúpele prenajala a otvorila ich brány návštevníkom z celého sveta. Mali sa čím pýšiť.
Tunajšia termálna voda s teplotou 67 – 69 °C obsahuje až 1500mg minerálnych látok na liter a vyviera z hĺbky 2000 metrov, odkiaľ vynáša všetky tie liečivé špecifické zlúčeniny a energiu zemskej magmy na povrch. V Piešťanoch sa vám dostane špeciálnej starostlivosti v prípadoch chorôb pohybového ústrojenstva, reumatizmu, nervových chorôb, kĺbových a kostných problémov...
Saluberimae Pistinienses Thermae - Uzdravujúce piešťanské kúpele.
V ponuke nie je len chronicky známe bahno, ale aj vodné masáže, fitness, bazén, laserová liečba, no prídete si tu aj na také delikatesy, ako bambusové masáže či levanduľová aromoterapia. Už len zlomiť tú barlu a vyskočiť na nohy. Aj keď okrem procedúr tu pôsobí liečivo určite aj čosi magické vo vzduchu, skrátka piešťanský genius loci...
Najzábavnejší babylon
Okrem toho, že sú tunajšie kúpele chýrne a jedinečné pre svoje slávne píščanské bahno a sírnu termálnu vodu, ktoré vás postavia na nohy podobne ako barlolámača (stvoril ho maliar Artur Heyer v r. 1894) – nezabudnuteľnú postavičku v znaku mesta, sú rovnako unikátne a čarovné aj svojou kozmopolitnosťou.
Kde inde zažijete absurdné žánrové obrázky zo života, keď sa Arab, zahalený v typickej dlhej bielej kandure, pozerá z lavičky v parku na to, ako bodrí ruskí a nemeckí dôchodcovia na parkete krepčia na najgýčovejšie slovenské odrhovačky a popíjajú k tomu českú becherovku?
Z mosta môžete nakŕmiť hladné krky.
A nikto sa ničomu nečuduje, všetci v tomto pestrom babylone žijú svorne vedľa seba, dohovárajú sa okrem angličtiny aj rukami a nohami a vychutnávajú príjemné plynutie času v tomto svojskom kúpeľnom mikrovesmíre. Salam alejkum, zdrávstvujte, charašó a eintschuldigung rozumiete? Potom sa nemáte čoho báť...
Najčarokrásnejší park
Ak vás aj na kúpeľoch nebaví vôbec nič, nechytáte sa na čulý kaviarenský a barový život, promenádu mestom, potulovanie od bazéna k bazénu či povinný spánok na izbe, určite vás nenechá ľahostajným tunajší kúpeľný park. Jednoducho nemôže nechať...
Deduško s piatimi hviezdičkami.
Táto zelená nádhera, ktorej základy vznikli už v 19. storočí, má dovedna 125 hektárov a chvíľami sa v ňom cítite ako v rozprávkovom lese. Okrem neskutočnej symfónie a dohováračiek stoviek všetečných vtákov vám tu každú chvíľu doslova vbehne do cesty ježko, veverička či zajac, v diaľke zazriete bažanta, vo voliérach môžete obdivovať hrdé, občas hrozivo škriekajúce pávy.
Park je od roku 1963 zapísaný v Ústrednom zozname národných kultúrnych pamiatok, a nie náhodou. Uprostred stoviek rastlín a stromov tu tróni aj najväčšie a najkrajšie lekno – Victoria regia, ktorú tu dal vysadiť bulharský cár Ferdinand.
A ak bude tunajší nádherný park na váš vkus príliš usporiadaný, môžete si vychutnať trochu divočiny v podobe mŕtvych ramien, lužných lesov a nivných lúk Váhu, ktorý majú suverénne zabookovaný čajky, kačice, no s trochou šťastia zazriete aj prerastenú korytnačku...
Najdlhší krytý most na Slovensku.
Najkultúrnejšie kúpele
Piešťany majú svoju neodškriepiteľnú gráciu. Stredom tohto noblesného sveta je nepochybne päťhviezdičkový hotel Thermia Palace. Dnes už storočný deduško zažil toho neúrekom, no na vznešenosti mu to neubralo.
Naopak, je diamantom celých kúpeľov, kde môžete v elegantných priestoroch doslova pookriať pri cappuccine a dezerte, zasniť sa pri tónoch romantického klavíra alebo sa len tak kochať nádhernými detailmi hotela, ktoré mali zámerne prilákať do Piešťan šľachtu a celebrity.
Tak sa tu vystriedali známy komik Vlasta Burian, slávny operný spevák Fjodor Ivanovič Šaljapin, prezident Edvard Beneš, cár Ferdinand I., stretnutie si tu dali lídri Višegrádskej štvorky.
Pri jazierkach na Kúpeľnom ostrove sa dá skvele oddýchnuť.
Svoju pečať tu zanechal aj secesný maliar Alfonz Mucha v podobe darovaného obrazu za to, že mu tu vyliečili dcéru. A vraj najkrajší opis kúpeľov a Piešťan sa podaril farárovi Adamovi Trajanovi z Drahoviec, ktorého báseň Uzdravujúce piešťanské kúpele miestni uchovávajú v pamäti spolu so sochou Trajana, tróniacou v sade. Okrem oka tu potešíte aj ucho.
Hudba sa tu vznáša všade – od famóznych rómskych huslistov cez klasické kúsky od Verdiho v parku až po časté koncerty popových hviezd, ktoré sa večer rozliehajú nad celým mestom a dodávajú Piešťanom punc nopakovateľného kultúrneho vyžitia.
Aj najaktívnejšie kúpele
Ak ste viac ako intelekt a zmysly došli precvičiť svaly, tiež žiadny problém. Piešťany sú jednoznačne mestom bicyklov, cyklotrasy popri Váhu sú jedinečné.
Zažiť tu môžete vychádzky na koni, výlet na neďaleký Červený Kameň, dochuti sa vyblázniť pri plážovom volejbale, na tenisových kurtoch, a ak nedáte dopustiť na golf, Piešťany majú aj tu svoj tromf – deväťjamkové golfové ihrisko, ktoré tu založili už v r. 1914 a zmienil sa o ňom aj anglický časopis Golf Illustrated ako o najkrajšom golfovom ihrisku len tri hodinky z Viedne.
Jednoducho, nastavte si svoj pobyt podľa svojho stavu a rytmu – hyperaktívne, romanticky, umelecky alebo ospalo. Piešťany sa prispôsobia každému tempu.
V kúpeľnom parku sa môžete pokochať vtákmi vo voliérach.
Ďalšie piešťanské najky
Vedecké a hĺbavé typy sa určite zastavia v Balneologickom múzeu v Kúpeľnej dvorane, kde sa dozvedia všetko o dejinách balneológie a minerálnych vôd na Slovensku, ale aj archeológie a histórie v regióne Piešťan.
Romantikov a rojkov nadchne Kolonádový most – údajne najdlhší krytý most na Slovensku (156 metrov), postavený v rokoch 1931 – 1933 podľa projektu architekta Emila Belluša. Vstupné priečelia oboch strán mosta zdobia latinské nápisy Saluberimae pistinienses thermae (Uzdravujúce piešťanské kúpele) a Surge et ambula (Vstaň a choď).
Pôžitkári a parketoví levi nájdu svoje piešťanské naj v podobe množstva kaviarničiek, reštaurácií, barov, zábav, kultúrnych akcií, festivalov, a vôbec – neočakávaných príjemných stretnutí a čulého spoločenského života, ktorý má rôzne podoby. Stačí si len nájsť tú svoju a nechať sa unášať mágiou tohto liečivého miesta. Kúpele sú skrátka kúpele. Ale to treba zažiť...
Alexandra Tinková
Foto: Júlia Kampfová