Používaním stránok trnavskyhlas.sk súhlasíte s používaním cookies. Viac info OK

Trnavské rybníky
reklama

Aká panička, taký pes: Šikovný Teddy tancuje a pije cez slamku

RELAX - Tí sú naši | 25.7.2012, 19.14, Katarína Rosinová

U Tomekovcov je veselo. V rodinnom dome v Bohdanovciach nad Trnavou bývajú okrem Adriány, jej manžela a dvoch dcér aj traja psi. Zlatý retriever Teddy a border kólie Luna a Marley však nie sú ako hocijakí iní domáci miláčikovia.

Aká panička, taký pes: Šikovný Teddy tancuje a pije cez slamku

Na Teddyho sa Aďa môže vždy spoľahnúť. FOTO: Michal Hlavatovič

reklama

 

Vďaka svojmu talentu, ale najmä trpezlivosti paničiek, ovládajú množstvo trikov a stále sa zdokonaľujú. Najstarší Teddy má štyri roky. Keď mal päť mesiacov, Aďa ho začala učiť základnej poslušnosti.

 

Keď už vedel sadnúť a ľahnúť, objavila na internete video, v ktorom istá žena dokázala som svojím retrieverom obdivuhodné veci. A tak si povedala, že to vyskúša aj ona. „Teddymu to išlo veľmi rýchlo, ľahko sa učil nové triky. Chodili sme ich predvádzať deťom do škôlky, vystupovať na rôzne orieškiády a kultúrne podujatia. Postupne sme skúšali oficiálne súťaže v dogdancingu,“ približuje sympatická blondínka.

 

Dnes sa jej zlatistý miláčik môže pochváliť titulom vicemajster Českej republiky 2011 v dogdancingu v divízií freestyle. V septembri ho čakajú majstrovstvá Európy, ktoré sa budú konať v Prahe.

reklama

 

Baví ho učiť sa nové triky. FOTO: Michal Hlavatovič


Čas i peniaze
Dogdancingu sa v poslednom období venuje veľa ľudí. Je to akýsi módny trend. Kupujú si plemená, ktoré sú učenlivé a hodia sa na to. Nie každý pán má však toľko času a trpezlivosti, aby to niekam dotiahol. Väčšinou skončí pri jednoduchých trikoch.

 

Niektorí si predstavujú, že to pôjde samo od seba. Navyše, táto záľuba je náročná aj na financie. „Nie je to len tak, každá oficiálna súťaž má štartovné, k tomu treba prirátať cestu a ubytovanie pre seba aj pre psa. Ak aj v súťaži uspeje, odmenou sú väčšinou granuly alebo vecné ceny.“

 

Trvá na tom, že úspech je predovšetkým Teddyho zásluha. „Ja som totiž dosť trémistka. Niektorí psi z pána vycítia, že nie je vo svojej koži, a prejaví sa to na ich výkone, no Teddy ma vie, naopak, podržať.

 

Luna je viac tvrdohlavá. FOTO: Archív A. Tomekovej

 

Raz sme boli na súťaži vo veľkom nákupnom stredisku vo Viedni. Panoval tam chaos a ja som sa bála, či to zvládneme. Vtedy ma zachránil. Bol choreografiu tak dobre naučený, že aj keď som zabudla nastaviť ruku, aby ju preskočil, išiel presne podľa plánu,“ hovorí a poškrabká ho za ušami.

 

„Iný prípad je Luna,“ obráti sa na čierno-bielu rok starú border kóliu. „Je veľmi temperamentná, dobre sa učí, ale nemá vždy náladu. Jednoducho, ak sa jej nechce, zatne sa a neurobí to.“


Párok verzus lopta
Koľko trvá naučiť psa novým kúskom? Závisí to od náročnosti a od povahy. Teddy ich robí za maškrtu – najčastejšie kúsok párku alebo šunky. Luna viac ako jedlo zbožňuje hračky, a tak je pre ňu najlepšou odmenou lopta.

 

Je to skrátka herec. FOTO: Michal Hlavatovič


Veľkou motiváciou je pre štvornohých tanečníkov potlesk publika. Názor, že dogdancing je pre zvieratá týranie, Aďa rezolútne odmieta. „Keby to psa nebavilo, určite to nerobím. Žiaľ, videla som už aj také videá. Teddy cvičí s radosťou a triky robí aj sám od seba, len čo vidí, že mám v ruke párok. Keď práve nevystupujeme a začuje potlesk, zdvihne sa a hneď chce ísť na javisko, lebo si myslí, že patrí jemu.“


Zručnosť aj divadlo
Slováci sú v dogdancingu dobrí, obsadzujú vrchné priečky aj na zahraničných súťažiach. Pri vystúpeniach sa hodnotí okrem počtu a náročnosti trikov aj umelecký dojem, a tak netreba nechať nič na náhodu. Všetko musí byť perfektné.

 

Teddymu už miska nestačí. FOTO: Archív A. Tomekovej

 

"V repertoári máme niekoľko choreografií: Nekonečný príbeh, anjelskú a havajskú choreografiu, ľudovú pieseň, ale aj na tému muzikálov Pomáda či Rebeli. Dôležité sú aj rekvizity. Napríklad pri poslednej spomínanej téme používame kvety, dáždnik, školskú tašku aj učebnicu.“


O tom, že Teddy je šikovný, svedčí aj množstvo pohárov a medailí, ktoré Tomekovci starostlivo opatrujú. Spomedzi trikov dokáže vraj všetko, čo vám len napadne, a ešte oveľa viac. Je to čistý herec. Vie si chytiť do labiek paličku, tváriť sa, že pije cez slamku z pohára, či krívať.

 

Niekedy sa zdá, že jediné, čo nevie, je mňaukať. :) „Samozrejme, stále je čo zlepšovať, aj keď druhí chyby nemusia vidieť,“ tvrdí Adriána. „Vyhýbame sa však trikom, ktoré sú náročné na kĺby, ako napríklad chodenie po dvoch nohách. Na kĺby sú totiž retrieveri hákliví.“

 

V súťažiach sa mu darí. FOTO: Michal Hlavatovič


Na majstrovstvá Európy sa chystajú s anjelskou choreografiou. Veria si, hoci nervozita stúpa s blížiacim sa septembrom. Úspech v tejto súťaži je maximum toho, čo môže Teddy dosiahnuť. Nemá totiž papiere, čo je podmienka pri účasti na majstrovstvách sveta. Dosiahnutie tejto méty majú tak vo svojich labkách border kólie, ktoré už sú papierové.


Rodinný koníček
Najnovší prírastok, štvormesačný psík Marley, je tiež veľmi učenlivý. „Jeho však netrénujem ja, ale jedenásťročná dcérka. Staršiu Simonku dogdancing až tak nechytil, zato mladšej Aďke to ide veľmi dobre. Absolvovali už aj prvú súťaž,“ hovorí hrdá mamina.

 

S paničkou sú jeden tím. FOTO: Michal Hlavatovič

 

Našťastie, pre túto trochu netradičnú záľubu má pochopenie aj hlava rodiny Ľubomír. „Nič z toho by som nemohla robiť bez svojho trpezlivého a obetavého manžela. Toleruje mi, koľko času tejto záľube venujem, chodí so mnou na každú súťaž, aj keď je astmatik a alergik. Najmä keď cestujeme so psíkmi v aute, je to náročné. Veľmi ma v tom podporuje,“ vďačne sa usmeje na svoju polovičku. Vie, že svojho psieho koníčka by sa vzdávala len veľmi ťažko.
 

reklama

Podeľte sa s nami o váš názor!

Aktuálne správy
TRNAVSKÝ HLAS je registrovaná ochranná známka spoločnosti WebHouse, s.r.o. Právne informácie | Etický kódex | Reklama | RSS | Kontakty
Copyright © 2010-2022 WebHouse, s. r. o. Všetky práva vyhradené
Tento web beží na serveroch webhouse.sk

Pocitadlo.sk

Mazda plug in hybrid
reklama