Unikátny vodný kolový mlyn v Tomášikove by ešte mlel
RELAX - Tipy na výlet | 20.7.2012, 14.00, Vladimír Kampf
Chvíľu dedinská cesta, potom prašná krížom cez polia. Potom odbočiť k Malému Dunaju. Romantické zákutie so starým pobrežným kolovým mlynom.

Obrovské koleso bolo hnacím mechanizmom mlyna.
Postavili ho na pylónoch z agátového dreva v toku rieky na ostrohe, vytvorenej Malým Dunajom a jeho ľavobrežným prítokom Suchým potokom.
Na brehu čaká návštevníkov strážca mlyna a jeho sprievodca v jednej osobe. Táto historická atrakcia patrí galantskému múzeu.
Fungoval aj načierno
Stavba rámovej konštrukcie s doštenou výplňou je z brehu prístupná drevenou lávkou so zábradlím. Veľké lopatkové dvojvencové hnacie koleso na spodnú vodu je v prúde rieky upevnené na podpornej stolici s doštenou plošinou.
Pevnými zaisťovacími reťazami bol mlyn upevnený o kmene stromov na brehu rieky. Dominantným objektom mlyna je drevená mlynica so sedlovou strechou, krytá parádnym šindľom. V priestoroch mlyna je kompletné zariadenie. Aj by po menších úpravách ešte dokázalo mlieť.
Zariadenie zostalo dlhé roky nedotknuté.
Odstaviť sa ho nepodarilo ani komunistom, ktorý z neho vybrali a zlikvidovali jednu z najdôležitejších súčastí. Drobnosť, ktorú vynaliezavá Slovač... či v tejto dedine skôr Maďari, dokázali nahradiť a načierno si mleli ďalej. Aj vďaka tomu mlyn prežil.
V mlyne je aj miestnosť pre unaveného mlynára. Mal k dispozícii jednu pričňu na ležanie, malý stolík pri okne na štítovej stene. Zaujímavosťou je štrbinové okienko, ktorým mlynár pozoroval chod náhonového kolesa, ako aj príchod gazdov s melivom z druhého brehu rieky.
Dvojvencové lopatkové koleso s drevenými ramenami má priemer až sedem metrov a je široké dva a pol metra. Návštevníci môžu obdivovať aj mleciu sústavu z kameňa.
Bez rušivých zásahov
Pobrežný kolový mlyn v Tomášikove postavil mlynár Ján Matitza v roku 1893. Pôvodne stál o čosi nižšie po prúde pod sútokom Malého Dunaja a Suchého potoka. Mlyn sa zachoval v pôvodnom stave, bez rušivých zásahov do konštrukcie, s uceleným prevádzkyschopným mlynským zariadení.
Srdce mlyna. Tu mleli obilie.
V mlyne sa mlelo oficiálne až do roku 1960. V roku 1982 ho obnovili a zariadili ako expozície Vlastivedného múzea v Galante. Nachádza sa v krásnom prírodnom prostredí približne dva kilometre od Tomášikova. Ďalšie zaujímavé vodné mlyny sú neďaleko v Jahodnej a v Dunajskom Klátove.
Foto: Autor
Ako sa tam dostať?
Z Trnavy do Galanty. Odtiaľ smerom na Nové Zámky. Tomášikovo je po ceste. V obci k mlynu odkazujú smerové tabule. Uprostred poľa treba byť pozorný a včas odbočiť doľava k Malému Dunaju.
Návštevné hodiny:
Utorok – piatok: 14.00 – 15.30
Sobota: 13.00 – 18.00
Nedeľa: 14.00 – 18.00